foto: West Ham United/Alex Král toho odehrál v dresu West Hamu opravdu málo. Kam povedou jeho další kroky?
Bývalý slávista a odchovanec vršovické akademie Alex Král nezažívá zrovna povedené angažmá. Počet utkání, která odehrál v dresu West Hamu United, by se dala napočítat na prstech jedné ruky. Třiadvacetiletý plejer je v celku okupujícího sedmý flek v Premier League, která je pasována na nejlepší ligu světa, na hostování s opcí do konce sezony. Ale co dál? Připomeňme, že Alex Král je kmenovým hráčem Spartaku Moskva. Jenže Rusko není v současné době příliš oblíbenou destinací pro hráče.
O Alexi Královi se nejprve spekulovalo, jestli není na jeho odchod z Edenu příliš brzy. V sešívaném dresu sice prošel mládeží od svých čtrnácti let, ale do vrcholového fotbalu nakoukl poprvé v Teplicích. Tam se tedy postaral o svůj prvoligový debut a začal se otrkávat v seniorském fotbale.
Kvalitní výkony neunikly pozornosti Slavie Praha. Tehdejší trenér klubu z Prahy 10 Jaroslav Šilhavý si ho v půlce sezony stáhnul zpět. Král se také hned začlenil do základní sestavy kádru. Ten rok se nastartovala slávistická hegemonie Fortuna Ligy. Sešívaní získali po dlouhých letech kýžený titul, Strahov burácel, dnešní trenér reprezentace dovedl své svěřence k vítězství v lize.
Alex Král a Martin Třasák po posledním ligovém kole. Foto: SK Slavia Praha
Moskva zavolala
Jenže neuběhlo ani osm měsíců od návratu do červenobílého dresu a Alex Král ohlásil svůj odchod. Na začátku jsme zmiňovali, že se spekulovalo, jestli není na transfer příliš brzy. Přeci jen, plejer vzhledem připomínající bývalého stopera Chelsea Davida Luize odehrál v seniorské kategorii Slavie něco málo přes dvacet zápasů.
Krále nezlákala ani vidina šance hrát skupinovou fázi Ligy mistrů. Právě vítězné klání proti Kluži, které sešívané ke stamilionům a účasti v nejprestižnější soutěži světa příblížilo, bylo zároveň posledním odehraným utkáním tohoto fotbalisty.
Král následně přestoupil do ruského Spartaku Moskva. To výrazně pocítilo také bankovní konto slávistů. V té době se stal košický rodák nejdražším plejerem naší tuzemské soutěže.
Psali jsme
Duel o první místo (o)slavila Plzeň, ačkoli si připsala pouhý bod za remízu. Ten jí zajistil setrvání na čele. Závěr utkání ovšem přinesl mnoho…
Aklimatizace na ruský mráz a styl tamní ligové soutěže proběhla naprosto v pořádku. Od první chvíle se Král začlenil mezi hráče základní sestavy. V klubu panovala s jeho výkony spokojenost. Také on samotný si svůj transfer nemohl vynachválit. Patrné to bylo z několika proslovů k médiím i rozhovorů.
Královi a celému Spartaku propěla i změna trenéra. Po čtyřech porážkách v řadě skončil Oleg Kononov.
„Když chcete přestoupit, musí se sejít několik věcí najednou. A takhle jsem to měl se Spartakem. Vybral si mě nejúspěšnější klub v Rusku, který má v Evropě obrovské jméno. I když hraje uprostřed ligy, pořád je velice sledován médii a fanoušky. Druhá věc byla, že se vyměnilo vedení a klub nyní sází na mladé. V kádru máme jen dva třicátníky, z toho jeden je náhradní brankář. Zbytek jsou kluci pod 27 let a k tomu 33letý kouč. Spartak se prezentuje náročným fotbalem, což mi vyhovuje. Abych to shrnul – logiku mi přestup po sportovní stránce rozhodně dával. Před mým příchodem odešel střední záložník a já už dopředu věděl, že šanci dostanu.“ řekl Alex Král v rozhovoru pro iSport.cz.
Alex Král. Foto: Spartak Moskva
Šance s názvem Euro?
Pak přišlo mistrovství Evropy. Naše reprezentace se opět kvalifikovala na vrcholný šampionát. Dělo se tak nepřetržitě od roku 1996.
Počítalo se, že Jaroslav Šilhavý bude na kudrnatého záložníka spoléhat. Kouč reprezentace je spíše konzervativnějšího typu a Alexe Krále dobře znal už ze své mistrovské sezony u sešívaných. Také v kvalifikačních zápasech nastupoval ve středové dvojici s Tomášem Součkem.
Hned první mač na šampionátu byl zároveň stěžejním. Utkání se Skotskem mělo i společenský přesah. V éteru stále rezonovala kauza Kúdela - Kamara.
Hlavní hvězdou byl Patrik Schick. Jeho branka přes půl hřiště obletěla snad celý svět. Jenže Alexi Královi utkání moc nevyšlo. Z řad fanoušků se na něj po zápase snášela kritika. Jak už jsme zmiňovali - Jaroslav Šilhavý je spíše konzervativnějším typem trenéra. Nicméně Alex Král v dalším zápase proti Chorvatům už šanci v základní jedenáctce nedostal. Nahradil ho Tomáš Holeš ze Slavie. Kudrnatý špílmachr odehrál necelou půlhodinku.
Alex Král. Foto: Česká fotbalová reprezentace
Proti Anglii byla jeho minutáž podobná. Ve vyřazovací fázi už pouze nástup v závěru utkání. Poslední zápas proti Dánsku seděl na lavičce.
Alex Král toho neodehrál na Euru asi tolik, kolik by si zrovna předstatoval, ale i tak se České republice povedl velký úspěch. Účast mezi osmi nejlepšíma byla kladně hodnocená napříč celou nejen fotbalovou společností.
Bývalý slávista se pak cirka 14 dní po turnaji začal zapojovat i do zápasů v ruském Spartaku. V úvodu z toho byly nástupy na hřiště v závěrečných minutách. V kvalifikaci o Ligu mistrů proti Benfice Lisabon nastoupil na necelou třicetiminutovku.
Psali jsme
Prague Lions jsou v letošní sezoně nadále stoprocentní. Také čtvrtý zápas letošní sezony (třetí ve Snapbacks lize) dokázaly ovládnout. Na stadionu…
V září pak nastal další reprezentační cyklus. Tam se nám potvrdilo, že na světový šampionát z přímého místa nepostoupíme.
Českým éterem ale začaly procházet zprávy, že česká kolonie v Anglii by se měla rozšířit o dalšího Čecha.
Vzhůru do Londýna!
„Jsem potěšen, že mohu přivítat Alexe ve West Hamu United. Ve středu zálohy se nám zvýší konkurence. Je to další mladý a talentovaný hráč. Cítíme, že má velký potenciál a bude schopen se přizpůsobit požadavkům Premier League. Zpočátku jsme ho přivedli na hostování a doufejme, že v průběhu sezóny bude cenným přínosem, kvůli našemu nabitému programu
Alex je další reprezentant Česka a doufáme, že má podobné vlastnosti a hlad jako Tomáš (Souček) a Vladimír (Coufal),“ prohlásil trenér londýnského celku West Ham United - David Moyes.
Česká kolonie v Londýně se rozšířila o dalšího českého hráče. Vladimíra Coufala a Tomáše Součka doplnil Alex Král. Vše se tak událo na dálku - během reprezentačního srazu Česka.
Král se tak stal dalším českým plejerem, jenž měl možnost ozkoušet si Premier League - anglickou ligu, která je pasována na tu nejlepší ve světě. Během její historie si ji zahrálo kolem třicítky Čechů. Někteří se prosadili více, někteří méně.
