Byli jsme na legendárních Bazalech. Slzy nevyschly

01. 03. 202420:10
Byli jsme na legendárních Bazalech. Slzy nevyschly
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Bazaly

REPORTÁŽ: Fanoušci Baníku Ostrava, vyhlášení Chachaři, zamáčkli slzu v závěru května roku 2015. Fotbalový klub odehrál svoje poslední utkání na ikonickém stadionu Bazaly a přesunul se do Vítkovic. Jak to ale teď na Bazalech vypadá? Zjišťovali jsme to přímo na místě.

Bazaly byly rájem pro Baníkovce, ale také desetiletí tradiční výjezdovou destinací pro pražské fanoušky. Také ti se shodnou, že výjezdy na tento stadion měly vždy něco do sebe.

Jak připomíná Baník, první ligový duel se na Bazalech odehrál v roce 1959. Nejlépe se vzpomíná na tituly, ale také na evropské poháry. Pro slezský celek byla nezapomenutelná výhra nad mnichovským Bayernem ve 2. kole Poháru mistrů evropských zemí v sezoně 1976/1977. Narvané Bazaly sledovaly prohru borců jako Franze „Kaisera“ Beckenbauera nebo legendárního Gerda Müllera.

Příběh legendárního stadionu se uzavřel v roce 2015. Baník tady odehrál přes 800 zápasů a nastřílel více než 1.500 branek.

Domov Baníku

Není tajemstvím, že Chachaři nejsou na stadionu s atletickou dráhou ve Vítkovicích úplně spokojení. Za domov považují jenom jedno místo.

„Vnímám to tak, že ortodoxní část fanoušků Vítkovice za svůj domov nepřijme, jedná se o území moravské Ostravy. Co se týče klubu, my to vnímáme jako jediný stadion na území Ostravy, který splňuje parametry pro profesionální fotbal v České republice,“ sděluje nám tiskový mluvčí Baníku Marek Lorenc.

Podle něj odhadem 95 procent fanoušků Baníku začalo s tímto klubem koketovat v době, kdy hrál na Bazalech. „Vnímají je jako svůj historický domov, byť původní domov ve dvacátých letech minulého století nebyl přímo na Bazalech, ale ve Slezské Ostravě. Ale ve zkratce řečeno to berou jako historický domov Baníku,“ říká.

Tato slova potvrzuje další muž, se kterým jsme hovořili. Dokonce ten nejvyšší z celého Baníku, majitel klubu Václav Brabec.

„Moje generace je jasně spjatá s Bazaly a celkově tato střední a vyšší generace, když se v republice řeknou Bazaly, každý si hned vybaví Baník. Řekl bych, že jsou bezpochyby domovem Baníku,“ má jasno.

Navštívili jsme Bazaly

Dnes se na Bazalech nachází fotbalová akademie Baníku. My jsme tady v únoru navštívili přátelské utkání mezi třetiligovým Hlučínem a TJ Unie Hlubina, které se hrálo na zdejší umělé trávě.

Nešli jsme přímo na hřiště, nýbrž na vyhlídku nad Bazaly, která se podle moravskoslezského Deníku vloni zrekonstruovala a přišla na téměř 37 milionů korun.

Výhled odsud je opravdu skvělý. A nejen na fotbal, i když kvůli němu jsme dorazili, ale také na celé město. Na dohled je vidět Vyhlídková věž Nové radnice i široké okolí Ostravy. 

Fotbálek a výhled. Zdroj: PrahaIN.cz

Hlučín v popisovaném utkání remizoval 1:1.

Na tomto místě odehrál takřka celou přípravu. Až ale začne třetí nejvyšší soutěž, z Baníkovci milovaných Bazalů se přesune na svůj stadion. Jak nám sdělil výkonný ředitel Hlučína Dušan Kašický, žádnou bližší spolupráci mezi třetiligovým klubem a Baníkem v tom nemáme hledat.

„U nás na stadionu máme umělou trávu, ta je ale menších rozměrů, takže nevyhovuje našim požadavkům pro dospělý fotbal. Hledáme vhodné hřiště v okolí a Bazaly jsou pro nás jednoduše nejlépe dostupné. To je hlavní důvod. Je to komerční pronájem, my si to objednáme a zaplatíme,“ konstatuje.

Homecoming?

Na Bazalech by se ale nemuselo hrát v zimních měsících jen na umělé trávě. Dokonce by tady mohl Baník znovu hrát svoje ligové zápasy. Tuzemská média tuto zprávu přinesla už minulý týden, píše o tom například moravskoslezský Deník.

Podle něj město nechalo zpracovat studii, která rozhodne, jestli se na Bazaly vejde stadion pro patnáct tisíc lidí.

Podle slov Marka Lorence z Baníku Ostrava by případný návrat na Bazaly mohl výrazně zvýšit návštěvnost a znovu odstartovat fotbalovou horečku ve městě.

„Budeme se bavit čistě hypoteticky, protože to je zatím dlouhá budoucnost, jedná se tam pouze o studii proveditelnosti, ale jsem přesvědčený, že ano. Muselo by se to podpořit marketingově, ale už zmiňovaná ortodoxní část fanoušků, která vnímá Bazaly a Slezskou Ostravu jako historický domov, tak myslím, že by to byl základ k tomu, aby se tady nastartovala větší fotbalová mánie,“ sdělil.

„Bylo by krásné vrátit se domů. Protože vrátit se domů je vždy hezké,“ doplňuje majitel Baníku Brabec.

Bazaly. Zdroj: PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných