Jeden z největších fotbalových úkazů se nachází kousek od Česka

10. 02. 202416:22
Jeden z největších fotbalových úkazů se nachází kousek od Česka
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Ulice v Mnichově, kde se nachází fanshopy dvou fotbalových rivalů

Rivalita mezi jednotlivými týmy je kořením fotbalu. Nejvyhrocenější bývají zpravidla městské derby. Přímo v České republice je pražské derby ještě podtrženo tím, že Sparta a Slavia jsou nejúspěšnější kluby u nás.

Nenávist mezi fanoušky je obrovská.

Nikdo si tak nedokáže představit, že by se jejich fanshopy, neboli obchody s oblečením a vybavením s tématikou klubu, nacházeli v těsné blízkosti. Doplňme, že Slavia má svůj fanshop standardně v Edenu, Sparta zase na Letné. To jen na úvod pro doplnění kontextu.

Přesuneme se do Mnichova, hlavního města Bavorska, kde je právě podobný úkaz za ty roky už trochu normální.

V Mnichově mají v jedné ulici své fanshopy kluby TSV Mnichov 1860 a Bayern Mnichov, konkrétně v ulici Orlandostraße, která je nesmírně populární a ve vybraných dnech také dost rušná. Je tady mimo jiné legendární podnik Hofbräuhaus.

Z ulice Orlandostraße v Mnichově. Zdroj: PrahaIN.cz

Rivalita těchto dvou klubů je sice (také historicky) obrovská, ale v dnešní době je to už zcela něco jiného než v případě Sparty a Slavie.

Bayern má totiž sportovně i ekonomicky výrazně navrch.

Řadí se mezi největší, nejúspěšnější a nejbohatší kluby na celém světě. V tamní lize má už několik let hegemonii a o slovo se každoročně hlásí i v Champions League.

„Ten druhý“ Mnichov je o několik pater níže. Aktuálně nastupuje ve třetí nejvyšší německé soutěži, kde bojuje o záchranu. V šedesátých letech minulého století přitom Mnichov 1860 patřil mezi zakládající členy aktuálního formátu Bundesligy a toho času patřil mezi nejlepší kluby.

Teď hraje svoje domácí utkání na stařičkém, ale kouzelném Grünwalder Stadionu. Ještě do roku 2017 se ale o stadion dělil společně s Bayernem, oba celky hrály v Allianz Areně pro 80 tisíc diváků.

Dnes se tyto rivalové musí „dělit” už jen o ulici, kde mají své fanshopy.

Nutné je však říct, že se nejedná o jediné fanshopy obou celků. Bayern má další přímo na stadionu, ale také nedaleko Marienplatz, který má několik pater. Další má v tréninkovém centru v Säbener Straße.

Turisté milují i chudší fotbalový Mnichov

PrahaIN.cz navštěvuje Mnichov pravidelně a strávila tu už hodně času. Konkrétně v ulici Orlandostraßese se nachází několik známých podniků, při letních dnech na zahrádce je výhled na obchody obou mnichovských klubů, a tak jsme dohromady celou řadu hodin pozorovali, který fanshop má vlastně větší odbyt. Dopředu říkáme, že určit vítěze rozhodně nelze.

Nicméně suvenýry Mnichova 1860 jdou především mezi turisty hodně na dračku. 

Fanshop Mnichova 1860 v neděli, kdy je zavřeno. Zdroj: PrahaIN.cz

Při poslední návštěvě jsme se prodavačů obou obchodů ptali.

„Stěžovat si nemůžeme, lidí chodí dost. Hlavně turisté samozřejmě. Ze všech koutů světa, hodně Asiaté,“ sdělil nám prodavač z fanshopu Mnichova 1860. „Zkrátka to tak je, ale pokud se nepletu, my tady byli dříve,“ odpověděl a usmál se, když jsme se ptali na obchod rivala ve stejné ulici.

První část odpovědi zněla podobně také v obchodě Bayernu Mnichov. Nemohou si stěžovat. Když jsme mu sdělili o našem pozorování, že bavorský gigant podle nás nemá v této ulici výrazně více zákazníků, nezlobil se, ale zdůraznil důležitou věc, kterou jsme už zmínili výše. „To je možné, ale my těch fanshopů máme ještě několik. A tento je vůbec nejmenší ze všech, sám to vidíte, tady je to malé. Na stadionu je obrovský a ve městě také,“ sdělil nám.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných