Horst Siegl pro PrahaIN.cz: „Říkám si, jestli současná situace Křetínskému vůbec vadí"

17. 05. 202208:01
Horst Siegl pro PrahaIN.cz: „Říkám si, jestli současná situace Křetínskému vůbec vadí”
foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní foto u článku)/Horst Siegl patří mezi nejlepší hráče sparťanské historie.

Jedenáct mistrovských titulů se Spartou Praha, čtyřnásobný král ligových střelců, člen Klubu ligových kanonýrů, 176 ligových gólu a 7 reprezentačních. To je vizitka legendárního útočníka Sparty Horsta Siegla. V našem rozhovoru jsme si povídali mimo jiné o tom, proč může současná Sparta na tyto úspěchy jen smutně vzpomínat.

Co říkáte na překvapivý titul Viktorie Plzeň? Je podle vás zasloužený, nebo Plzeň slaví spíše kvůli poměrně velkým ztrátám Slavie, potažmo Sparty?

Já bych to rozdělil do nějakých fází. Loni nebyla nadstavba, letos opět ano. Čekal jsem tuhý boj až do konce a je dobře, že nikdo bodově neuletěl. Po tom 30. kole to bylo velice otevřené a začala se do toho míchat i Sparta, protože Plzeň i Slavia některé zápasy ztratily. Nakonec přišla nadstavba a v ní se ukázalo, že v nejlepším rozpoložení byla Plzeň. Říkal jsem, že rozhodující bude zápas Slavie s Plzní. Ten tomu hodně napověděl. Tím, že si Plzeň první místo uhájila, tak už na ní pak byla vidět větší touha. Takže po 30. kole vše nasvědčovalo tomu, že vyhraje znovu Slavia, ale v nadstavbě to rozuzlení přišlo a myslím si, že celkově za tu sezónu si to Plzeň zaslouží.

Vy se s plzeňským trenérem Michalem Bílkem znáte ze Sparty. Byli jste spoluhráči a později, když byl trenér, jste mu dělal asistenta. Jaký je to typ trenéra? Je to „ras“, který vyžaduje stoprocentní disciplínu, nebo dokáže s hráči zajít i na pivo, když je příležitost?

Myslím, že platí oboje. My jsme spolu hráli a zároveň zažili i tu trenéřinu, takže vím, jak je ctižádostivý a zároveň je pro ten kolektiv hrozně důležitý. Na oko před veřejností sice vypadá nepřístupný, ale v jádru té kabiny je skvělý. Myslím si, že v Plzni zafungovalo něco podobného, jako když jsme spolu byli ve Spartě. Tenkrát na tom Sparta nebyla dobře a po našem příchodu jsme udělali double (vítězství v lize i v poháru). Zkrátka si to sedlo a Michal si pro ten úspěch šel. Velkou zásluhu na tom má i Pavel Horváth. Michalu Bílkovi se hodně vytýká, že ten fotbal není koukatelný, ale je vidět, že vše podřizuje úspěchu a nyní je to pro něj velké zadostiučinění, protože Plzni se moc nevěřilo.

Když už bylo jasné, že je Sparta z boje o titul pryč. Přál jste to víc Plzni než Slavii, nebo vám to bylo jedno?

Sparta zahodila tu šanci, když se vlastně znovu vrátila do toho boje. Už mohla být těsně na dostřel a vypadla z toho takovým laxním výkonem v Olomouci a také doma s Hradcem. Pak už jsem to přál Plzni, protože jsem tam hrál a mám tam kamarády.

Věříte tomu, že je Sparta schopna vyhrát středeční finále MOL Cupu proti Slovácku?

Abych se přiznal, tak jí moc nevěřím. Vrátil bych se k tomu, že doma byla za trenéra Vrby stoprocentní. Poslední domácí zápas prohrála doma se Slováckem, takový předvoj toho finále, kdy bylo vidět, že ty týmy se trochu šetří a nikdo nechtěl rozkrývat karty. Ale i tak jsem viděl, že ta kvalita byla větší na straně Slovácka. Tím, že se hraje na Slovácku, tak trochu víc favorizuju Slovácko. Teď je na hráčích, potažmo na celé Spartě, aby ukázala, že tu trofej musí získat. Ty cíle jsou tam jasné. Když už nezískala titul, tak musí přesvědčit veřejnost, že ty hráči jsou tam oprávněně. Kladu si otázku, jestli tomu tak je.

Problémy Sparty trvají již řadu let. Jak se ukazuje, tak to asi nebude úplně otázka trenéra, jelikož se jich vystřídalo mnoho. Co by se tedy podle vás mělo změnit? Měl by odejít Tomáš Rosický, nebo ta příčina je ještě výš? Chápu, že je těžké, aby se majitel Křetínský odvolal sám.

Já si tak nějak říkám, jestli to vůbec majiteli vadí a jestli se tím zabývá. To rozpoložení už je několik let takové, že se zkrátka nedaří. Jestli je spokojený, jak to funguje, tak s tím nikdo nic neudělá. Jestli není spokojený, tak z toho musí vyvodit nějaké důsledky. Trenér je odpovědný za hru a výsledky. Ty nebyly dobré. Proto trenér Vrba odešel. Myslím však, že ten problém sahá do nejvyšších pater Sparty. Musí si vyhodnotit to své působení a co dělají pro to, aby to nebylo tak, jak to je. Když se podívám kolikrát byl za 15 let titul...Já se o to bavím s Novotňákem (Jiří Novotný), my jsme spolu byli ve Spartě asi 16 let. Já mám 13 titulů a on 14, takže ta paralela je šílená. Ty úspěchy jsme tenkrát měli. Nebylo to proto, že byl silný majitel. Byla to Sparta, která dělala ty úspěchy. Ten trojúhelník vedení, hráči, trenéři skvěle fungoval. Teď to nefunguje tak, jak by mělo. Sparta by si opravdu měla detailně všechno rozebrat a ne zase házet vinu jenom na trenéry a další rok zase vyhlašovat cíle a plácat se po zádech, že příští rok je ten důležitý. Každý rok je důležitý. Obdivuju fanoušky a smekám před nimi. Když se podívám na ten průměr návštěvnosti na Spartě, tak je fantastický. Za nás, kdybychom hráli takhle, tak si to neumím ani představit. Na nás chodilo na ligu třeba kolem 6 tisíc lidí, na poháry samozřejmě vyprodáno. Abych to shrnul, vina je samozřejmě na hráčích, někdo je ale vybírá a také je otázka jestli hrají na svých pozicích.

Mohl byste být konkrétní, kteří hráči podle vás nemají ve Spartě co dělat?

Konkrétní být nechci. Někteří hráči zkrátka neprokazují to, proč jsou ve Spartě. Asi neunáší ten tlak. Ve Spartě se ta kvalita musí prokazovat každý zápas. Jestli na to nemají, tak tam nemůžou být. Sparta si je vybrala pro to, že si myslí, že to jsou vhodné typy. Tím jak se mění trenéři, tak je to složité. Každý má jinou filozofii, jiný herní systém a ten hráč tam třeba nezapadá nebo hraje na jiné pozici. Nikdo si to nedokáže představit, jaký tlak na ty hráče ve Spartě je. Je hezké prokazovat výkonnost v jiném klubu, ale ta Sparta je fakt o dva levely výš a ten tlak je takový, že to každý neunese. Jestli tam má být ten nebo ten, to je těžké říct. Ten tým ale není dobře poskládaný. Z konstruktivních hráčů je tam jen Bořek Dočkal, který hraje a nehraje. Když se podíváme na Plzeň a Slavii, tak chybí ofenzivnější beci. Wiesnerovi se momentálně nedaří, z druhé strany Höjer taky nic moc. Pokles formy u Peška a Haraslína je také velký. Pak se zkouší Hložek ze strany, což také není jeho místo. Sparta je strašně čitelná. Spoléhá se na to, co vymyslí Hložek a jestli dá gól Čvančara. Je tam sice bojovník Krejčí ml., ale to je strašně málo na Spartu.

Mluví se o tom, že by mohl přijít německý trenér Heiko Herrlich. Byla by to podle vás správná volba, nebo hrozí další přešlap, jaký jsme viděli v případě Itala Stramaccioniho?

Přešlap to může být, protože ten trenér by si přivedl svůj realizační tým. Bude chtít jiné hráče a může to být stejný problém. Pokud nebude hájení toho trenéra třeba 2 nebo 3 roky, tak to může skončit stejně. Ve Spartě totiž ty výsledky musí být hned. Za mě je to blbost, aby do Sparty chodil zahraniční trenér. Trenéry tady máme a vidíme to ve Slavii, kde je vidět kus práce. Je ale potřeba ta důvěra a zároveň aby vám do toho nikdo nekecal. Vím, že ve Spartě do toho furt kecají lidé seshora a pro toho trenéra tam ta práce není dobrá. Vždy se dostane do nějaké spirály, že začne točit hráče a nefunguje to.

Kdybyste tu nabídku měl, chtěl byste ve Spartě v nějaké pozici působit?

My tam máme nějak špatně nastavené zrcadlo. Nás, bývalé hráče tam nechtějí a já nevím proč. To je otázka na vedení. Já bych se určitě rád vrátil do velkého fotbalu. Já jsem Spartě dal strašně moc, ona mně taky, takže určitě bych uvítal, kdybych se třeba mohl vrátit. Asi však nemá cenu se o tom bavit, když ten zájem není.

Kdysi jsem četl takovou historku, že vám Jozef Chovanec dal výchovnou facku, je to pravda?

Ano, to je pravda. To bylo při nějakém zápisném a tam se vidělo, kdo je šéf toho týmu. Asi jsem měl nějaké blbé kecy. Vždy totiž říkám, co si myslím, což je někdy na škodu. Bylo mi to vysvětleno, bylo to v pořádku a já jsem hned pochopil, jak to tam chodí.

Souhlasíte s tím, že ve funkci trenéra reprezentace pokračuje Jaroslav Šilhavý, nebo byste tam raději viděl někoho jiného?

Tím, že přišlo nové vedení a přišla kvalifikace, která nebyla úspěšná, tak ta otázka na změnu byla relevantní. Moc možností ale podle mě nebylo. Nabízelo se setrvání Jardy Šilhavého ve funkci, nebo příchod asi Ivana Haška. Nakonec po nějaké diskuzi došlo k tomu, že Jarda Šilhavý ve funkci zůstává. Myslím si, že odvedl kus práce. Ty cykly nebyly špatné, ale ten neúspěch v poslední kvalifikaci byl jednoznačný, takže se nabízelo, že by mohl přijít někdo jiný. Dostal ale další mandát o těch nejvyšších na svazu, od výkonného výboru, od hráčů, takže teď je to na těch hráčích, aby to příště bylo úspěšnější. Jarda je můj kamarád, byli jsme spolu na vojně a vím, že je to férový člověk, který tomu dává maximum.

Během vaší hráčské kariéry ve Spartě byla pověstná vaše spolupráce s Martinem Frýdkem. Dá se říct, že to pro vás byl nejlepší parťák na hřišti?

Já bych chtěl poděkovat všem spoluhráčům ve Spartě, protože na mě dřeli. Já jsem byl ten, který slízával smetanu a dával góly. Je pravda, že s Frýďasem jsme si asi rozuměli nejvíc, a to jak na hřišti, tak i mimo hřiště. Připravoval mi nejvíc šancí. Zůstávali jsme třeba i dlouho po tréninku a zkoušeli různé věci. Myslím, že každý útočník by si představoval takového dvorního nahrávače.

Ve Spartě jste byl zhruba 13 let. Kdy jste se tam cítil nejšťastněji?

Myslím, že celé to období bylo skvělé. Ne každému se poštěstí, aby tak dlouho působil ve Spartě. To se nezapomíná. Přišel jsem tam v 17 letech jako mladé ucho a zažil jsem tam ty nejlepší hráče, kteří pak jeli na mistrovství světa do Itálie. Pak už jsme to začínali táhnout my, když jsme hráli nultý ročník Ligy mistrů. Poráželi jsme nejlepší týmy v Evropě. Když to ale porovnám, tak teď končí Bořek Dočkal ve 33 letech a mně už v 31 letech ve Spartě nechtěli. Pak jsem šel do Příbrami a do Mostu, kde jsem taky dával góly. Mohl jsem ještě hrát, ale ze dne na den jsem ukončil kariéru, protože se Sparta ozvala, jestli bych nepomohl na lavičce. Neváhal jsem a s Michalem Bílkem jsme udělali ten zmíněný double. Jinak na Spartu vzpomínám moc rád. Prošlo tam plno hráčů i vedení a jsem rád, že jsme měli tolik trofejí, ačkoliv jsme neměli zdaleka tak skvělé podmínky, jako tam mají hráči teď.

Dal jste během kariéry obrovské množství gólů. Na který vzpomínáte nejraději? Jsou to ty památné proti Barceloně či Olympique Marseille?

Vzpomínám na první gól, protože první ligový se vždycky počítá. To bylo proti Hradci Králové, kdy jsem naskočil na chvíli a dal jsem na 7:0. Pak určitě 100. gól, protože dostat se do Klubu ligových kanonýrů je velká pocta. No a samozřejmě ty pohárové, které zmiňujete. Kdyby nebyl gól proti Marseille, tak bychom nehráli s Barcelonou. Ten s Marseille byl i docela pěkný. Jsem rád, že jsme byli schopni tyto týmy porážet. Když slyším hymnu Ligy mistrů, tak ty vzpomínky okamžitě naskočí.

V kvalifikaci na Euro 1996 jste byl pevným článkem týmu, ale na samotném mistrovství, kde jsme získali stříbro, jste chyběl. Jak moc vás to mrzelo?

To je taková kaňka, která mě strašně mrzí, protože jsem byl nejlepší střelec v kvalifikaci v rámci našeho týmu. Nejel jsem tam, protože jsem byl na hostování v německém Kaiserslauternu a ten půl rok jsme moc nehrál. Tam asi nastal ten zlom. Byly tam i tlaky, aby tam nebylo moc sparťanů. Nejel ani Jirka Novotný a místo nás jeli hráči, kteří měli minimum startů za reprezentaci. Klukům jsem ale samozřejmě fandil a nakonec přivezli stříbrnou medaili. Mrzí mě ale, že jsem u toho nebyl.

Máte mimo Spartu nějaký oblíbený klub, kterému třeba v Lize mistrů fandíte?

Snažím se být objektivní, takže se snažím koukat na fotbal nezaujatě. Vždy se mi ale líbila Barcelona, která je teď v nějaké krizi. Nyní se mi moc líbí Liverpool.

Jste zakladatelem populárního Sigi Teamu. Co všechno vlastně tento projekt obsahuje?

Když jsem skončil s trénováním, tak se objevily nějaké nabídky, jestli bychom si nešli zahrát. Nyní už to bude asi 5 let, kdy pravidelně objíždíme naše krásné vesničky a města a rozdáváme radost. Jsem rád, že za nás hrajou skvělí bývalá hráči. Někdy je tam i podtext charity. Často se tedy domluvíme, že je to v tom městě na někoho konkrétního. Kluci jezdí rádi. Přes léto už máme naplánovaných 36 zápasů. Někdy máme i 2 zápasy za den. Občas už mi říkají, že je chci zabít, ta porce je veliká. Je ale moc fajn se vidět, pomáhat a rozdávat radost. Z umělců jezdí například Sagvan Tofi nebo Jakub Kohák. V zimě hrajeme i hokej. Děláme taky příměstské fotbalové tábory. Máme v tom prohlídky ligových stadionů. Nemá to být fotbalová škola, ale spíš, aby to ty děti bavilo, našly si nové kamarády a měly dokonalý servis.

Zajímalo by mě, jestli sledujete politiku a koho byste si přál v roli prezidenta na Pražském hradě?

Jeden čas jsme taky bojovali za Drahoše, aby na Hradě byla změna. To nakonec nedopadlo. Vím, že se v politice nikomu nezavděčíte. O všechno se hádají. Nikdo nepřizná chybu. Já se politice spíše straním. Jinak favorita na Hrad nemám. Chci však, aby ten člověk byl pro občany nějakým způsobem vzorem. K volbám ale chodím. Když chce někdo změnu, tak pro to musí něco udělat.

Začalo mistrovství světa v hokeji. Myslíte si, že můžeme konečně přivést medaili?

Já nejedu, nedostal jsem nominaci (smích). Tak hokej má výhodu, že je mistrovství každý rok. Vůči fotbalu je to nespravedlivé, protože tu chybu můžete napravit za 2 či 4 roky. Je to samozřejmě o tom čtvrtfinálovém zápase. Tam bychom měli jednoznačně dojít. Myslím si, že máme na to, abychom překvapili. Hokej, stejně jako fotbal, určitě úspěch potřebuje.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných