„Chcípni,“ vyslechl si fotbalista Jankto

14. 08. 202209:33
„Chcípni,“ vyslechl si fotbalista Jankto
foto: AC Sparta Praha/Jakub Jankto v dresu nového zaměstnavatele

Sparta přivedla do kádru dalšího fotbalistu, který dříve oblékal dres svého největšího rivala. Transfer vzbudil řadu emocí a Jakub Jankto si musel vyslechnout mnoho. Některé byly negativní, štěstí mu naopak popřáli i bývalí slávisté, nebo odchovanec Realu Madrid.

„Nepovedl se záměr propojení starších hráčů s mladými. Je ale nefér svádět to na starší hráče. Co se týká tréninkového procesu, tam k nim žádné výtky být nemohou. Jsou to všechno profesionálové. Idea, že starší hráči budou nosník, okolo kterého se mladí budou zlepšovat, se nepovedla. Možná jsme kladli moc velký důraz na v uvozovkách sparťanství.

Cesta sparťanství by měla pokračovat, ale už by na to neměl být kladen tak velký důraz,“ řekl sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický, když hodnotil uplynulou sezónu.

Když Rosický mluvil o tom, že se nebude klást takový důraz na „sparťanství“, tak málokdo v tu chvíli tušil, co se bude v příští sezóně odehrávat na přestupovém trhu. Sparta přivedla už třetího hráče se slávistickou minulostí. Prvním byl Jaroslav Zelený, který v Edenu získal titul, ale individuálně se nikdy neprosadil. Jeho cesta na Letnou vedla přes návrat do severského Jablonce.

Někteří fanoušci Slavie byli možná z přestupu do Sparty zklamaní, přestup ale rozhodně nevyvolal takové emoce jako dva následující.

Nejprve znenadání zahlásil přesun na trase Moskva - Sparta Praha Jan Kuchta. 

„Pro moji milovanou Slávii“ 

Jan Kuchta byl rozebírán ze všech stran. Rýpnul si i Jaroslav Tvrdík na předsezónní tiskové konferenci. „Kdo je Jan Kuchta? Já nerad hovořím o lidech bez vychování,“ odpověděl boss Slavie Praha po otázce novinářů právě na reprezentačního útočníka.

Mnohem více emocí vyvolal přestup Jakuba Jankta. Ten sice nemá ve slávistickém áčku ani jeden start (narozdíl od Kuchty), ale je odchovancem vršovického klubu a svojí oddaností k sešívaným se nikdy netajil. Pachuť některým fanouškům dalo také prohlášení na streamu, kde Jankto zmiňoval, že je věrný slávista. 

Hned po oficiálním oznámení stěhování do Prahy se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie z minulosti. Byl to například snímek, kde Jankto pózuje před Edenem. Lidem neunikl ani jeden z klenotů ze slávistického muzea. Jankto totiž před lety věnoval svůj dres ze Sampdorie s popiskem, který se v tu dobu zdál sešívaným jako milý. 

Každopádně je na místě zmínit, že Slavie o svého odchovance zájem neměla. „Nemohli jsme nabídnout Jakubovi návrat zpět. Respektuji proto jeho rozhodnutí a přeji mu hodně zdaru v další sportovní kariéře,“ napsal Jaroslav Tvrdík.

Emoce nikoho nepřekvapily 

Přesun k rivalovi znamenal tisíce zpráv od fanoušků rozhořčeného táboru. Ty si musel vyslechnout i Jan Kuchta před několika týdny. Ten ale narozdíl od nového sparťankého úlovku do dnešního dne nepřidal na sociální sítě žádnou fotografii se sparťanskou tématikou. To naopak Jankto ihned poděkoval na svém Instagramu fanouškům Sparty za důvěru a slíbil, že se ji pokusí splatit na hřišti. 

Negativních zpráv se objevily stovky. Některé dokonce přály fotbalistovi smrt. „Chcípni!“ musel si také vyslechnout.

Připomeňme, že podobné řádky četl i Srdjan Plavšič po přestupu do Slavie Praha od sparťanů. 

„Výhrožování hráčům kteréhokoli klubu je v moderní společnosti neakceptovatelné. Nesouhlasím s tím ani já osobně, ani klub. Žádám, aby fans Srdjanu Plavšičovi nepsali, ať je tento příběh jakýkoli,“ vyzval sparťanské fanoušky tiskový mluvčí ACS Ondřej Kasík v květnu minulého roku.

Už tak třaskavé derby pražských S, bude mít letos zase o jeden náboj navíc. Jakub Jankto to v největším fotbalovém zápase Česka nebude mít rozhodně jednoduché. První mač proběhne 22. října v Edenu. 

Čerstvá posila Sparty už absolvovala první rozhovor pro klubovou televizi ACS. „Jsem rád, že se konečně přestup do Sparty finalizoval. Jednání nebyla úplně krátká. Pro hráče je lepší, když už je v tom daném klubu. Jsem rád, že jsem konečně dorazil do Prahy a sem do Sparty. Vypadá to tady skvěle. Už bude záležet jenom na mně, abych podával ty nejlepší výkony.

Pro Spartu jsem se rozhodl proto, že se mi ten klub poslední dobou strašně líbí. Spartu sleduju už poslední dva roky. Nejen její zápasy, ale jak se klub chová navenek a kteří lidé ve Spartě figurují. Tomáš Rosický i Brian Priske na mě udělali skvělý dojem. Stejně tak Honza Mejdr, Ondra Čelůstka, David Pavelka a můžu pokračovat, řekl šestadvacetiletý univerzál.

Štěstí popřáli bývalí slávisté, ale i odchovanec Realu Madrid

Bývalý hráč Sampdorie či Getafe si vyslechl i pozitivní zprávy.

Několik fotbalistů mu popřálo hodně štěstí v kariéře. Některé fanoušky Slavie to naštvalo, třeba v případě bývalého slávisty a současného špílmachra italské ligy, Antonína Baráka. „Tondo kurva to snad ne…,“ odepsal jeden z uživatelů.

Slavii měl v minulosti jako zaměstnavatele také Michael Krmenčík, ten Janktovi popřál mnoho zdaru též.

Instagram

Na svého, dnes už bývalého spoluhráče, nezapomněli aní hráči ze španělského Getafe. To včetně odchovance Realu Madrid Borji Mayerala, který se však v Bílém Baletu výrazněji neprosadil a kariéru spojil s kluby jako Levante a AS Řím. Také jeho letos trápila zranění a v La Lize odehrál téměř shodný počet zápasů jako český reprezentant. 

Jakub Jankto by teoreticky mohl nastoupit už do nedělního utkání na Letné, kdy do Prahy přijede Olomouc.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných