foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Antonín Panenka
Ačkoli profil fanouška fotbalového klubu Arsenal uveřejnil příspěvek týkající se legendy Bohemians Praha už v první polovině prosince, reakce neberou konce ani krátce po vánočních svátcích.
Představovat Antonína Panenku snad nemá cenu. Ikona, kterou nejspíš znají i lidé, kteří fotbal v televizi zapnuli naposledy při finále evropského šampionátu v devadesátém šestém, kdy Češi hráli finále. Panenka ale zazářil ještě dvacet let před tímto turnajem. V roce 1976 v Bělehradu, kdy ve finále proti Německu rozhodl penaltový rozstřel legendárním dloubáčkem tuzemskými novináři pojmenovaným jako vršovický. Víc detailů není třeba. Každý to zná.
Pojďme k v úvodu zmiňovanému příspěvku na síti X. Fotbalový fanoušek ze zahraničí tady vytvořil vlákno se seznamem nejlepších a nejhorších penalt v Panenkově stylu všech dob. „Antonín Panenka, muž, který vymyslel nejchladnější penaltu,“ napsal a přiložil snímky dnes šestasedmdesátiletého fotbalisty z Prahy. Samozřejmě v typickém červeném dresu tehdejší československé reprezentace.
Na první místo nemohl umístit nikoho jiného než právě Panenku. „Antonin Panenka. The father of panenka,“ okomentoval. Jeho řádky schválně necháváme v originále, aby každý pochopil, jak se pojem penalty panenka ujal. Za ty roky ho už použili tisíce zahraničních komentátorů, když z puntíku takto překvapil gólmana třeba Lionel Messi, Andrea Pirlo, Karim Benzema či Cole Palmer. Naopak za rámeček si toto provedení nedají Diego Costa, Bernardo Silva či Zinédine Zidane. Ať už se povedlo, nebo ne, všechny momenty spojuje to, že z úst komentátora a tisíců fanoušků na stadionu zaznělo slovo panenka.
Panenka je zkrátka termín. Velký. A neuvěřitelný úspěch zaznamenalo také vlákno fanouška, který na sociální síti povedené i nepovedené panenky sepsal. Za týden ho vidělo kolem devíti milionů lidí. Komentáře a lajky stále přibývají. Podobný dosah jsme na jeho profilu nenašli.
Dnes je to těžší, říká Panenka
PrahaIN.cz v této souvislosti hovořila s legendárním špílmachrem Antonínem Panenkou. Vzpomíná, že před lety se účastnil akce, kdy bylo z Jižní Ameriky vybráno asi kolem osmdesáti penalt, které sám hodnotil. „Viděl jsem penaltu, tuším, že to byla druhá argentinská liga, a kopl to naprosto perfektně. Co se týká estetiky, tak to bylo nejkrásnější, co jsem viděl. Ale není důležité, jestli je to hezké. Důležité je, aby to skončilo gólem,“ říká pro naši redakci.
Antonín Panenka má jasno, tento kop je třeba hlavně potrénovat. „Nemůžete jen tak přijít a kopnout to. Musí to být dobře natrénované, já to zkoušel dva roky dopředu a měl jsem to dobře nacvičené. Základem je, abych svým pohybem, ale také očima dostal brankáře tam, že ho nemůže napadnout, že bych to kopnul jinak než normálně. Brankář prostě musí být přesvědčený, že to nemůže být jinak. Ten konec už je pak jednoduchý,“ popisuje.
V dnešní době to ale fotbalisté mají prý těžší. Panenka penalta je podle samotného Antonína Panenky až o osmdesát procent těžší než dřív. „Fotbal se hodně změnil. Teď je to úplně něco jiného. Také se upravila pravidla, což je pro toho střelce určitě nepříjemné. Dřív brankář musel stát a mohl reagovat až v momentě, kdy jsem do něj kopl a opsal svůj obvod. Když jsem kopl, tak teprve mohl reagovat a skočit. Proto brankáři skákali dřív, když to dám k tyči, nikdy to nemůže chytit. Dnes je pravidlo, že oni po té brankové čáře mohou poskakovat, jak chtějí a střelce rozhodit. Navíc dnes brankáři mají dva metry, když rozpaží, tak de facto není žádné místo v bráně. Dnes je to o osmdesát procent těžší než dřív,“ myslí si.