Do Česka zavítala MMA liga mistrů. Prvním českým zástupcem KSW byl Petr Ondruš

25. 02. 202319:00
Do Česka zavítala MMA liga mistrů. Prvním českým zástupcem KSW byl Petr Ondruš
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Legenda MMA Petr „Píno“ Ondruš

ROZHOVOR: Před patnácti lety otvíral dveře českým zápasníkům do polské MMA organizace KSW. Ta svůj 79. galavečer poprvé uspořádá na tuzemské půdě. V liberecké aréně se představí hned šest československých zástupců. „A já budu tentokrát v roli komentátora. Jsem pozvaný do studia jak KSW, tak Nova Sport. Snad budu mít možnost i v klidu sledovat zápasy,“ říká Petr „Píno“ Ondruš, promotér domácí organizace I Am Fighter (IAF).

Co říkáte na kartu pro první galavečer KSW v Česku?

Vypadá zajímavé. Je super, že se v Liberci představí čtyři čeští zástupci a dva Slováci. Škoda, že nakonec nemohl kvůli zranění nastoupit v hlavním předzápase Viktor Pešta.

Pojedete v sobotu do Liberce?

Pojedu, protože jsem pozvaný přímo od KSW, mám být v jejich studiu. Navíc jedním z Čechů je i Frederico Komuenha, se kterým tam jedu jako jeho manažer.

Ve studiu KSW, nebo Nova Sport, která večer vysílá v Česku?

Budou tam dvě a jsem pozvaný do obou.

Takže budete pendlovat?

(pousměje se) Doufám, že ne. Doufám, že budu moct sedět a koukat na zápasy.

Zmínil jste Frederika, jak to s tímto bojovníkem, který začal kariéru v IAF, vypadá?

Myslím si, že je na tom dobře. Celkově je pro mě jako promotéra IAF samozřejmě skvělé, že naší organizací prošel Frederico, jeho soupeř (Matyáš Viszlay), ale i Petra Částková či David Hošek. Je to pro nás parádní reklama, ukázka, že to neděláme špatně, když jsou připraveni reprezentovat Česko v největší evropské MMA organizaci.

Velkým tahákem by měl být zápas Arkadiusz Wrzosek vs. Tomáš Možný, oba prošli top organizacemi v K-1, Polák má skalp legendárního Badr Hariho, ale v prvním vzájemném duelu se slovenským obrem prohrál.

Jsem na ten duel také hodně zvědavý, protože v malých rukavicích to bude dle mého šílená mela. Těším se na to, oba jsou zkušení, tvrdí, mají strašné rány. Jde sice o odvetu, ale je to vlastně v jiném sportu. V malých rukavicích nemůžeš bojovat stejně jako v klasických boxerských v ringu.

Zápas večera?

Uvidíme, já tam mám teda ještě jiného favorita, ale ano, může to být klidně zápas večera.

A na který mač se nejvíc těšíte?

Na hlavní duel o titul KSW v těžké váze mezi Philipem De Friesem a Toddem Duffeem.

Do pozice hlavního předzápasu se posunul Dominik Humburger, kterému se na poslední chvíli změnil soupeř (Jorge Bueno Jr.) …

Beru ho jako takového „lucky boye“, který to má 5-0. V KSW měl už jeden zápas, ve kterém měl i trošku štěstí, ale to k tomu patří. Změnil se mu na poslední chvíli soupeř, což není příjemné, navíc jde o kvalitní náhradu, takže teď se, myslím, ukáže, zda na to má a jaké jsou jeho možnosti. Každopádně mu samozřejmě přeji, aby svoji bilanci a schopnosti potvrdil a pokračoval ve vítězné sérii co možná nejdéle.

Co duel nestárnoucí Petry Částkové?

Petra měla mít u nás na IAF v listopadu poslední zápas, ale bylo mi řečeno, že to tak není (úsměv). Myslím, že je na tom dobře, má natrénováno, soustředila se teď hodně na kondici a všichni, co ji známe, víme, že umí dělat zajímavé zápasy, takové trošku chlapské, což jsme viděli i na našich akcích. Očekávám něco podobného i teď s Polkou.

Jak si užíváte dění kolem KSW v Česku? Viděl jsem, že jste sdílel i videa z minulosti, protože jste byl, myslím, první Čech v této organizaci.

Je to tak… Sdílel, určitě jsem si vzpomněl na své duely v KSW. Vzpomínky se vracejí, ale na druhou stranu je to už nějaký ten pátek, měl jsem tam tři zápasy v roce 2008, ale momentálně spolu komunikujeme už jako promotéři a povedlo se nám navázat i nějakou spolupráci mezi KSW a IAF.

Z večera IAF. Foto: PrahaIN.cz

Proč vlastně trvalo tak dlouho, než KSW překročilo hranice Polska směrem na jih?

Tak oni tady měli být v září roku 2020, jenže to zhatil covid, tehdy už měli zamluvenou O2 arenu. Vloni chtěli Ostravu, ale tam je vypekl pan Novotný (Ondřej Novotný, Oktagon, pozn. red.). Myslím, že to byla jen otázka času. Trefit vhodné místo a také nalákat na kvalitní zápas. Před třemi roky byl, myslím, ve hře zápas Patrika Kincla s Michalem Materlou, ale covid byl proti.

Koukal jsem i na ceny vstupenek, které jsou v porovnání s Oktagonem (galavečer v Liberci uspořádá v polovině dubna) v průměru o 10-15 procent levnější. Lze z tohoto faktu něco vypozorovat?

Já si myslím, že Oktagon má své fanoušky, takže si arénu v Liberci vyprodá. KSW to má těžší v tom, že jde o evropskou MMA ligu mistrů, ale bohužel v dnešní době táhne víc bizár než kvalitní sport. Dovedu si představit, že nebude sobotní event úplně vyprodaný, což je škoda, ale tak to dneska je. Vnímám to tak, že KSW si tímto galavečerem otestuje české území, takže možná i proto jsou lístky v porovnání s Oktagonem o něco levnější. KSW má velkou sportovní kvalitu, ale i díky tomu, že ji šlo v minulosti sledovat jen skrze jejich vlastní platformu, nedělají tak pompézní promo jako jiní, nemusí být úplně tolik v podvědomí fanoušků. Jsem sám zvědav, jak to v sobotu bude vypadat.

Začíná Matyas Viszlay a Frederico Komuenha ve váze do 83,9 kilogramů. Pro oba jde v KSW o premiéru. Večer nabídne celkem devět soubojů. Ženský bude jediný, a to mezi Natalií Baczyńskou a Petrou Částkovou ve váze do 56,7 kilogramů.

Rozhovor s Petrem Ondrušem vznikl ve spolupráci s organizací IAF, jejímž je PrahaIN.cz mediálním partnerem. Sobotní kartu KSW 79 vysílá od 19:00 stanice Nova Action.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných