Vítěz z Nagana popsal praktiky rodičů v hokeji

29. 04. 202414:10
Vítěz z Nagana popsal praktiky rodičů v hokeji
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Milan Hnilička

Rodiče a děti ve sportu. Téma by zabralo na několik knih. Často příliš vysoké ambice rodičů narušují trenérskou práci. Týká se to téměř všech sportů, ale nejpopulárnější je u nás fotbal a hokej.

Jak už vloni sdělil redakci fotbalový trenér David Holoubek (aktuálně FK Mladá Boleslav), ve své kariéře trénoval mnoho fotbalistů, jejichž rodiče měli přehnaně vysoké ambice. Uvedl, že rodiče v tomto dělají dětem medvědí službu.

„Byli výborní v žácích, v mladším dorostu, s obrovskými ambicemi od rodičů a jejich vysokým tlakem na trenéry, potažmo celou strukturu klubu. Pak jsem zažil několikrát takové to vyhoření, vyšumění. To je pak šok pro celou rodinu a hráče. Musím říct, že zkušenější trenéři jsme pak očekávali, že tohle nastane. Ty rodiče jsou v tomhle nesmírně zaujatí, to nejsou dobré chvíle pro trenéry, obecně pro celý klub, když tam jsou rodiče, co jsou dost ambiciózní s dobrým hráčem,“ řekl zkušený kouč.

Vysoké ambice rodičů se staly také námětem pro jeden z televizních spotů pro Českou televizi, který vytvořil tým okolo scénáristy Petra Kolečka (více jsme psali ZDE).

Tiskové konference, kde se projekt představoval, se účastnil i vítěz z Nagana a několikanásobný mistr světa Milan Hnilička. PrahaIN.cz v souvislosti s tímto tématem vybírá výňatek slov bývalého hokejového brankáře, který o rodičích v prostředí hokeje mluvil.

Milan Hnilička. Zdroj: PrahaIN.cz

Nevyhánět z haly, ale...

„Sporty jako fotbal a hokej, které generují známé tváře, člověk se pak nemůže divit rodičům, že chtějí, aby na tom jejich děti byly podobně. To se nemůžeme divit a je to přirozené. Ale samozřejmě cesta k úspěchu rozhodně nevede přes to, že rodiče budou vstupovat trenérům do jejich řemesla. Jsou absolutní součástí, ale musí být v souladu. Je to o osobnostech. Doba je jiná a je dobře, že se o tom dnes bavíme veřejně a edukujeme rodiče, aby nám uvěřili. Car coaching, jak se tomu dnes říká, znamená, že vozíme svoje děti všude, na trénink, z tréninku, na zápas, ze zápasu a co do nich hustíme, tak oni si to s sebou nesou. Jako rodiče, také jsem rodič, si musíme uvědomovat, že musíme podpořit hlavně trenéry, jsou to autority,“ prohlásil Milan Hnilička.

„Porovnáváme se z různými zeměmi. Ať už je to Švédsko, Finsko, USA, my jsme ale trochu jiná mentalita a je potřeba pracovat s tím, jací jsme my. A potřeba je pracovat také s rodiči. Nenechávat je někde mimo zimní stadion, což se také někde děje, ale je potřeba je vzdělávat a je dobré nastavit hranice. Aby trenér vysvětlil, na čem budou děti pracovat, jak budou nominovaní. A pokud by měl rodič tendence překračovat pravidla, sport o pravidlech je, pak mohou přijít postihy, protože to do života patří. Děti by se tato pravidla měly také naučit, nechceme aby všechny hrály za reprezentaci, ale chceme vychovat lidi, kteří si umí v životě poradit v duchu fair play,“ dodal.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných