Je z Dánska, žije v Praze, fandí Spartě. Dukla? Drahé, už nikdy, říká Kasper

29. 08. 202318:32
Je z Dánska, žije v Praze, fandí Spartě. Dukla? Drahé, už nikdy, říká Kasper
foto: Archiv Kaspera Ulstrupa, se svolením/Dán na Letné...

ROZHOVOR: Nedávno jsme informovali, že slovenská sportovní cestovka vypravila již stovky zákazníků ze Slovenska na utkání Slavie, zájem pozorují i z Rakouska a Maďarska. Nicméně na fotbalových stadionech největších fotbalových klubů, jako je Sparta, nalezneme mnoho dalších cizinců různých národností. Cestování za fotbalem je totiž v trendu. 

Pak jsou tady ale cizinci, kteří mají na stadionu pořád stejné místo, najdete je na každém zápase na totožném místě. Doma nevynechají jediné utkání. Jedním z nich je i Dán Kasper, kterého v Česku učarovala Sparta.

Vlastní permanentku a nejúspěšnějšímu českému klubu se sedmatřiceti tituly fandí už od svého nastěhování do Prahy.

Scházíme se v jednom z lokálů na Vinohradech.

Přichází rovnou z práce a objednává pivo. „V Česku je mnohem lepší pivo než v Dánsku,“ směje se chlapík ze severu a začíná povídat o svém životě, Dánsku a především Spartě.

Kasper, dánský fanoušek Sparty. Zdroj: PrahaIN.cz

Jak dlouho vlastně žiješ v Česku?

Poprvé jsem se sem přestěhoval v dubnu nebo květnu 2013. To už je opravdu dlouho. Dohromady s pauzami jsem tu ale žil celkem čtyřikrát. Přestěhoval jsem se totiž zpátky do Dánska, pak do Barcelony, poté do Lisabonu. Myslím, že všeho všudy tady žiju tak sedm let. 

A teď jsi tady jak dlouho? 

Asi od listopadu 2016. Už je to doba... 

Proč vlastně Sparta?

Měl jsem už v dávné minulosti rád několik hráčů, kteří přišli do top klubů právě ze Sparty. Vůbec nejoblíbenější je Tomáš Rosický. Doma mám jeho plakát v pokoji ještě z doby, kdy hrál za Arsenal. Jsem opravdu jeho velký fanoušek. 

A Spartě si začal fandit už v tom roce 2013, kdy ses přestěhoval do Prahy poprvé?

Ano. Byl jsem v Praze na dovolené už kdysi a několikrát s mými rodiči. Poprvé jsem tu mohl být v roce 2006. Ale první zápas Sparty jsem osobně viděl na začátku sezony 2013/2014, byl to první zápas, už si přesně nepamatuju s kým, možná Jablonec?

To byla na dlouhou dobu poslední mistrovská sezona.

Ano, byl to můj první zápas v rovnou tak skvělé sezoně. Myslím, že si tu sezonu všichni moc dobře pamatují. Od té doby Spartu pravidelně sleduji.

Ale jak to vlastně vzniklo? Přijel si do Prahy a řekl si „jdu na Spartu“? O dalších pražských klubech si nevěděl?

Samozřejmě, že věděl. Ale vidět Spartu pro mě bylo zkrátka nejzajímavější. Celkově jejich mentalita mi byla blízká. A tehdy sice nebylo na stadionu tolik lidí, jako chodí teď, ale ta atmosféra mě pohltila, byla skvělá. Líbila se mi také velikost klubu a historie, legendy: Rosický, Koller, Nedvěd... 

A jaké má jméno Sparta v Dánsku? Vědí o ní vůbec?

Myslím, že lidé v Dánsku si pamatují Spartu jako velký klub z devadesátek. Poté i na začátku nového tisíciletí. Tak si tam lidé Spartu pamatují, ale samozřejmě teď hrála proti Kodani, tak znají i tu aktuální. Pomohl tomu i Libor Sionko a Zdeněk Pospěch, kteří zde v minulosti hráli. Ve Spartě nyní působí Brian Priske, Casper Højer, Asger Sørensen...

Aktuální Dáni ve Spartě mají v této zemi velkou popularitu?

Casper Højer rozhodně. Když hrál za Aarhus, tak byl možná nejlepším levým obráncem v dánské lize. Sørensen odešel velmi brzy do Rakouska, v Dánsku si v podstatě nikdy nezahrál. Brian Priske je samozřejmě velké jméno, udělal si ho jako hlavní kouč v Midtjyllandu, udělal tam bodový rekord. Takže tito sparťané mají v Dánsku opravdu jméno. Ale řekl bych, že někteří Priskeho malinko podceňují í kvůli angažmá v Belgii. Teď jsem ale poslouchal různé dánské podcasty a experti jsou nadšení z jeho práce ve Spartě. 

Kasper a Casper Højer. Zdroj: Archiv Kaspera, se svolením

V Dánsku fandíš Aarhusu, takže jsi původem odtamtud?

Kousek od Aarhusu.

To je zajímavé. Aarhus je sice velký klub, ale rozhodně ne největší. Když získali poslední titul, ještě si pravděpodobně nebyl na světě. V Česku ale fandíš Spartě, vůbec nejúspěšnějšímu klubu u nás. 

Ano, poslední titul získali v roce 1986, to jsem ještě nebyl na světě. Už je to opravdu doba. Ale fanoušci Aarhusu svůj klub vidí jako velký, máme pět mistrovských titulů, devět vítězství v poháru, což je nejvíc v historii Dánska. Je za tím hodně historie. A je tu opravdu velká a vášnivá fanouškovská základna. 

Kapacita stadionu je podobná jako na Spartě, že?

Ano, něco přes devatenáct tisíc, ale plánuje se nový stadion. Na Spartě jsou ale fanoušci hlasitější. V Aarhusu jsou fanoušci také hlasití, ale mají nevýhodu, že stadion je otevřený, je tam atletická dráha, není tam tak dobrá akustika. Ale i oni, když jedou na výjezd, dokáží udělat domácí prostředí. 

Když mluvíš o výjezdech, se Spartou jsi už na nějakých byl. Co ale říkáš na ostatní fanouškovské tábory u nás, když nepočítám ty největší kluby?

Myslím, že je tady stále na čem pracovat. Samozřejmě, Sparta má úžasný kotel, Slavia také, Bohemians také slušné, Baník je také velmi dobrý a teď vidím, že se to začíná rozjíždět i v Hradci Králové, ale to je asi hlavně kvůli novému stadionu. Větší kluby tady mají skvělé fanoušky. S menšími už je to ještě horší. Zlín, Slovácko... Když přijede Sparta, je to dobrá show, ale něco takového neuvidíte, když přijedou třeba České Budějovice nebo Karviná. Atmosféra je pak hodně rozdílná. Mělo by to být konzistentní, ale samozřejmě se starám jen o Spartu a jsem rád, že má doma teď asi deset vyprodaných zápasů v řadě. 

Atmosféra na Letné je teď jiná, lepší než v minulých letech. 

Určitě. Pokud to porovnám s první sezonou, co jsem tu byl, hodně se toho změnilo. Mnoho se změnilo ale také po covidu a lockdownech, lidé chtěli víc fotbalu, byli po něm hladoví. Stejné to bylo v Dánsku, na stadiony začalo chodit víc lidí. 

Znáš v Praze nějaké Dány?

Ano.

A chodí na Spartu?

Ne.

Neřekl jsi jim, ať jdou s tebou?

Zkoušel jsem to několikrát. Ale nyní je to složité i kvůli tomu, že každý zápas je vyprodaný. Ale mám kamaráda, se kterým chodíme na Viktorii Žižkov v neděli ráno. Oba jsme velcí fanoušci fotbalu. Byl i na Spartě proti Kodani, ale on je bohužel fanoušek Kodaně... 

A další týmy v Praze?

Viděl jsem tolik zápasů v Praze, že je nemohu ani všechny vyjmenovat. Hlavně nižší soutěže. Ale například na Duklu už jít nikdy nechci. Oproti tomu, co nabízí, je to příliš drahé. Vstupenky na druhou ligu stojí okolo 200 korun, to je podle mě příliš drahé ve spojitosti s tím produktem. Není tam žádná atmosféra. Fotbal sice může být zajímavý, i když není tak kvalitní, ale tam mě to zkrátka nezaujalo. Ale pokud někdo jede z Německa či Anglie do Prahy na fotbalový víkend, samozřejmě Duklu nemůže vynechat. Ale pro někoho, kdo žije v Praze, aby chodil pravidelně, to ne...

Navštívil si i mnoho dalších zápasů po celé Evropě, kde si zažil nejlepší atmosféru?

Řekl bych, že na Sportingu CP. Tam to bylo skvělé. Vášeň fanoušků tam byla rozdílná, bylo to opravdu jiné. Například na Spartě máme velmi dobrý kotel, který je hlasitý, ale zbytek stadionu je často tak trochu mrtvý. Na Sportingu ale naplno fandil snad celý stadion. V Portugalsku je ten fotbal opravdu jiný než v Česku i Dánsku, žijí fotbalem. Atmosféra, kterou zažijete na Sportingu i Benfice, se nedá příliš popsat. Skvělé je to i v Německu, byl jsem například na Herthě Berlín proti Hamburku, úžasné. Užívám si to, když vyjedu na velké stadiony.

S Tomášem Rosickým... Zdroj: Archiv Kaspera, se svolením 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných