„Flooorin Nita,“ skandovali sparťani jméno svého brankáře. V brance však stál Holec

07. 08. 202218:10

Sparta do letošní sezony nevstoupila vůbec dobře. Nejdříve byla vyřazena norským klubem Viking Stavanger v kvalifikaci Konferenční ligy a v prvním kole české ligy prohrála doma s Libercem. V Českých Budějovicích si chtěli sparťané spravit chuť a udobřit si naštvané fanoušky. A to se povedlo. Dánský kouč Brian Priske oslavil svojí první výhru na lavičce Pražanů.

Sparťané nastoupili oproti zápasu proti Liberci se čtyřmi změnami v sestavě. Do základní sestavy nastoupil Höjer, Juliš, Čvančara a Daněk. Ze zdravotních důvodů nebyli k utkání připraveni Ondřej Čelůstka, Jan Fortelný, Lukáš Haraslín, Ladislav Krejčí a Vojtěch Patrák, nemoc zastavila Michala Sáčka, Andrease Vindheima a Martina Vitíka. Kvůli disciplinárnímu trestu chyběl Jan Kuchta. Ten si odpykal první zápas z pěti.

Před zápasem v Českých Buějovicích. Autor: Jiří Zemen, PrahaIN.cz

Stadion v Budějovicích byl vyprodaný a již od začátku utkání byli hosté více slyšet. A na důvod k radosti nemuseli čekat dlouho. Sparta se ujala vedení už ve druhé minutě, když Pešek z rohu mířil na Caspera Höjera, jehož centr lehce tečoval domácí Hora a brankář Šípoš balon nedokázal chytit.

Budějovice měli velkou šanci na vyrovnání deset minut poté, když na sparťanského brankáře Holce mířil Čmelík. Holec proti němu vyběhl velmi nejistě, což rozhodně neuniklo fanouškům, kteří začali skandovat: „Flooorin Nita“. „Nechtěný“ rumunský brankář se zapsal do srdcí sparťanů a ti mu to dávají najevo. Jenže ve Spartě si už zřejmě nezachytá.

Na Holce mířila i kritika na sociální síti. „Teda na toho Holce když něco letí, tak byste potřebovali prášky na tlak,“ psal jeden. „Taky už mu nikdo nedává ani malou domu, radši to kopnou na tribunu jak v okresním přeboru a vůbec se jim nedivím,“ doplnil další. Zastání u někoho ale přeci jenom našel.

„Mě z Holce taky mrazí, ale řvaním „Florin Nita“ ničemu nepomůžeme. A Holcovi už vůbec ne,“ uvedl. „A chceme mu pomoct? Jen ať jde o adresu dál,“ odpověděl fanoušek. „Tak předpokládám, že chceme vyhrát. Když na tebe bude několik stovek lidí řvát, že stojíš za hovno, budeš pak lepší a klidnější?“ odpověděl.

Ale zpět k fotbalu. I druhý sparťanský roh mohl být nebezpečný, domácí ale byli důraznější. Minutu poté, ve 27. minutě, dali domácí více prostoru mladíkovi Kryštofu Daňkovi, který uvolnil Tomáše Čvančaru a ten se nemýlil. Sparta vedla již 2:0.

Zbytek prvního poločasu se hrál vyrovnaný fotbal, i Dynamo mělo ale dvě šance, když v obou dvou byl nováček Čmelík.

Krátce po začátku druhé půle Dynamo kopalo svůj první roh, ten však domácím nevyšel, o něco lépe si vedli pár minut poté. Druhý roh byl nebezpečnější, domácí nebyli daleko od skórování, míč však bránu těsně minul. Už v nastaveném čase měl velkou šanci domácí Čolič, Hancko Spartu zachránil až na brankové čáře.

Do konce zápasu však gól nepadl, sparťané se tak mohli radovat z výhry 2:0. Poslední tři zápasy na jihu Čech skončili remízou, Sparta si tak do Prahy veze tři body až na čtvrtý pokus.