foto: ČVUT v Praze/Formuli z ČVUT obdivují návštěvníci výstavy EXPO 2020 v Dubaji.
ČVUT sklízí úspěch na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, kde se může pochlubit samoříditelnou formulí studentského týmu eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické. V pavilonu České republiky si ji lidé můžou prohlédnout do 13. února.
Formule DV.01 je historicky prvním tuzemským vozem s autonomním řízením a současně také jedním z prvních v rámci celé Evropy. Během krátkého působení již stihl tento monopost sklidit mezinárodní úspěchy. V online závodech dokázal porazit týmy z věhlasných univerzit, jakými jsou nizozemský Delft či americké MIT. Na závodech v Mostě pak dosáhl na třetí místo.
Formule váží 205 kg a dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy. Studentský tým eForce FEE Prague Formula pod záštitou elektrotechnické fakulty ČVUT vyvíjí a staví monoposty již od roku 2010. V letošním roce se chystá představit jedenáctou generaci.
Na silnici ji nepotkáme
Plně autonomní jízda je zajištěna sestavou senzorů v čele s LIDarem a stereokamerami, jejichž signál je následně zpracován pomocí algoritmů v pokročilé výpočetní jednotce. Formule je schopna uhánět rychlostí 120 km/h. Konstrukčně však má omezení, jelikož byl kladen důraz na zrychlení. Na silnici ji však zatím neuvidíme. „Do veřejného prostoru není formule homologovaná, proto s ní jezdíme jen na uzavřených letištích a závodních okruzích,“ vysvětluje zástupce týmu eForce FEE Prague Formula Josef Med.
Samotný tým se v současné době skládá z 60 studentů bakalářského i magisterského studia. Ti na ČVUT studují především Fakulty elektrotechnické a strojní. V roce 2020 se tým rozrostl o driverless divizi, která pracovala na samořiditelné formuli se zbytkem týmu.
„V Dubaji na EXPO 2020, které se kvůli covidu koná s dvouletým zpožděním, vyrážíme nejen prezentovat vědecko-technickou úroveň v České republice, ale také hrdě reprezentovat Fakultu elektrotechnickou i celé ČVUT v Praze. Setkání se zástupci průmyslu může naše členy obohatit o nové informace a aktuální trendy. Získáme plno nových kontaktů,“ těší se Josef Med.
Žádní nováčci
ČVUT však v Dubaji rozhodně není poprvé. V rámci rotační expozice o robotech například představila skupina z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické během podzimu loňského roku své Multirobotické systémy (MRS). Do budoucna by se prý tato technologie dala používat i v osobních automobilech. „Systémy a algoritmy, které používáme, mohou být budoucím konvenčním automobilům blízké,“ doplňuje Josef Med.
„Těší nás, že naše fakulta bude mít prostřednictvím týmu eForce opětovně své zastoupení na největší světové přehlídce technologií budoucnosti EXPO 2020. Tým již dvanáctým rokem představuje ideální platformu pro výchovu talentů napříč celou fakultou. Do konstrukce nových formulí se zapojují jak studenti elektrotechnických oborů, kteří mají na starosti vývoj pohonů či baterií, tak studenti informatiky, kteří mohou uplatnit své schopnosti na algoritmech autonomního řízení,“ vysvětluje děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Páta.
Psali jsme
Pražská Dukla před startem druhé ligy posiluje. Do svého kádru přivedla nového útočníka. Nový kontrakt podepsal devětadvacetiletý Marek Červenka,…