Nicméně tři fotbalisté z našich končin v jednom týmu, tak to byl historický úkaz. Naposledy se to stalo skoro před dvaceti roky. V dresu Liverpoolu se potkalo trio Baroš, Berger, Šmicer.
West Hamu se začalo (i mezi fanoušky Hammers) přezdívat Czech Ham. Na sociálních sítích, ale i v médiích se rozjel nový trend. V tu chvíli možná (a oprávněně) každému připadalo, že jakýkoliv český hráč chytil dobrou formu, tak se začalo spekulovat, že o něj londýnský celek má zájem. Přicházeli zprávy o zájmu o Lukáše Masopusta nebo i Adama Hložka.
Těžko říct, jak velké procento těchto informací se zakládalo na pravdě. Nicméně podíl West Hamu později odkoupil majitel Sparty - Daniel Křetínsky
Psali jsme
Nadstavba je v plném proudu. Na Letnou přijel Hradec Králové, který v minulém kole skalpoval úřadujícího mistra Slavii. Sparťané stejně jako…
Skotský kouč David Moyes hned v úvodním prohlášení o Královi zmiňoval, že oceňuje příchod českého reprezentanta také kvůli nabitému programu.
Pojem anglický týden pochází právě z klání Premier League.
Anglický týden je pojem používaný ve fotbale. Pojem označuje zhuštění mistrovských zápasů v domácí soutěži, kdy týmy nastupují ke dvěma a více zápasům během jediného týdne. Tento trend je viděn často na začátku a na konci celé soutěže.
Poprvé byl tento termín použit v anglické Premier League, pro označení náročného programu anglických fotbalistů. Anglické týdny musí kluby podstupovat pro urychlení průběhu soutěže Premier League. Anglické týdny však můžeme vidět i v jiných evropských soutěžích, kde mají nejvyšší soutěže více než 18 týmů, a je proto nutné zahrávat více utkání v kalendářním roce.
|
West Ham do toho hrál ještě Evropskou ligu. Z toho vyplývá abnormální počet zápasů během roku. Právě to byl určitě také jeden z klíčových momentů při rozhodování agenta a samotného hráče. A pak samozřejmě také splnění snu, který má většina fotbalistů - zahrát si Premier League.
Král se přivítal s několika hvězdnými plejery. V té době se londýnský mančaft nacházel na druhé příčce anglické ligy. Od prvních chvil asi tušil, že prosadit se bude těžké, ale ne nemožné. Úvodní tři utkání strávil na lavičce.
Připomeňme, že Alex Král je středním záložníkem, typologicky spíše do defenzivy. Však také hrál téměř celý život na pozici stopera. Ze středního obránce rovněž nakoukl do seniorského fotbalu v Teplicích. Životní změna pak přišla až po necelém roce u sešívaných.
Alex Král. Foto: West Ham United
Konkurence? Obrovská
A zrovna konkurence ve středu zálohy West Hamu United je plná zářivých jmen.
Tomáš Souček je jasný, ten si od svého příchodu vytvořil nedotknutelnou pozici ve středu zálohy. První rok naprosto oslnil anglické publikum a stal se miláčkem fanouškům, také kvůli svému skromnému stylu vystupování a pokoře.
A kolegu mu dělala rýže, tedy Declan Rice. Dlouho sloužící střeďák West Hamu je také osvědčenou variantou anglického národního týmu pod Garethem Southgatem. O reprezentování Three Lions se přitom rozhodl až v roce 2019. V tu dobu měl na kontě už tři starty v dresu Irska.
Declan Rice a Tomáš Souček. Na hřišti velcí kamarádi. I tam se však potkali i jako soupeři, a to v reprezentačních zápasech, například na evropském šampionátu. Foto: West Ham United
Jenže těmito dvěma fotbalisty varianty do středu pole Davida Moyese nekončí.
K dispozici je také čtyřiatřicetiletý matador Mark Noble. Miláček fanoušků a hlavně srdcař. Ve West Hamu působí vyjma krátkého hostování nepřetržitě od roku 2000. Šance dostával hlavně v Evropské lize, na poli ligovém toho příliš neodehrál (prozradíme dopředu, že ale stále více než český záložník). Díky své oddanosti není divu, že nosí kapitánskou pásku.
A pokud mluvíme o středopolařích West Hamu, tak musíme zmínit i argentinského špílmachra Manuela Lanziniho. V minulém roce ho trápila četná zranění, ale letos se zdál už zdravotně neindisponovaný. Rychlostní záložník menšího vzrůstu je typologicky odlišným hráčem od ostatních zmiňovaných - to mu právě dává u skotského kouče výhodu. V Londýně už je také stálicí pěknou dobu. Ve West Hamu hraje přes sedm let a je to prozatím jeho jediné evropské angažmá. Na starý kontinent se přestěhoval z arabské Al Jaziry.
Manuel Lanzini. Foto: West Ham United
Těžká doba
Zmiňovaná konkurence ukazuje, že Alex Král to měl opravdu těžké. Nicméně David Moyes není tím typem trenéra, který by svému svěřenci nedal šanci. Proč by jinak také dvojník Davida Luize (jak bývá často Král nazýván) do West Hamu přicházel?
Šanci dostal v osmifinále ligového poháru. Rovnou v Divadle snů. Na půdě Manchesteru United debutoval v dresu Kladivářů. Byla z toho nejtěsnější výhra a postup mezi osm nejlepších.
Pak už zase pouze lavička. Po reprezentačním srazu přišlo zranění. Nebylo příliš dlouhé, rekonvalescence trvala cirka dva týdny. Návrat se konal v Belgii na stadionu Genku. Král nastoupil na šest minut. Následovala půl hodina v zápase proti Vídni a celý zápas proti Záhřebu. Ten ale West Ham prohrál, to záložníkovi kredit nepřineslo.
Psali jsme
Pražský maraton se koná od roku 1992. Dlouhá historie zapříčinila, že hlavní město se dostalo do top desítky měst pro běhání. Není tedy ničím…
A od té doby nastala dlouhá série, kdy na vše Alex Král dohlížel pouze z lavičky. Od zmiňovaného zápasu s chorvatským celkem uběhlo skoro půl roku. Exslávista si během té doby zapsal 46 minut hry na zeleném pažitu.
Minutu v lize proti Watfordu. Poločas v FA Cupu proti celku z šesté anglické ligy.
West Ham se v současné době nachází na sedmé pozici v Premier League. Bojuje tak o účast v kvalifikaci Konferenční ligy. Do toho je stále v semifinále Evropské ligy, kde svěřenci Davida Moyese prohráli první zápas s německým Frankfurtem.
Co dál?
Nikdo příliš nepočítá, že by opce na Alexe Krále byla uplatněna. Ve West Hamu toho odehrál opravdu málo a poslední půl rok je jeho zápasová praxe téměř na nule.
Ve hře je návrat do Ruska. To je ale teď mezi fotbalisty spíše nepopulární. Například v hokejové KHL začaly týmy z jiných zemí odstupovat. Za zmínku stojí například finský klub Jokerit Helsinki.
Psali jsme
Duel o první místo (o)slavila Plzeň, ačkoli si připsala pouhý bod za remízu. Ten jí zajistil setrvání na čele. Závěr utkání ovšem přinesl mnoho…
Z českých fotbalistů v současné době působí v Rusku pouze Jan Kuchta. Ten vyměnil dres Slavie Praha před zimní přestávkou. Za Lokomotiv Moskva si připsal zatím dvě ligové branky.
Kam povedou další kroky Alexe Krále je otázkou.
Psali jsme
FOTO, VIDEO Naše redakce natáčela fanoušky při posledním domácím zápase Sparty v Tipsport extralize. Oceláři Třinec nakonec zvítězili 1:2…