foto: Youtube dunican001 (se svolením)/Jan Koller a Václav Tittelbach při slavném rozhovoru
V časech kralování Slavie Jindřicha Trpišovského to mladší generaci bude znít neuvěřitelně, ale skutečně byly doby, kdy nejdůležitější pražské derby bylo Sparta- Bohemians. Fanoušci obou klubů mohou na tuto éru nostalgicky vzpomínat, když si před dnešním derby budou oblékat zelené či sparťansky trojbarevné šály tak, aby v šest večer byli na Letné.
V polovině osmdesátých let hráči Sparty a Bohemians kralovali československému fotbalu. V sezóně 1982/83 vyhrála ligu Bohemka, o rok později Sparta a na konci jara 1985 si to oba kluby rozdávaly v těsném souboji do posledního kola. Nakonec vyhrála Sparta, ovšem diváci všech ostatních klubů si ten večer pamatují především díky řádění jejich fanoušků, ze kterého pak vznikl film Proč.
Když tehdy sparťanský kotel dorazil do Vršovic, bývalo to ještě nezapomenutelnější, protože vršovický rozverný dědeček v rodině stadionů byl už v osmdesátkách s bezpečností na hraně.
Tehdejší rozhodčí Ivan Grégr ve své knížce vzpomínal, že zejména pomezní pod hlavní tribunou zde musel počítat s tím, že jej po kdejakém odmávaném ofsajdu či autu budou nahánět trenéři a náhradníci jedné či druhé strany (na technické zóny se tehdy moc nehrálo), zatímco jeho kolega na druhé straně schytával z metrové vzdálenosti sprchy kelímkovým pivem.
Úspěch Bohemky stál na trenéru Tomáši Pospíchalovi, ale rovněž na ostrém sekretáři Zdeňku Svobodovi. Jenže jeho praktiky se na konci osmdesátých let překlopily za hranu tolerovanou zákonodárstvím a vlivný šíbr skončil ve vazbě, s podmínečným vězením a ve fotbale úplně. Bohemka se z toho vlastně už nikdy nevzpamatovala a první polovina devadesátých let byla v jejím podání jedním velkým bojem o ligovou záchranu.
Zato Sparta tehdy zažívala svou nejslavnější éru s borci jako Kouba, Novotný nebo Siegl. Na jaře 1995 přijela do Vršovic v situaci kdy se prala se Slavií o titul, zatímco Bohemka se opět zachraňovala. Oběma týmům tedy šlo o dost, což atmosféře zápasu velmi prospělo.
Utkání z jara 1995 ale vzpomínáme ještě z jiného důvodu. V dresu Sparty tehdy trenér Jarabinský v druhém poločase poslal na hřiště výrazného útočníka Jana Kollera. Tomu tehdy bylo pouhých 22 let a nikdo netušil, že je to budoucí nejlepší střelec reprezentačních dějin, zato se při pohledu na jeho pohyb po hřišti okamžitě ujala přezdívka Dino.
Není derby jako derby
Posměch vydržel bohemáckým fans přesně 90 sekund. Pak si Koller naskočil na roh Jozefa Chovance a dal první ze svých slavných gólů. Přinesl totiž Spartě důležité vítězství 2:1.
Když po zápase obklopen spoluhráči v euforii opouštěl trávník, čekal na něj redaktor televize Nova Václav Tittelbach. Jeho komentování je fanoušky dodnes považováno za jednu z největších kuriozit devadesátých let.
„Honzo, Honzo, pojďte k nám,“ volal na hrdinu dne. A pak se díky originalitě na obou stranách mikrofonu odehrálo před kamerou něco, co je dodnes považováno za zlatý standard mediálního žánru „poločasový rozhovor“ (i když se neodehrál v poločase, ale po zápase).
Derby Sparta- Bohemians sice není tak sledované, jako to se Slavií, ale nuda v něm není nikdy.
Psali jsme
Matěj Pulkrab opět nastoupil až v druhém poločase a opět byl hlavní postavou vítězství Sparty. V Karviné to bylo tento podzim už počtvrté…