Trenér pro Bohemku? Uhrin, Weber? Probrali jsme to s bývalým profíkem Markem Smolou

22. 03. 202217:10
Trenér pro Bohemku? Uhrin, Weber? Probrali jsme to s bývalým profíkem Markem Smolou
foto: Koláž Jiří Zemen. Fotografie Bohemians Praha, Viktoria Plzeň/Kdo bude novým trenérem Bohemians? Hovořili jsme s Markem Smolou

Luděk Klusáček byl v pondělí odpoledne odvolán z pozice hlavního trenéra Bohemians. Tým přebral asistent Jaroslav Veselý. Zatím se neví, zdali je toto řešení dlouhodobé. Kdo bude nový trenér Klokanů? Probrali jsme to s odchovancem Bohemky a bývalým ligovým plejerem Markem Smolou.

Prohra 1:2 se Slováckem byla pro Luďka Klusáčka tím posledním v Bohemians. Na lavičce Klokanů působil už podruhé. Poprvé před více než osmi lety, kdy nahradil Jozefa Webera a následovně se s klubem zachránil v nejvyšší soutěži. Poté se vydal na katarské dobrodružství po boku Ivana Haška. Tam to ale moc dlouhé nebylo.

Dlouhá štace pražského trenéra

Nicméně v současné době byl Luděk Klusáček jedním z těch déle sloužících trenérů u jednoho kormidla v české lize. Klokany vedl od října 2019. Tehdy nahradil Martina Haška. Pražský rodák se s Bohemians dostal až do semifinálového zápasu ve skupině o Evropu v nadstavbové části. Klubem rezonovala velká euforie.

Luděk Klusáček. Foto: Jiří Zemen PrahaIN.cz

Odvetný zápas čtvrtfinále nadstavbové části se odehrál v Ďolíčku. Kvůli proticovidovým opatřením mohlo dorazit pouze 1350 diváků. Jeden z historických momentů v novodobé éře klubu ale způsobil bouřlivou atmosféru.

Bohemka stejně jako v prvním zápase zvítězila 2:1 proti Slovácku. To jim vyneslo právě zmiňované semifinále, ve kterém se utkali s Mladou Boleslaví. Tam to sice na výhru nestačilo, ale i tak je tato sezona jednou z těch, na kterou budou fanoušci, ale i hráči zelenobílých dlouho vzpomínat.

„Já si na závěr dovolím parafrázovat jeden známý, bohemácký pokřik, který z mého pohledu zní...vždycky jsem s váma,“ rozloučil se Luděk Klusáček s fanoušky pomocí videa.

Klusáček v rozlučkovém videu. Zdroj: Bohemians Praha

Bohemians informovali, že tým momentálně povede asistent Jaroslav Veselý. Zdali je tento krok krátkodobý či dlouhodobý, je otázkou. Veselý nahradil Ericha Brabce v zimní přestávce na pozici asistenta trenéra. Spekulovalo se, že Brabec měl jiný pohled na fotbal než Klusáček. K ruce Luďkovi Klusáčkovi přišel kouč, kterého už velice dobře znal. Na arabské štaci spolu působili společně ještě s Ivanem Haškem.

Zkušenosti s pozicí hlavního muže prvoligového týmu zatím Veselý nemá. Třeba v Hradci Králové, odkud pochází, trénoval juniorku. Ve zmiňované Saúdské Arábii dělal asistenta. Hlavního trenéra dělal pak ve druhé lize Spartě Kolín a Chrudimi.

Jaroslav Veselý. Foto: Bohemians Praha

A co dál? Dohrají Klokani sezonu pod Veselým? Přijde nové trenérské eso? Nejen fanoušci Bohemians si pokládají tyto otázky. V tuto chvíli může nastat čas pouze na spekulace a přání lidu.

Co na to bývalý profík Marek Smola?

My jsme se na názor zeptali bývalého fotbalisty s více než sty ligovými starty.

Marek Smola je odchovancem Bohemky. Ačkoliv nejvíce se ve své kariéře prosadil v plzeňském dresu, tak jeho srdce je odjakživa zelenobílé. Osud Bohemky mu není lhostejný. O Klokanech jsme s ním pohovořili. O fotbale se rád pobavil, ale skromně dodával, že on není kompetentní někomu radit a dle svých slov si nechce hrát na experta.

Není to jednoduché. Z kabiny nelze vyhodit deset hráčů, kteří třeba nemají formu. Pak je tedy logické udělat nový impuls do kabiny, vyzkoušet variantu nového trenéra...snad to bude fungovat, přeje si Marek Smola.

Archivní foto Marka Smoly z devadesátých let.

Za vše může trenér?

Luděk Klusáček strávil na lavičce Bohemians necelé tři roky. Ve srovnání s všeobecným trendem české ligy patří do popředí statistik kouče v jednom klubu. Jen letos se ve Fortuna Lize odvolalo už pět trenérů.

Nejdéle sloužícími trenéry ligy momentálně jsou: Jiří Krejčí (Pardubice, od května 2013), David Hořejš (České Budějovice, od října 2015), Jindřich Trpišovský (Slavia, od prosince 2017) a Petr Rada (Jablonec, od prosince 2017).

„Odvolání trenéra je ekonomicky nejjednodušší situace. Když se vyhodí 10 hráčů, tak se musí další desítka koupit. To nelze. Já v Plzni zažil trojnásobné střídání trenéra během jedné sezony. Je to takové... někdy hráči pořádně neví, co se děje. Ale ten trenér to opravdu může oživit. Jeden kouč to tlačí na taktiku. Druhý zase na morálku a pořádek v mančaftu. Ale ten prvotní impuls se změnou většinou přijde,“ zmínil Marek Smola.

Ještě před koncem Klusáčka u Klokanů sledovala Fortuna Liga zatím poslední trenérskou šarádu tohoto roku. Z Mladé Boleslavi byl odvolán kouč Karel Jarolím. Bez angažmá byl Pavel Hoftych, který nabídku Středočechů přijal.

Pavel Hoftych, nejnovější akvizice Mladé Boleslavi. Foto: FK Mladá Boleslav

Právě Pavel Hoftych byl první, kdo se vybavil Marku Smolovi, když jsme se ho zeptali, koho by viděl jako ideálního trenéra pro Bohemku.

„Je strašná škoda, že Mladá Boleslav přeskočila Bohemku a získala Pavla Hoftycha. To byl klasický bohemácký trenér, zkrátka srdcař. Myslím, že Bohemians potřebují někoho takového, kdo má ke klubu vztah a propojení s fanoušky. Trenér pro Bohemku nemůže být jen tak někdo, kdo si přijde na dva nebo tři měsíce odtrénovat. Měla by tam být vazba ke klubu. Hoftych se zná i s Ivanem Trojanem, který je největší Bohemák z kulturní sféry, který může být. Já s nimi byl hrát za starou gardu a moc si toho vážím,“ uvedl. 

„Bohemians je strašně specifický klub. Je to lidový kádr. Někteří lidé to třeba nedokážou pochopit. Já třeba vezmu na fotbal známé, kteří nefandí a neví o čem mluvím. Když to ale pak zažijou, tak pochopí. Znovu říkám, Bohemka je strašně specifická. Svědčí o tom fakt, jak se před dobou fanoušci složili, aby klub nekrachnul. Prostě srdcaři, takový rodinný podnik,“ řekl nám šestačtyřicetiletý bývalý obránce.

Ivan Trojan a Marek Smola.

A co další trenéři pro Bohemians?

Shánět trenéra v rozjeté sezoně může být obtížnější. Naše redakce sestavila možné kandidáty na post hlavního trenéra Bohemians, kteří jsou momentálně bez angažmá. 

Prvním je Dušan Uhrin mladší. 

Pražský rodák započal svoji hráčskou kariéru v Meteoru Praha. V raném věku se ale přesídlil do vršovické Bohemky. V lize se jako hráč úplně výrazněji neprosadil. Své umění tedy rozdával především v trenérském řemeslu.

Vyzkoušel si angažmá u rezervy Sparty, ve Slavii, ale také Mladé Boleslavi. Bohemians trénoval v letech 2002 - 2004. 

Je synem bývalého trenéra Dušana Uhrina.

Dušan Uhrin mladší. Foto: Fortuna Liga

„Já měl to štěstí, že mě trénoval Dušan Uhrin starší, když jsem byl v Teplicích. To byl neskutečný psycholog. Naprostý profesionál,“ řekl Smola. 

„Mladého jako trenéra příliš neznám. Hrál jsem proti němu, když jsem byl v Plzni, on trénoval v Mladé Boleslavi, takže úplně nedokážu přesně říct, jestli by to byl ideální trenér pro Bohemians. Jedna z možností to ale určitě je. Z těch uvedených kandidátů je to asi nejlepší varianta,“ dodal.

Weber, Hašek nebo Jarolím?

Další kandidáty, které jsme zmínili jsou Karel Jarolím, Franz Straka a Martin Hašek.

„Franz mě trénoval v Plzni. To úplně nevím, jestli by to bylo průchozí. S jeho sparťanským srdíčkem by to asi nebyla dobrá varianta,“ myslí si. 

Marku Smolovi se ale z našich uvedených kandidátů nejvíce zalíbilo ještě jedno jméno. Tím je Jozef Weber.

Svou hráčskou kariéru začal v Žilině. Poté hrál ve Spartě a v Chebu. Nejvíce na sebe začal upozorňovat při svém angažmá v Drnovicích. Po konci hráčské kariéry si rychle dostudoval trenérskou licenci. Do Jablonce nastoupil jako asistent trenéra Luboše Kozla.

Svůj debut jakožto hlavní trenér zažil právě v Bohemians. S Klokany postoupil zpět do první ligy. Po dvou letech u kormidla ho nahradil právě Luděk Klusáček. Symbolicky by teď Klusáčka mohl nahradit právě Weber.

Jeho poslední štace byla v Karviné. V průběhu sezony byl nahrazen trenérem Bohumilem Páníkem.

 Jozef Weber. Foto: FK Bohemians Praha

„Pepu si pamatuju. To je také možná varianta. Opět srdcař. Do nedávna držel nějaký rekord v lize, pokud se nepletu. To je také zajímavý trenér. Ale zase říkám, ono je to všechno o podmínkách v klubu. Ta ekonomická stránka hraje velkou roli,“ okomentoval Marek Smola.

A co srdcař bez zkušeností?

Možné trenérské kandidáty pro Bohemians uzávírá Dalibor Slezák. 

Bývalý ligový plejer je jedním z největších oblíbenců vršovických fanoušků. V lize odehrál přes 200 utkání. Nejvíce z nich bylo právě v dresu Klokanů.

V ročníku 2009/10 se na nějakou dobu stal nejstarším střelcem v novodobé české lize. Branku vsítil ve svých 39 letech a 10 měsících.

Po ukončení hráčské kariéry se dal na trenérské řemeslo. Zůstal v Bohemians. Sedm let zde trénoval juniorku, ale dělal i asistenta trenéra právě Jozefu Weberovi. Získal také profesionální UEFA licenci, která je od ligového kouče požadována. V současné době vede rezervu Klokanů.

Dalibor Slezák ještě jako hráč. Foto: Bohemians Praha.

„S tím mám štěstí hrát za starou gardu Klokanů. Opět neuvěřitelný srdcař Bohemky. Teď získává zkušenosti, trénuje Béčko. Dejme tomu, že kdyby měl někoho při ruce, potřeboval by načerpat nějaké zkušenosti s vedením ligového týmu.

Teď jsou čtyři kola do konce, pak nadstavba. Bude to chtít nějaký impuls, aby se klukům povolily nohy a nastal klidně krátkodobý impuls. Kdyby byl Dalibor Slezák zase u áčka třeba jako asistent, tak by to bylo skvělé. Hlavně fanoušci ví, že je to Bohemák jako řemen. Tam se to bere jinak. Bohemians je menší a o to více rodinný klub. Přebral by velkou zodpovědnost, fanoušci ho ctí a uznávají,“ řekl Smola.

V nadstavbě půjde do tuhého

Bohemians se momentálně nachází na 13. pozici ve Fortuna Lize. Od předposlední příčky je dělí jen 3 body.

Je tedy více než pravděpodobné, že v nadstavbové části si Bohemians zahrají skupinu o udržení. To by bylo vůbec poprvé od doby, kdy se liga proměnila do tohoto formátu. 

Klokani působí v nejvyšší soutěži nepřetržitě od ročníku 2013/2014. První liga u nás od té doby několikrát změnila název. Vzpomeneme na Gambrinus Ligu, Synot ligu, ePojisteni.cz ligu, HET ligu a samozřejmě dnešní Fortuna Ligu.

Aktuální tabulka ve skupině o udržení. Zdroj: Livesport

„Myslím, že Bohemians teď hledají důsledně na trenérském poli. Až bude nadstavba, tak tam půjde do tuhého. Kdyby se náhodou spadlo o patro dolů, tak tam je to tak strašně finančně náročné, vydrápat se zpátky nahoru. Sponzoři mohou dát méně peněz, tak bude menší rozpočet. Hráči nebudou mít takové podmínky. Spousta jich pak může odejít. Je to strašně složité,“

„Budeme muset pořádně zabrat, abychom se z toho nejhoršího dostali,“ uzavřel Marek Smola.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných