foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Sloup připomínající fotbalové Euro v Polsku a Ukrajině
Je konec října a fotbalové soutěže po celém světě jsou v plném proudu. A to jak profesionální, tak i poloprofesionální a amatérské. Výjimkou není ani Ukrajina, která má hned několik opatření. Jak vlastně vypadá profi fotbal ve válečné zemi?
Nejúspěšnějším ukrajinským fotbalovým klubem je Dynamo Kyjev. V těsném závěsu se nachází další celek známý z evropských pohárů Šachtar Donětsk. Druhý zmíněný se držel na prvním místě minulou sezónu, pak ale přišla ruská invaze na Ukrajinu.
Liga byla přerušena hned po vyhlášení válečného stavu Volodymyrem Zelenským na konci února. Po zimní přestávce se tak Premier League už nevrátila, ukrajinští obyvatelé měli úplně jiné starosti.
Ročník 2021/2022 byl ukončen bez vítěze mistrovského titulu.
Změny týmů
Po několika měsících se věci daly do pohybu a bylo oznámeno, že ukrajinská Premier League se vrátí. Každopádně nikoho nepřekvapilo, že to nebude úplně za standardních podmínek. K návratu na zelený pažit bylo potřeba několik opatření.
Nová sezóna se musela obejít bez dvou fotbalových celků.
FC Mariupol a FC Desna Chernihiv z důvodu těžké válečné situace letošní ročník vynechaly. Vrátit by se měly v další sezóně.
O patro výš postoupily kluby FC Metalist Kharkiv a FC Kryvbas Kryvyi Rih.
Zničené tréninkové centrum FC Mariupol
Stadiony s krytem, v zahraničí pouze evropské poháry
Premier League 2022/2023 má tak šestnáct fotbalových týmů.
Úvodní čtyři duely se odehrály třiadvacátého srpna, tedy den před státním svátkem Den nezávislosti. Na start fotbalové ligy apelovali i nejvyšší představilé Ukrajiny, zmiňovali, že sport by mohl zvednout morálku celé země.
Původní záměr byl, že se liga bude hrát především na západní Ukrajině a taky v Polsku.
Z toho nakonec sešlo, v zahraničí mají možnost hrát pouze celky, které hrají evropské poháry. Například Kyjev sehrál zápasy v Evropské lize na stadionech v Krakově nebo Lodži. Šachtar Donětsk hraje Champions League ve Varšavě, Dnipro Konferenční ligu zase v Košicích.
Od některých zástupců ukrajinského fotbalu se na start soutěže vznesla kritika.
Bylo třeba zajistit, na kterých stadionech se bude hrát. Standardní věc, kdy mančaft hraje na svém domácím stánku, nepřipadala v úvahu. Muselo se hrát na stadionech, které budou vybaveny kryty, do nichž by se fotbalisté případně mohli přesunout.
Letošní ročník hostí stánky jako například Olympijský Stadión v Kyjevě. Sportovní chlouba země zažila zápasy Euro 2012 či finále Ligy mistrů v roce 2018. Teď poskytuje zázemí pro domácí utkání týmů jako například Metalist 1925 Charkov, FC Oleksandriya, Kryvbas Kryvyi Rih nebo nebo Šachtar Donětsk.
Nebude tomu tak po celou sezónu. Kluby často rotují z jednoho stadionu na druhý. Například Donětsk se přesunul na stadion ve Lvově.
Real Madrid se stal vítězem finále Ligy mistrů 2018 v Kyjevě. Dnes se tu hraje se zavřenými dveřmi a s přítomností zástupců armády
Velkokluby v nevýhodě, hlavně Šachtar
Ukrajinské mančafty se také musely popasovat s pravidlem organizace FIFA. To je v případě válkou zasažené země stejné jako v Rusku. A to říká, že každý cizinec může odejít na hostování až do června 2023.
V Rusku toho využil například Jan Kuchta, z Lokomotivu se vydal do Sparty.
Na Ukrajině se tato skutečnost dotkla především Šacharu Donětsk, který je svým sázením na zahraniční hráče, především pak z Brazílie, dlouhé roky známý.
Šachtar hraje i letos milionářskou soutěž Champions League. Pokud se podíváme na soupisku minulého utkání proti Realu Madrid, tak zjistíme, že v nominaci byli pouze tři cizinci plus chorvatský trenér.
Z válečné země odešli Brazilci jako Dodo (Florencie, Itálie), Fernando (Salzburg, Rakousko), Marcos Antonio (Lazio, Itálie), Ismaily (Lille) a mnoho dalších.
Utkání bez diváků aneb evergreen ukrajinské fotbalové ligy
Šachtar se tak, stejně jako ostatní kluby z Ukrajiny, musí spolehnout především na zdejší fotbalisty. Nicméně Donětsk zatím žádný výrazný pokles výkonnosti nezaznamenal. V lize jim po sedmi odehraných kolech patří druhý flek. V Lize mistrů jim po čtyřech zápasech patří průběžné třetí místo. Ukrajinský tým prohrál pouze proti Realu Madrid, s Celticem remizoval a Lipsko zničil na jejich půdě 1:4.
Dnipro jsou rovněž nadále kandidátem na postup ze skupiny v Konferenční lize. Šance Dynama Kyjev na postup se už rozplynuly.
Můžeme jen sledovat, jak se ukrajinským týmům na starém kontinentu i v lize povede.