Akademie FAČR a výchova stály miliardu. Pelta? Berbr? Ty největší kauzy se neřeší, říká Martin Mulač

30. 04. 202317:01
Akademie FAČR a výchova stály miliardu. Pelta? Berbr? Ty největší kauzy se neřeší, říká Martin Mulač
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Martin Mulač

ROZHOVOR: Ačkoli je šéfem společnosti ProFútbolAnalytics a fotbalovým skautem, do povědomí široké fotbalové veřejnosti se dostal hlavně předloni, když jako kandidát do Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky (VV FAČR) vystoupil na Valné hromadě FAČRu.

Mezi desítkami vystupujících se tehdy asi všichni shodli, že Martin Mulač měl ze všech nejemotivnější proslov. Někomu se líbil, někomu zase ne. Mulač ostře zkritizoval účetnictví fotbalové asociace ve spojitosti s podporou krajů a okresů.

„Tady se úplně zapomnělo na opravdovou výkonnostní mládež, na kluby na vesnicích. To je 160 nebo 147 tisíc dětí. Na to, přátelé, delegáti, dostáváte nějaké peníze? UEFA dává ročně 810 milionů korun, kde ty peníze jsou?“ řekl mimo jiné.

„Přátelé, tady doopravdy něco nesedí. Nejen ty tabulky, nejenom to, že tady ani nejste schopni spočítat, kolik nás tady je, ale tohle je doopravdy fraška. Tohle je Cirkus Humberto,“ dále prohlásil a na výzvu k ukončení proslovu nereagoval a posléze mu byl vypnut mikrofon.

Ke slovu se pak dostal bývalý šéf FAČRu Miroslav Pelta a oponoval. V tu chvíli nastala jedna z nejznámějších scén v dějinách zákulisí českého fotbalu, Mulač zůstal u Pelty stát a pokračoval s otázkami a argumenty.

„Mně připadá, že se vám něco stalo. To, jak se chováte, není normální. Také vám neskáču do řeči,“ řekl Pelta a v tu chvíli se ze sálu ozývala slova o zavolání ochranky na Martina Mulače.

Fotbal se prý nezměnil, říká Martin Mulač

Dnes už to jsou více než dva roky od emotivního proslovu Martina Mulače a jeho následné pře s Miroslavem Peltou. Jak na to dnes Mulač, mimo jiné šéf společnosti ProFútbolAnalytics, což je mezinárodní program pro analýzu a zlepšení dovedností mladých hráčů, pod jehož taktovkou se v Česku konají fotbalové kempy, vzpomíná?

S Martinem Mulačem redakce PrahaIN.cz hovořila. Tentokrát v klidném projevu.

Martin Mulač. Zdroj: PrahaIN.cz

Tak jak na to po více než dvou letech koukáte?

My jsme měli ambice a chuť s několika lidmi fotbalu pomoci, protože víme, že to, co děláme, je správná cesta. Mládež je ta nejdůležitější, ne reprezentace a liga, mládeži rozumíme, jsme každý den na hřišti a máme opravdu přehled o klubech Grassroots napříč. Na druhou stranu jsme si byli jisti tím, že proti lidem, kteří tam jsou již tři desetiletí a těm, co se tam chtěli dostat, to nebude jednoduché. Oni neměli v podstatě žádný program. Měli program: vyčistíme fotbal od korupce, od Berbra, který už byl prakticky mimo. My jsme ale věděli, že je to málo. Od toho je policie a soudy. Prvotně jsme uvažovali, že půjdeme s nimi. Pak jsme si uvědomili, že s lidmi, co za tím stojí, to dělat nechceme. Vrátili se tam ti, co tam byli, převzali moc. O to jim všem šlo.

Nechtěli jsme tam sedět a dohadovat se s někým, kdo to způsobil, či byl u toho. Buď nás tam vezmou všechny, co jsme to chtěli dělat, máme transparentní koncept NOVÝ FOTBAL - NOVÉ TVÁŘE a nechte nás to dělat, dejte nám čtyři roky mandát, my to tady změníme a zlepšíme, horší to být nemůže. Ale na té valné hromadě jsme věděli, že to nedopadne. Teď alespoň máme odezvu, že ti lidé to pochopili, že to, co je tam teď, k ničemu nevede. Někteří se tam chtěli dostat jen kvůli těm pozicím a s tím souvisejícím penězům, zprofesionalizovat své funkce, řádně se odměnit, bez tlaku, aby museli něco dělat. Nemají prakticky žádný kontrolní orgán. První, co si řekli, bylo, že budou mít profesionální výplaty. A mají je doposud. Slyšíme zpětnou vazbu, že kluby a okresy již zjistily, že fotbal je jen zástěrka pro to, aby ze státu přišly peníze do svazu. Nyní bude Valná hromada a co vím, tak Morava má prý chuť něco změnit v nejvyšších místech. Fotbalové hnutí si ale zaslouží takové vedení, jako je ono samotné, zvou na valné hromady trestně stíhané, respektive již prvoinstančně odsouzené lidi jako čestné hosty. Slibované dva audity nebyly zveřejněny, respektive s nimi nebyla veřejnost seznámena.

