Emoce na pražském půlmaratonu. Mohla za to ukrajinská vlajka v cíli

02. 04. 202220:03
Emoce na pražském půlmaratonu. Mohla za to ukrajinská vlajka v cíli
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz (jako i ostatní)/Sofia Yaremchuk

FOTO, VIDEO UVNITŘ RunCzech se po třech letech vrátil konečně do Prahy. Sportisimo 1/2Maratonu Praha se zúčastnilo kolem 9000 běžců, mezi nimi také elitní světoví atleti. Čtyři Keňané přiběhli do cíle pod jednu hodinu. Pražský půlmaraton ovládl Keneth Kiprop Renju v čase 59:28. Na druhém místě skončil Philemon Kimaiyo Kiplimo a třetí byl Mathew Kimeli Kipkorir. Nerychlejší ženou letošního ročníku se stala Nesphine Jepleting časem 1:06:57. Nejlepším českým běžcem byl Jiří Homoláč, který půlmaraton zvládl za 1:04:36, nejrychlejší Češkou se stala Hana Homolková (1:20:31). Celou akci sledoval pro naši redakci fotil a sledoval Georgi Bidenko.

„Závod se mi moc líbil, hodně jsem si to užil. I když byla příliš velká zima, bylo to dobré. Kritičtější moment jsem měl v půlce půlmaratonu. I když jsem na sebe necítil tlak, chtěl jsem vyhrát," řekl v cíli vítěz Renju.

„Počasí mě zaskočilo, nečekala jsem, že bude taková zima. Nejhorší byl protivítr, který způsobil, že to v některých momentech bylo opravdu těžké. Chtěla jsem překonat svůj osobní rekord, ale jsem ráda, že jsem předvedla takový čas. Je to dobrý start do sezony, příště bych své maximum mohla dosáhnout," doplnila Jepleting.

Po třech letech, kdy nebylo možné hromadné závody uspořádat kvůli pandemii, se vrátily do pražských ulic tisíce běžců.

Opět se startovalo za zvuku symfonické skladby Vltavy, jako první vyběhli vytrvalostní profesionálové. Už na pátém kilometru se vytvořila skupinka elitních běžců, hned osm Keňanů mělo stejný čas. Na desátém kilometru už byla na čele pouze čtyřčlenná skupinka, Keneth Kiprop Renju, Philemon Kimaiyo Kiplimo, Bernard Kimeli a Mathew Kipkorir Kimeli. Všichni měli čas 27:52.

Emoce v cíli

Na startu 1/2Maratonu Praha bylo kolem nuly stupňů, po ránu ještě k tomu mírně sněžilo.

„Řekl bych, že počasí závod dost ovlivnilo, problémem byl zejména vítr, který byl místy velmi silný, takže to někde nešlo běžet moc rychle. Proto byl ten čas o něco horší, než jsem si představoval. Ale tak to je," tvrdil v cíli Jiří Homoláč, který chtěl půlmaraton zvládnout za 63 minut.

Svůj osobní rekord si zlepšila Sofia Yaremchuk, původem z Ukrajiny, ale už rok závodící za Itálii. Do cíle v Praze doběhla jako pátá v čase pod 1 hodinu a 10 minut.

„Běžela jsem za Ukrajinu a za všechny lidi a muže, kteří na Ukrajině bojují. Chci všem vzkázat, že Ukrajina válku nechce, celý svět válku nechce, všichni chceme mír," dodala Yaremchuk, která předvedla čas 1:09:09. „Jsem šťastná, protože mám svůj nový rekord a do cíle jsem doběhla s ukrajinskou vlajkou."

Její doběh způsobil zřejmě největší vlnu emocí, byť ukrajinské vlajky na akci rozhodně nebyly ojedinělé.

Redakce PrahaIN.cz všem účastníkům gratuluje. Počasí bylo skutečně nesportovní a každý, kdo závod dokončil, zaslouží obdiv.

Zbytek v obsáhlé fotogalerii níže.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných