Hovorku v Edenu milují. I přesto, že dres Sparty oblékl víckrát. Museli jsme si najít vztah, přiznal

04. 04. 202319:30
Hovorku v Edenu milují. I přesto, že dres Sparty oblékl víckrát. Museli jsme si najít vztah, přiznal
foto: SK Slavia Praha, se svolením /David Hovorka se v Edenu rozloučil s kariérou

O konci kariéry fotbalisty Davida Hovorky minulý týden informovala snad všechna média. Teprve devětadvacetiletý fotbalista se rozloučil v sobotním duelu Slavie Praha proti Sigmě Olomouc, kde mu sešívaný klub daroval vítězství 4:0. PrahaIN.cz se však zaměřila na jeho počty startů v dresu největšího rivala.

O Hovorkovi se totiž mluví především ve spojitosti se Slavií. Klub v sobotu vydal emotivní video (ZDE), kde obránce celé kabině oznámil svůj konec kariéry a pomyslná tečka přišla právě v pětadvacátém kole Fortuna ligy. Hovorkovi tleskal celý Eden vestoje a fanoušci skandovali jeho jméno.

„Gadži, děkujeme ti za všechno!“ děkoval klub Hovorkovi, jemuž se ujala právě přezdívka Gadži. Mezi fanoušky i zaměstnanci klubu se stal velkým oblíbencem.

Ve Vršovicích získal dva mistrovské tituly a jedno vítězství v MOL Cupu. A zahrál si také základní skupinu Ligy mistrů, ve které zdatně bránil hráče jako Lionela Messiho či Romela Lukakua. Jeho oslavy obranných zákroků, které mnohdy připomínaly radost nad vstřelenou brankou, doslova obletěly celý svět.

Mnohonásobně víc zápasů v rudém dresu

A ačkoli se na devětadvacetiletého obránce bude v Edenu dlouho vzpomínat, když se podíváme na jeho statistiky, především kvůli vleklým zdravotním problémům toho za Slavii mnoho neodehrál. Ve Fortuna lize to bylo přesně pětadvacet zápasů během tří sezón. V poháru jeden zápas a v Lize mistrů, pokud počítáme i předkolo, sedm. Do toho dva zápasy předkola Evropské ligy. Celkem v sešívaném dresu odehrál čtyřiatřicet duelů.

Hovorka toho má mnohonásobně více odehráno ve Spartě, které je odchovancem. Na Strahov přišel v devíti letech a propracoval se až do seniorské kategorie, kde začal nastupovat za rezervu. Spočítat, kolikrát za svoji kariéru oblékl rudý dres, je tak téměř nemožné.

Později byl na hostování v Hradci Králové a Viktorii Žižkov, poté přestoupil do Slovanu Liberec. Hlavní iniciátor transferu? Nikdo jiný než Jindřich Trpišovský, se kterým, jak už všichni ví, se jejich cesty v budoucnu ještě spojily.

Sparta však nad Hovorkou nezlomila hůl. Jak už to u odchovanců, kteří se neprosadili, bývá, součástí přestupu bylo i právo zpětného odkupu. Toho Sparta využila a David Hovorka se na Letnou vrátil.

„Líbila se mi vize, kterou mi představil na osobní schůzce pan Požár. Bavili jsme se o plánech do budoucna a mém uplatnění ve Spartě – a to mě přesvědčilo. V klubu mám osobní historii, prošel jsem mládeží, pro mě je to teď nová výzva a krok dopředu,“ řekl po návratu Hovorka pro web Sparty.

Nicméně i zde, stejně jako v Liberci, bylo jeho angažmá výrazně poznamenáno zdravotními trablemi. Za áčko Sparty celkem odehrál devatenáct zápasů v lize a jeden v poháru.

Následoval přesun do Jablonce, kde odehrál téměř všechno, co mohl.

S fanoušky jsme si museli najít vztah, přiznal Hovorka

Pak si ho všimla Slavia.

„Liga mistrů, San Siro, souboj proti Interu. To je špička mého sportovního kariérního úspěchu. Při znělce před zápasem jsem se otřásl a řekl si, že to je ono, ten moment, po kterém jsem vždycky prahnul. Znělku jsem si pouštěl už jako malý, je to taková pocta. Bylo to pro mě to nejvíc,“ vzpomínal Hovorka pro klubový web

Sparťanský odchovanec přiznal, že s fanoušky to neměl na začátku úplně jednoduché. Musel si najít vztah: „Nebudu lhát (smích). Ale mluvilo za mě hřiště a pak vazby, co jsme si udělali v kabině, z toho náš vztah vyplynul. Fanoušci byli mým hlavním motorem, energií. Psali mi, podporovali mě nejen na hřišti. Určitě bych jim chtěl poděkovat za podporu. Kabina a fanoušci mi budou nejvíc chybět.“

Hovorka podle svých slov našel vnitřní klid. S rozhodnutím ukončení kariéry je smířený, ovšem podotýká, že rozhodnutí to bylo těžké: Není to úplně sranda po pětadvaceti letech, kdy jsem fotbalu obětoval všechno. Ještě když to mám rád, miluju to, fyzicky se teď cítím dobře. Na vrcholu sil jsem věděl, že uhlídám kohokoliv. Pak jsem ale musel na operaci s kolenem potřetí, počtvrté… Je to dost složité, ale vím, že je to pro mě správné.“ 

Redakce PrahaIN.cz přeje hodně štěstí do další fáze života. A hlavně zdraví.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných