„Dobra praca Pawel?“ Výkon polského sudího rozděluje společnost

04. 04. 202221:40
„Dobra praca Pawel?“ Výkon polského sudího rozděluje společnost
foto: SK Slavia Praha (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Slavia v Plzni

Nerozhodný výsledek nedělního šlágru mezi Plzní a Slavií potěšil především Plzeňany, ale také pražskou Spartu. Jedním z hlavních témat na českém internetu je výkon polského sudího. Názory na jeho výkon se dost liší. Jedna část je spokojená, druhá nikoliv.

Do přímého duelu o první místo byla delegována polská družina sudích. Tento tah se osvědčil už ve velkém pražském derby. Nebylo překvapením, že volba na rozhodčí od našich sousedů padla znova.

Pawel Raczkowski je známý hlavně tím, že nemá na hřišti rád zbytečná gesta od hráčů. Pořádek si sjednal už před zápasem. V tunelu měl prý obejít hráče a sdělit jim, že je má nastudované a na hřišti nebude prostor k debatám.

Až druhý poločas ukázal zábavu

V prvním poločase nepadla ani jedna střela na bránu. Oba týmy působily organizovaně v zadních řadách. Hned zkraje druhého dějství se ale prosadil Ondřej Lingr. Sešívaný plejer se díky tomu posunul do čela tabulky střelců.

I přesto, že Pražané po většinu času drželi míč na svých kopačkách, tak i Plzeň si dokázala vytvořit šance. Satisfakci v podobě vyrovnání zažili Plzeňané v 75. minutě. K hlavičce se dostal střídající útočník Tomáš Chorý.

Sudí Raczkowski dohromady udělil 6 žlutých karet. Ani tentokrát nebyla nouze o červený kartonek. Nebyly však tři, jako v posledním vzájemném duelu, nýbrž jeden. Hříšníkem byl plzeňský záložník Pavel Bucha. Ten v 85. minutě zajel do hostujícího Olayinky. Druhá žlutá karta znamenala předčasný odchod do kabin. Sešívaní však s tímto verdiktem nesouhlasili, ačkoliv by důsledek dopadl stejně.

„Jak jsem zákrok viděl, to byla katastrofa. Mohlo to dopadnou špatně, ještě že Oli (pozn. red.: Peter Olayinka) ucukl. Rozumím tomu, že zápasy proti nám bere Plzeň emotivněji, ale takové fauly nemám rád ani u našich hráčů. Jsem rád, že na tom Peter je, jak na tom je,“ okomentoval Jindřich Trpišovský.

Utkání tedy skončilo plichtou po jedné brance na každé straně. Plzeň nadále zůstává na čele tabulky. Slavia se nachází v těsné vzdálenosti pouhého bodu.

Plzenští i sešívaní se víceméně shodli 

„Myslím, že to zvládli dobře. Uvidíme, jak to bude dál. Otázka jestli by měli pokračovat i dál není na mě. Mně je jedno, kdo píská, soustředím se na svůj výkon,“ sdělil Ondřej Lingr, střelec jediné branky sešívaných.

„Myslím, že to odpískal tak, jako by to odpískal český rozhodčí. Nejsem úplně velký fanoušek toho, aby sem jezdili Poláci a pískali v uvozovkách těžké zápasy, protože pro všechny ostatní týmy je ten jejich zápas taky nesmírně těžký a důležitý. Odpískal to ale bez problému,“ okomentoval výkon polského sudího trenér Plzně Michal Bílek.

„Myslím, že to nezvládl vůbec špatně. Určitě na rozhodčí, kteří přijedou z jiné země a neví, co od toho čekat, tak je větší tlak,“ řekl Lukáš Provod ze Slavie.

„Je tam vidět markantní rozdíl, jaký oni mají respekt na hřišti. Oni nejsou emočně spjati s prostředím a dokážou zachovat chladnou hlavu, mají respekt u hráčů. Samozřejmě ani jeden zápas nebyl bez chyb, což není nikdy, ale kdyby to nebyli zahraniční sudí, tak se o nich po zápase vůbec nebavíme, což je vlastně dobře,“ doplnil Jindřich Trpišovský.

A co hlas lidu?

Názory lidí se ale dost liší. Mnoho diváků svoji nespokojenost s vedením zápasu dala najevo na sociálních sítích. Pátrali jsme především na Twitteru. Vybrali jsme některé komentáře bez redakčních zásahů.

„Za mě v pohodě, občas nejednoznačný metr, ale nic hrozného.

Jediné co bych vytkl, tak faul Buchy, to je rovnou červená.“

„Na gól bych použil slova pana Rady - nebyl roh pane! Myslím, že polák co řídil derby byl lepší, tady by to nějakej Bebrovec odřídil stejně.“

„Těžko ale bude rozhodčí někdo kritizovat, protože tam bude strach, že na nás příště vyse* ou..“

„Byl skvělej. Jediná hrubka je jen druhá žlutá pro Buchu, to byla rovnou červená. Na zápas to vliv nemělo, na ligu to vliv mít může (nižší trest pro Buchu).“

„Taky se mi zdálo, že to zvládnul slušne, až na toho Buchu. Jako trošku spornej byl souboj Lingra s Havlem před prvním golem a pak ruka Olayanky, ale rozhodl se, jak se rozhodl a zjevný pochybení to nebylo.“

„Hele bylo tam pár spornějších situací. Za mě to zvládl dobře teda, jindy to je větší maso. Jenom jsem se divil, že Buchovi nedal rovnou červenou i po přezkoumání videa...“

„Kousek od nás umírají lidé, všichni nosíme žluto-modré stužky na klopě a ty řešíš polského rozhodčího? Hanba tobě!“

Názory lidí se liší napříč klubovou příslušností, ale také fotbalovými experty. Remízový duel to už nezmění. Plzeň uhájila své první místo. Spokojená může být i Sparta, která ztrácí na čelo tabulky už jen 5 bodů. Do konce základní části zbývají tři kola. Lze s klidem říct, že do bojů o titul zasáhnou 3 celky.

První polovina tabulky Fortuna Ligy. Zdroj: Livesport

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných