foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Klobása na fotbale, ilustrační foto
K fotbalu neodmyslitelně patří klobása. Pivo a klobása, to je téměř povinná výbava každého stadionu. Víme z vlastních zkušeností, že ani na zápasech nejnižších soutěží včetně 4. třídy, která je slangově nazývaná jako „prales“, nikdy nechybí.
Jen jednou se nám stalo, že jsme na klobásu při utkání nenarazili. Jednalo se o B. třídu Středočeského kraje. K jídlu byl pouze párek v rohlíku, klobása prý nebyla k dispozici z důvodu chybné komunikace s dodavatelem.
Pivo samozřejmě nechybělo.
Pivo na lize pouze desítka
Zlatavý mok nechybí ani na ligových stadionech. Pivo se ale smí podávat pouze desetistupňové.
To redakci potvrdil i tiskový mluvčí Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš.
„Na stadionech stejně jako všech ostatních sportovních zařízeních má pořadatel povinnost zdržet se prodeje alkoholických nápojů s výjimkou desetistupňového piva a jiných nápojů do výše 4,3 objemových etanolu. Není to tedy věc fotbalových norem, ale takové nařízení vychází ze Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek,“ uvedl pro PrahaIN.cz.
Redakce však hovořila s mužem, který několik let pracoval ve stánku jednoho z prvoligových klubů. Nejednalo se ale o celek z hlavního města.
Prozradil nám, že ve stánku s klobásou a pivem často podávali i nealko pivo, aniž by to někdo tušil.
„Vůbec se to neřešilo. Když došlo alkoholický, tak jsme normálně narazili nealko, nikdo to nikdy nepoznal. Nebo si alespoň nikdy nestěžoval. Ale nebylo to jen když došlo. Často jsme tam ve stánku měli šest sudů, ani jsme nevěděli, co bylo alko a nealko, co nám přišlo pod ruku, to jsme narazili,“ říká.
„Ta desítka byla stejně taková břečka, že to nešlo moc poznat,“ dodal se smíchem.
Výjimka, kdy se na stadionech smělo podávat naopak pouze nealkoholické pivo, byla během pandemie, když byla kapacita stadionů omezená a mohlo dorazit třeba jen tisíc diváků. Zde naopak náš zdroj s úsměvem kýve hlavou a říká: „Probíhalo to úplně stejně, takže lidi možná dostávali alko, zase aniž by o tom věděli.“
Psali jsme
To byly časy, řekne pamětník, když zavzpomíná na stánky s klobásou na Václavském náměstí. Prodej zmiňovaného pokrmu zde probíhal už od první…
Dvojboj za pár kaček, to je léta pryč
Klobása a pivo je zkrátka nejčastější objednávka fanouška na fotbale.
Kdo je pamětník, tak může jen zavzpomínat na devadesátky, kdy pivo na stadionu stálo v průměru jedenáct až patnáct korun a klobása zase maximálně pětadvacet.
Ovšem i mladší generace ještě určitě pamatuje, kdy mu stokoruna na pivo a klobásu stačila. Nyní budete muset vytáhnout stovky dvě.
Málokoho pak překvapí, že nejvyšší ceny jsou v Praze. Konkrétně pak na Slavii a Spartě
Nejdražší je Slavia, konkuruje už jen cigáro
Sešívaní mají klobásu nejdražší z celé ligy - 95 korun a pivo za 60. Na Spartě je stejné jídlo o patnáct korun levnější, cigáro v bagetě s praženou cibulkou vyjde na 90. Pivo je o korunu levnější než v Edenu.
Aby bylo jasno, co je cigáro na Spartě... Zdroj: PrahaIN.cz
Bohemka má klobásu za jednu z nejnižších částek v celé lize, stejně jako třeba v Českých Budějovicích, za 70 kaček.
Ale jinak se dá říct, že jsou ceny poměrně sjednocené. Například i v Teplicích, kde byla tamní pochutina léta vyhlášená. Mezi fanoušky se říkalo, že se jedná v podstatě o nejlepší klobásu z celé první ligy.
Ovšem asi před necelými třemi lety změnily FK Teplice dodavatele a občerstvení nyní zařizuje externí cateringová společnost. Klobásy jsou nadále dobré, ale už ne výtečné. Rázně se změnila i velikost.
Bavorská klobása v Teplicích. Zdroj: PrahaIN.cz
Hostující fanoušci to mají složitější
Kluby se samozřejmě snaží občerstvení rozšiřovat. Na některých stadionech nechybí třeba sekaná v housce. Ovšem horší to mají hostující fanoušci. Klobása jako jediné jídlo v jejich sektoru, to je kromě Viktorie Plzeň, snad pravidlem.
Když se podíváme do zahraničí, tak některé kluby začaly experimentovat s dovážkovými platformami. Diváci si mohli objednat jídlo až přímo na své místo během utkání. Zkoušela to například francouzská Paris Saint Germain. Kurýři jsou prý vyškoleni k tomu, aby do hlediště vstupovali v momentech, kdy nebudou sedícím překážet.
Experimentovaly ale právě také Teplice.
„V rámci cateringu na stadionu máme připravenou pro fanoušky ve spolupráci se společností R&M solutions další novinku, fanoušci si totiž budou moci v rámci testovacího režimu na zápase s Příbramí své občerstvení objednat pomocí chytrého telefonu přes internet, zaplatí ho a následně vyzvednou až hotovou objednávku. Čekání ve frontách je tak díky systému Speedlo waiter minulostí!“ psal severočeský klub v květnu 2021.