Víte, co je skutečnost? Amatérský fotbal vlastně vůbec FAČR nepotřebuje, jelikož FAČR se o tuto největší část fotbalu z našeho pohledu nezajímá, chová se arogantně a pouze jako svaz české reprezentace a první a druhé ligy. Ostatní kluby, což jsou amatéři, jsou jen do počtu. Všichni to ví.

Ale když se zeptám konkrétně na váš tehdejší příspěvek. Změnil byste něco? Bylo to dost emotivní.

Asi ano. Já jsem emotivní a říkám věci na rovinu, nemám rád lži a takové ty skryté politické odpovědi, kdy se to tam schovává za něco, že se tady přelévají peníze z jedné strany na druhou. Audit si objednali sami na sebe. Ven nic nevyjde. Možná bych tam změnil nějakou rétoriku, ale to jsou emoce, ty ke sportu patří. Vezměte si, že tam byla asi dvoustovka delegátů a ve finále jste zjistil, že jste tam v podstatě sám, protože se všichni znají a jsou kamarádi. Byli tací, kteří za mnou chodili a říkali super, když jsem jim řekl, ať mě podpoří, usmáli se. Paradoxní bylo to, že před celou volbou nového vedení se rozhodovalo o tom, co vedení bude dělat, jaký bude mít rozpočet, jaké budou členské příspěvky, a to bylo úplně postavené na hlavu.

I dnes víme, že se jim stejně nepodařilo nic. Jsou tam dvě party, jedna stará, druhá nová. Já bych řekl spíš staronová. Oni spolu stejně nejsou schopni komunikovat. Byla to určitá zkušenost a jenom jsme si ověřili, že je to parta lidí, která má fotbal jako zástěrku, aby ješitně seděli na svých místech, anebo se dostali k penězům.

Veřejnost zná z valné hromady záběry, které se streamovaly. Měl jste tam tehdy i nějaké zákulisní rozhovory, hádky? Jak to tam vypadalo?

Byl tam chaos. Oni ani nebyli schopní si pořádně spočítat volitele a delegáty, několikrát se to přepočítávalo. Všichni se tam znají, všichni, kteří tam seděli, tam spolu seděli potřetí, možná popáté a vidíte, že je to tam nastavené ve stylu: tohle za tohle, tamto za tamto, povol nám tohle. Mě to nepřekvapilo. Pro nadšence, který přijde s takovou vizí, že se hned všechno otočí, to je nesmysl. Věděl jsem, jak je to podhoubí zaseté. A bohužel, někteří jsou v té složce vhození, že nemají sílu to změnit. Ale není to jen otázka fotbalu, vidíte, jak fungují svazy a jaké tam jsou kauzy. Člověk, který to sleduje z médií, z mainstreamu, to je další příběh, mainstream, protože ten je často v rukou lidí, kteří jsou s fotbalem spjati. Nevidíte zkrátka něco takového, že by někdo měl zájem otevřít taková témata.

Takže po proslovu na vás nikdo nehulákal? Mimo kamery?

To víte, že ano. Ale to bylo hlavně na tom záběru, co z nich dělám blbce, že oni tomu všemu rozumí. Ale to všichni viděli.

A co následná volba vedení?

Někteří tvrdí, že to bylo stejně rozhodnuté předem, že vyhraje strana takzvaných F-evolucionářů, někdo zase tvrdí, že se to stalo až na místě po mém výstupu. Ve finále, já říkám, že ani jedna z těch variant, která byla na stole, nebyla z mého hlediska tou správnou cestou. Takhle to nikam nevede. Nic se nezměnilo a paradoxní je, když si vezmete tento příklad: budete kandidovat do firmy, kde proti vám někdo půjde a vy se stanete ředitelem, necháte si tam toho, kdo proti vám šel? Nyní jsme se dozvěděli z úst předsedy pravdu: s Karlem jsme mluvili, nemá funkcionářské ambice, Zdeněk Psotka jej chce, takže nám nevadí a zůstane. Úsměvné, asi politické, ale bez efektu. Možná něco za něco, nevím.

Dříve byl předsedou FAČRu Martin Malík. Co se teda změnilo od nástupu Petra Fouska?

