Drážďany zbouraly Prahu. Fotbaloví fanoušci ukázali velkolepé představení

16. 07. 202317:03

FOTO, VIDEO: Fotbal se dělá pro fanoušky. Ve Slavii Praha si toho jsou vědomi a na generálku před ligou přizvali do Vršovic celek s jednou z nejlepších fanouškovských základen v Německu. V Praze bylo peklo a němečtí i čeští ultras předvedly velkou školu fandění.

„Byla to strategie již při výběru soupeře. Chtěli jsme na generálku soupeře, který bude zajímavý i pro fanoušky a atmosféru na stadionu,“ sdělil redakci Jaroslav Tvrdík.

Obří fanouškovská základna Drážďan udělala z tuctového přípravného utkání něco neobvyklého. Svátek fotbalu se vším všudy. Do hlavního města Česka totiž vyjelo kolem pěti tisíc německých fandů, většina z nich z proslulého K-Blocku, který dělá na třetiligových zápasech velkolepou atmosféru.

A že to bude podobné i v Praze, bylo jasné od ranních hodin. Kdo byl v centru města, viděl žlutou bouřku. Tisíce žlutě oděných Němců si podmanilo matku měst a udělali velkou show (videa ze Staroměstského náměstí na Twitteru).

„V souvislosti s dnešním fotbalovým zápasem mezi SK Slavia Praha aSG Dynamo Drážďany budou v ulicích metropole dohlížet stovky policistů. Monitorujeme pohyb fans po Praze a budeme je následně doprovázet na stadion. Zatím jsme nemuseli řešit žádný problém,“ uvedla Policie ČR na Twitteru.

„Více než 1000 příznivců hostů se shromáždilo na Želivského, odkud půjdou průvodem až ke stadionu. V tomto místě dojde z důvodu bezpečnosti ke krátkodobému omezení dopravy,“ uvedla dále.

Právě v okolí stanice metra Želivského zaznamenala německé fanatiky i redakce. Zpívali a hlasitě skandovali, že to bylo slyšet na stovky metrů daleko.

Na zemi po nich zůstalo několik plechovek od piva, ale že by dělali velký nepořádek, to se v žádném případě říct nedá.

Drážďanští na Želivského. Zdroj: PrahaIN.cz

Drtivá část celé tribuny za bránou v Edenu, která patřila ryze jim, se zaplnila ještě před rozcvičkou jejich příznivců. Kotel začal vařit po nástupu hráčů, až z toho šel mráz po zádech.

V tuto chvíli je ale nutné podotknout, že se pomalu a jistě plnil i Eden, včetně proslulé Tribuny Sever. Ta rovněž po nástupu sešívaných fotbalistů slušně skandovala, aby ukázala Němcům, kdo je tady doma.

Hlavní fanouškovská skupina Slavie vyzývala, aby další příznivci na utkání dorazili s dresem. Většina lidí na stadionu si tuto výzvu vzala k srdci a stánek vicemistra ligy vypadal sjednoceně.

Velkolepá atmosféra z obou stran

To na druhé straně se ještě před úvodním hvizdem část kotle schovala pod černou plachtu. Dalo se tak tušit, že si na začátek utkání chystá pyrotechnickou vložku, která je u německých fanatiků běžná.

To se potvrdilo.

Němci ukázali velkolepou pyrotechnickou show plnou světlic a žlutých dýmovnic. K tomu nápis: „DER GELBE WAHNSINN KENNT KEINE GRENZEN!“ v překladu žluté šílenství nezná mezí.

Fanoušci SG Dynamo Dresden. Zdroj: PrahaIN.cz

Z hlediska fanouškovství to byl strhující začátek. Pyrotechniku ale odpalovali, například i po jedné světlici, němečtí fanoušci po celý úvod utkání. Byli velmi hlasití a utkání mělo velké grády.

Kotel Slavie nebyl pozadu. Pokud si budou v Drážďanech vyprávět, jaká je v Česku atmosféra na fotbale, věříme, že Česko rozhodně pochválí. Slavia udělala reklamu velmi slušnou.

Tribuna Sever se zhruba deset minut před koncem prvního poločasu vyfikla s pohlednou kartoniádou. Malá část německého kotle tomuto dílu zatleskala. To ale nebylo vše, za pár sekund slávističtí fanoušci ukázali další velké choreo s nápisem „SLAVIA - OUR WHOLE UNIVERSE“.

Následovala, bez nadsázky řečeno, „dýmovnicová bomba“. Kotel Slavie odpálil dýmovnice, které zachvátily celý stadion. Poločas zrovna končil, a tak nebylo potřeba přerušovat utkání. Úvodní pyroshow Drážďan byla oproti tomu slabým odvarem.

Co říct k fotbalu? Pokud nepočítáme hráče jednotlivých celků a jejich realizační týmy, nebylo to v utkání to hlavní. Díky úžasné atmosféře by měl mač grády a bavil, i kdyby na trávníku pobíhali fotbalisté z okresního přeboru. Generálku na ligu zkrátka vyhrály tribuny.

V krátkosti alespoň řekněme, že Slavia jako favorit utkání s míčem dominovala. Nicméně Drážďany rovněž měly co říct a brankáři Kolář a Mandous museli několikrát zasahovat.

Pořádná divočina nastala až před koncem utkání. Nejprve v překvapení všech za hosty skóroval v osmdesáté osmé minutě Manuel Schäffler. Za minutu však srovnal Ivan Schranz a generálka na ligu, kterou na stadionu sledovalo 16.800 diváků, skončila plichtou 1:1.

„16.800 diváků na přátelský zápas je naprosto neskutečné číslo. Atmosféra vytvořená oběma tábory odpovídala zápasu evropských soutěží,“ pochvaloval si pro redakci Jaroslav Tvrdík.

Nekonečné čekání tak pomalu, ale jistě končí. Sešívaní zahájí ligové boje, ve kterých by rádi po dvouleté odmlce získali titul už příští sobotu domácím utkáním proti Hradci Králové. Bohemka v ten samý den odstartuje soutěžní kolotoč v Pardubicích, obhájce trofeje Sparta začíná v neděli doma proti Olomouci.