foto: Wikimedia Commons, Colission Conf, k užití pro média/Levy Rozman
ROZHOVOR: Kapitán české reprezentace šachů Petr Boleslav v rozhovoru pro server PrahaIN.cz hovoří o fenoménu Levyho Rozmana, který se chystá do našeho hlavního města. Rozebírá také, jak na tom v České republice tento sport je.
V květnu se do Prahy v rámci svého evropského turné chystá šachový mistr a popularizátor tohoto sportu Levy Rozman. „Představil bych ho, jak je teď moderní, jako influencera, který je ve světě šachů number one, dá se říct. Je to mezinárodní šachový mistr a během covidu se dal na výuku šachů, začal tvořit videa. Je považován za takového učitele, který dokáže zpřístupnit krásu šachů i šachistům, kteří jsou na nižším levelu, ale šachy mají rádi. To je jeho hlavní devíza,“ vysvětluje redakci Petr Boleslav, kapitán české reprezentace, který akci pomáhá organizovat.
Carlson, Kasparov, Rozman?
Čtenářům dále vysvětluje titul Levyho Rozmana (šachový mistr) v kontextu nejznámějších šachistů, které zná i laická veřejnost, tedy Magnuse Carlsona a Garriho Kasparova, ti drží titul velmistra.
„Na stupnici těchto titulů je velmistr nejvyšší. Jelikož ten titul pochází z doby více než 140 let zpět do historie, kdy byl poprvé udělen, musím říct, že jsme se posunuli. Magnuse Carlsena nebo Garriho Kasparova bych osobně zařadil do kolonky nějakého supervelmistra. A mezinárodního mistr je level pod tím. Oproti Magnusovi je tam velký výkonnostní rozdíl, ale mezinárodní mistr je rovněž velká čest, a když to řeknu zjednodušeně, ty šachy zkrátka hrát umí na velmi dobrém stupni.“
Šachová komunita prý tohoto influencera bere všemi deseti „Šachových influencerů je víc, někteří jsou dobří, další horší. Levy Rozman ale určitě patří mezi ty, kteří neřeší konflikty a nevyhledávají taková témata, která známe z šachového světa, jako například, že někdo nechce hrát s někým, kdo třeba byl osočen z podvádění a tak dále. Rozman tyto věci nevyhledává, soustředí se na to, aby šachy prezentoval jako pěknou hru, kterou si může de facto užít každý. Mladá, stará generace, jakýkoliv level šachisty. Dokáže tu sportovní část šachu vysvětlit a předat. Jsou videa, kdy si v New Yorku sedl do Central Parku a začal hrát s kolemjdoucími. Tohle on umí,“ říká Boleslav a dodává, že dokonce i hráči z šachové špičky ho považují za sympaťáka a jsou rádi, když se objeví na turnaji, kde zrovna hrají.
Co šachy v Česku?
V rozhovoru s Petrem Boleslavem dále rozebíráme postavení šachů v České republice. Podle něj spousta lidí vlastně dodnes netuší, že existují tací, kteří šachům podřizují všechno. „Top 100 na světě jsou úplní profíci, věnují se tomu dennodenně a podřizují tomu všechno. A pak tady máme takové podhoubí šachů, kdy jsou šachisti organizovaní, ale hrají to jako amatéři. Tohle hrozně narostlo. Cítím to také v Česku, pomáhá tomu i to, že se šachy hodně zpřístupnily na internetu. Dnes si to může zahrát každý na on-line stránkách, dost se ta hra dostává pod kůži. V Praze hodně vidím v metru lidi, kteří mají chvilku a během toho si zahrají šachy. Opravdu to nabobtnalo, a tím pádem i ta masa lidí víc vnímá informace ze světa šachu.
Co se týká českého profesionálního šachu, máme tým, kde je dlouholetá jednička David Navara, určitě známé jméno. V současné chvíli probíhá takový boj, jestli po více jak dvaceti letech, tento post drží od roku 2003, bude vystřídán novou generací, Thai Dai Vanem Nguyenem. To je český reprezentant, který je o dost mladší a jde nahoru. To jsou naši profíci a máme kolem nich sestavený reprezentační tým,“ popisuje tuzemskou profi scénu a hovoří o některých úspěších. Konkurence je prý obrovská a znovu vypichuje Navaru, který vloni vyhrál mistrovsví Evropy v bleskovém šachu. „V soutěžích družstev jsme na Evropě před dvěma lety dokázali obsadit páté místo, to bylo nejlepší umístění za posledních čtyřicet let. Tudíž dá se, ale v té světové konkurenci to není jednoduché,“ bilancuje.
O české šachy je podle Boleslava dobře postaráno. Vše totiž začíná od mládeže. „Už jsem viděl, že se hrálo i ve školkách s velkými figurami, baví je to přenášet a učí se tak ty základní tahy. Pak jsou také programy, kde na školách běží kroužky či nepovinné předměty. Je tam velká masa dětí, které se tomu věnují. A ti, co začnou být v šachu dobří a je na nich vidět, že mají nadání a trpělivost, tak najdou vyšší stupeň, což jsou kluby či mládežnické akademie. To jim pak ve větší konkurenci umožňuje zrát a dostávat další informace. O mládež u nás je tedy velmi dobře postaráno,“ uzavírá.