Já jsem se s panem Fouskem sešel. Před volbou jsem mu řekl svůj program. On se se všemi sešel, byl velmi slušný. Vybral si pro svou podporu silného partnera, a to byla F-evoluce, jinou šanci prakticky neměl. Ta předem deklarovala, že Šmicer na Moravě neuspěje. Vláďa, kterého znám osobně, vyrůstali jsme spolu jako žáci a dorostu ve Slavii, já byl dokonce ten, kdo ho jako první oslovil, aby to dělal. Volal jsem mu předtím, než se vůbec vytvořila skupina kolem F-evoluce. Myslím si, že ho trochu uchlácholili a využili ho k tomu, aby tam nasadili jméno. Tím se skupina přikryla, protože věděli, že kdyby kandidoval Řepka (Rudolf pozn. red.), tak to má velmi těžké. Řepka tam byl za Berbra, za Pelty, létal s nimi letadlem…. Bránil tyhle praktiky veřejně. Vláďu podle mě použili jen na to, aby se situace zklidnila. Když zjistili, že Vláďa by na Moravě nebyl silným, tak se vrátili ke starému dobrému Fouskovi, který ale chtěl jen předsedu. To byla velká škoda, protože věřím, že kdyby tam byl Vláďa, tak to má trošku jiný progres. Já tam upřímně žádný progres nevidím. To může být i tím, že nevidím do čísel, protože čísla nikdo nepředkládá. Ale proběhla čistka ve STESu (Držitel práv české fotbalové reprezentace a Českého poháru, pozn. red.), tak asi něco nebylo v pořádku.

Jste šéfem společnosti ProFútbolAnalytics, která využívá metodiku postavenou na základech španělského fotbalu. Máte také přehled o licencování trenérů od FAČRu, jste s tím spokojený?

Mám a máme přehled, samozřejmě. Nejde o mou spokojenost, jde o spokojenost rodičů, dětí, nejenom těch RFA akademií, dětí co tímto modelem prošly, ale hlavně celého Grassroots oddělení mládeže, zeptejte se jich.

Spolupracujeme s trenéry, kteří tímto modelem FAČR prošli, sledujeme jejich semináře a školení. Tak, jak je systém nastaven, dovolím si konstatovat, se český fotbal, a to jak mládežnický, tak vrcholový, neposune. Vizitkou je nejenom z většiny nekoukatelná česká liga a další soutěže, honěná, nakopávaná bez kreativní konstrukce, ale i to, že v zahraničních top ligách máme asi jen pět hráčů.

A co FAČR akademie? Pokud se nepletu, obhajoval je třeba Zdeněk Psotka.

Problém nejsou jenom RFA akademie (Regionální fotbalová akademie FAČR, pozn. red.), ale další modely jako Talentovaná mládež, SpSM, SCM a různé finanční formy podpory klubů, toto vše je velký otazník. Za nás je efektivita deseti FAČR akademií a jejich provoz velmi drahý. Byly založeny v roce 2014. Tento projekt a další zmíněné stály daňové poplatníky doposud téměř miliardu korun. RFA akademiemi prošlo okolo čtyř tisíc dětí ve věku čtrtnáct až patnáct let, ale výsledky nejsou vlastně vidět. Jen pro porovnání: hráč, který projde jedním ročníkem RFA akademie, stojí stát téměř 250 tisíc korun, oproti tomu hráč, který hraje v klubu a klub na něho dostane od Národní sportovní agentury peníze, tak obdrží jen 2.500 korun. Vidíte ten nepoměr?

Finanční podpora je tak nastavena tabulkově, že? Podle vás je to špatně?

Ano, bohužel. Musíte mít trenéry s licencí, kabiny, zázemí, ale to, jak se s dětmi opravdu pracuje, kolik vychovávají kvalitních hráčů pro dospělý fotbal, to nikdo neřeší. Je to takový komunismus: dělej, že děláš, hlavně buď v partaji a nebuď ambiciózní. Jak řekli naši španělští trenéři, které jsme tu měli na začátku dubna, český fotbal jim připomíná nohejbal nebo tenis, tedy balón více ve vzduchu než na zemi, postupný útok a výstavba hry v podstatě chybí. Viděli jsme zápasy ligy, ale také nižších soutěží i mládeže včetně tréninků. Samozřejmě je to způsobeno nedostatečnou technikou hráčů, výchovou u těch nejmenších. Vina je na trenérech. Nemají automatismy, spíše zlozvyky, také jim chybí hráčská inteligence ve smyslu volby správných řešení, toto je třeba trénovat v adekvátních dávkách od malička. Toto český trenér prostě neumí. Většina kvalitních českých hráčů jsou naturální talenti, to není výchovou. Sledujeme jejich tréninky. Velké české kluby nyní navíc ruší kategorie U6-U9, inspirují se venku, bohužel toto je pro český fotbal do budoucnosti další problém, vůbec nepochopili, proč to mají světové kluby takto nastavené a že si to mohou dovolit.

Takže byste zmiňované RFA akademie zrušil?

V tomto modelu nemají smysl, osm let to ukázalo a několik ročníků dětí je důkazem. Nechat, ale změnit koncepci. Zkvalitnit metodiku. Rodiče již toto stejně pochopili a děti tam nedávají, nejsou tam ti nejlepší hráči a ani trenéři. Naplní se pouze stavy pro tabulky, ale smysl to nemá. Výroční zpráva o jejich funkčnosti již v roce 2021 hovořila velmi jasně.

My bychom se snažili prosadit, aby LFA nebyla ta, která rozhoduje o 3.650 klubech a 350 tisících členech, takto to bohužel funguje nyní. Bohatí majitelé tahají za nitky, dostávají peníze ještě na své akademie, ačkoliv finance nepotřebují, mnohde jsou ještě přičleněny jejich hráči klubu pod hlavičku RFA, takže čerpají a vychovávají za státní peníze, kdežto malé kluby živoří, OFS (Okresní fotbalový svaz, pozn. red.) hospodaří s částkou okolo 400 tisíc korun ročně na celý okres, kde je asi třicet klubů s mládeží. RFA akademie stojí okolo osm až deset milionů korun ročně a máme jich deset. Tím, že není dostatek infrastruktury a hřišť a stát dává na sport pouze okolo pěti až šesti miliard, kdežto na kulturu až patnáct miliard, musí kluby pronajímat hřiště a náklady na pronájmy je dostávají do platební neschopnosti. FAČR je pokutuje za to, že nemají mládež, dorosty, místo toho, aby je motivoval a podpořil i finančně. Chová se nadřazeně, arogantně. Děti cestují na tréninky i přes celou Prahu. Strašné.

Také bychom vypsali nová výběrová řízení na všechny pozice, kde by předkládali své projekty a návrhy. Vše je v našem programu. Ne jako nyní, kdy se někdo přijme a rok se rozkoukává a až se skamarádí, tak se přizpůsobí, dostane tučnou výplatu, hlavně aby neměl ambice a mlčel, tedy další do party. Určitě bychom byli efektivnější i transparentnější. Grassroots mládež na prvním místě, tam máme deficit a problém. Nejenom RFA, SpSM, SCM. Program máme, není ale zájem měnit zaběhnuté pořádky. Pracovat se lidem nechce. Zůstali jsme v devadesátých letech. Vzdělávání trenérů absolutně chybí. Semináře FAČR a Unie trenérů jsou pěkný debatní kroužek, nic víc.

Martin Mulač. Zdroj: PrahaIN.cz

Vyvrcholil soud s Miroslavem Peltou. Probíhá i s Romanem Berbrem, co těmto kauzám říkáte?

Směšné. Ostuda všech lidí, co ve fotbale třicet let působili v pozicích delegátů a funkcionářů klubů, kteří se díky svému prospěchu spolupodíleli na organizovaném příběhu. Ostuda všech klubů, kteří v roce 2021 poslali své delegáty na Valnou hromadu FAČR, ti kteří již volili v předchozím obdobím právě zmíněné, ostuda všech kteří volili F-evoluci, lidi od zdroje a napojené na chobotnici. Ostuda všech, kteří podporovali nastrčeného protikandidáta Poborského, jen proto, aby zůstali u koryt. Fotbalová veřejnost prakticky nechce změnu, vše jí vyhovuje. Ty nejdůležitější věci zatím soud neřeší, tituly a postupy do Champions League, kauzy nezaplacení údajné provize právě Berbrovi, celé to bude překvapení.

A soud s Peltou... Soudkyně zmínila jméno Řepka, současného člena Výkonného výboru FAČR právě v souvislosti s Peltou a dotací pro klub Junior Teplice. Navrhne tedy Fousek za F-evoluci odvolání z VV a odebrání členství ve FAČR? To sliboval před volbami. Takhle se český fotbal nikdy neočistí, členská základna je prohnilá. 

A nějaký ideální kandidát do hlavy asociace?

Český fotbal potřebuje předsedu, který má kredit, slušnost, rozum, není namočen do žádných průšvihů a nikoho ze současných ve FAČRu nepotřebuje. Nesmí být moc politik a diplomat, v minulosti aktivní hráč, se zkušenostmi s mládeží nejlépe, jelikož je to nejširší a nejdůležitější základna. Člověk, kterého nemůže někdo překvapit a také, aby měl možnost a umění si správně vybrat parťáky do výkonného výboru.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných