foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Pohled na fotbalový stadion ze Zeppelinovy tribuny
REPORTÁŽ: PrahaIN.cz v lednu přinesla rozhovor s hlavním koučem fotbalového týmu 1. FC Norimberk Markusem Weinzierlem, který se s týmem chystal na generálku proti Spartě. Teď jsme na utkání druhé Bundesligy do bavorského města vyrazili, nicméně už bez účasti tohoto kouče.
Markus Weinzierl byl totiž z důvodu neuspokojivých výsledků v únoru odvolán. Fanoušci ho tak mohli vidět alespoň v Praze, slavný německý celek přijel do hlavního města Česka na konci ledna.
„Sparta je stále velký evropský klub. Ne nadarmo získala nespočet mistrovských titulů a pohárových úspěchů. Na začátku devadesátých let se dostala do semifinále předchůdce Ligy mistrů. Aktuálně jsou v tabulce třetí a stále mají šanci stoupat vzhůru,“ pochvaloval Spartu dnes už bývalý trenér Norimberku v rozhovoru pro PrahaIN.cz
Se vší vážností vzali evropský výjezd i fanoušci Norimberku. Ti přijeli v obrovském počtu a Praze ukázali německou školu fandění. Od pochodu, který hýbal centrem Prahy, až po skvělou prezentaci na stadionu, kde samozřejmě nechyběla ani pyrotechnika.
ROZHOVOR
ROZHOVOR: Sparta je v současné době na soustředění ve Španělsku, kde se i s nejnovějšími posilami připravuje na jarní část sezóny. Cíle nejsou…
Do Norimberku jsme se tak rozhodli vyrazit.
Z Prahy to přeci jen není vůbec daleko. Necelých tři sta kilometrů vzdálenou destinaci jste z Vinohrad schopní urazit i za tři hodiny. A ještě k tomu uvidíte úžasné město, které většina Čechů zná především ze zájezdů na vánoční trhy.
Chyba, město je krásné ve všech ročních obdobích.
Fotbal v bývalém nacistickém areálu
Každopádně fotbal byl to hlavní, proč jsme vyrazili. A rovnou prozradíme, že to, co uvidíte v Norimberku, nespatříte jinde v Evropě. Okolí tamního stadionu je totiž výrazně poznamenáno historií. Negativně.
Max-Morlock-Stadion se totiž nachází asi sedm kilometrů od centra Norimberku.
A právě v těchto místech se rozkládá jedenáct kilometrů čtvereční dlouhý areál, který dříve sloužil k pořádání nacistických stranických shromáždění. Je zde například takzvaná Kongresshalle, která možná trochu připomíná římské Koloseum. Při cestě na fotbalový stánek nemáte šanci tuto stavbu přehlédnout.
Zvláštní je také pocit, když se nacházíte na Zeppelinově tribuně, na které promlouval Adolf Hitler k desítkám tisíc Němců. Místo před utkáním často využívají fotbaloví fanoušci, kteří si zde před odchodem na fotbal vychutnávají lahvové pivo.

Pozůstatky Zeppelinovy tribuny. Zdroj: PrahaIN.cz
My tohle zažili během 33. kola druhé Bundesligy mezi Norimberkem a Hansou Rostock. Pro oba týmy mimochodem velmi důležité utkání. Oba celky si mohly výhrou definitivně uhájit druholigovou příslušnost.
Dal se tak očekávat skoro plný dům, ten ostatně chodí na Norimberk téměř pokaždé. Průměrné číslo návštěvnosti je něco málo pod čtyřicet tisíc.
Že na fotbal dorazí mraky lidí, bylo znát už dvě hodiny před utkáním.
Jídlo na jiné úrovni
Hned po otevření stadionu se davy navalily do areálu, kde hned u vstupu nejaktivnější fanoušci rozdávali za dobrovolný příspěvek takzvaný ultras zin, což je magazín o fanouškovských aktivitách klubu.
Za zády ultras fanoušků neuvěřitelné množství stánků. Areál více než padesátitisícového stánku je totiž šíleně rozlehlý. Představte si takzvané náměstíčko před hlavní tribunou na Bohemce v Ďolíčku. Teď to vynásobte dvaceti a představte si to kolem celého stadionu.
Gastro je tady na jiné úrovni. Nečekejte pouze klobásu a maximálně sekanou v housce jako v Česku. Tady si přijde na své úplně každý. Viděli jsme stánky s veganskými pochoutkami, kebabem, sendviči s rybami, tradičními preclíky a samozřejmě norimberskými klobásami, jejichž poznávacím znamením je bílá barva.
Ceny nejsou na Německo překvapivé. Jídla něco pod deset euro. Pivo zase pět euro, a ještě záloha na kelímek.
Domácí fanoušci tak před utkáním tráví čas především v těchto prostorech.

Je libo rybí burger? Zdroj: PrahaIN.cz
Úžasná atmosféra v boji o udržení
To hosté z Rostocku narvali sektor už hodinu před utkáním. A byli slyšet. Ostatně jako celý zápas, který měl úžasnou atmosféru. Celkem dorazilo něco přes 38 tisíc diváků, z toho pár tisícovek bylo fanoušků Hansi Rostock.
Fotbal neměl moc kvalitu. Ale co bychom chtěli v utkání, kdy jde týmům o všechno. Na fanoušcích to ale znát nebylo, oba tábory si utkání užívaly.
A my také.
Konečný výsledek 0:0 by potěšil vyznavače defenzivního fotbalu. A potěšil i Hansu Rostock, neboť jeden bod ji zajistil udržení v druhé Bundeslize. Po závěrečném hvizdu na atletickou dráhu naběhlo i několik jejich fanoušků, kteří si tento moment užili s hráči.
Ti slavili podobně, jako když některé celky získají mistrovský titul.
I takové momenty euforie může člověk zažít na utkání druhé Bundesligy.

Výhled za 24 euro. Zdroj: PrahaIN.cz
Odchod ze stadionu naprosto bezproblémový. Hned u něj se totiž nachází vlakové nástupiště, ze kterého fanoušky doveze vlak až na hlavní nádraží. Jet v úplně narvaném vagonu fanoušků omámených pivem, kde se v podstatě nemůžete hnout, není úplně příjemné, zvlášť pak, pokud vlak patnáct minut čeká na místě. Ale na druhou stranu se z okraje města dostanete na hlavní nádraží za pět minut.
Takže ve finále skvělé.