Ladislav Vízek se vyjádřil k českému fotbalu. Stačily mu dvě minuty

06. 12. 202320:05
Ladislav Vízek se vyjádřil k českému fotbalu. Stačily mu dvě minuty
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bývalý fotbalista Ladislav Vízek

ROZHOVOR: Málokterý fotbalista může říct, že je vítězem olympijských her. A málokdo z nich je v současné době tolik aktivní v médiích jako Ladislav Vízek, známý kritik současných poměrů ve fotbale.

Ladislav Vízek prožil skoro celou kariéru v Dukle Praha, se kterou získal tři mistrovské tituly. Za největší úspěch ovšem bere rok 1980, kdy s československou reprezentací ovládl olympijské hry v Moskvě.

Josef Mazura, Verner Lička nebo Jindřich Svoboda, to jsou bouráci, kteří vlastní zlatou olympijskou medaili. O nich rozhodně nemůžeme říct, že by se po nich slehla zem, ale nejsou aktivní v médiích.

Ladislav Vízek, dnes osmašedesátiletý člen Klubu ligových kanonýrů, je v tomto směru velký úkaz. V médiích dnes vystupuje pravidelně. Pro Deník Sport a iSport píše pravidelné komentáře, několikrát vystupoval v pořadu O2 TV Sport Tiki Taka a vyjádřil se také ke coming outu Jakuba Jankta v České televizi, za což ovšem sklidil velkou kritiku.

On sám často kritizuje současný fotbal. Jak serveru PrahaIN.cz sdělil, moc se mu nelíbí. Hovořili jsme s ním na křtu knihy Slavné disciplinární případy: Když fotbal spadne na dno od Karla Felta.

Vízek sám sebe ovšem nenazývá kritikem

„Ale píšu do novin věci, které jsou pravdivé a mohu si je dovolit říct já, ne někdo z fotbalu. Mně se ten fotbal poslední dobou nelíbí, takže jsem trochu kritičtější. Ale přijde doba, kdy budu chválit,“ hlásí Ladislav Vízek.

Nejhorší rozhodčí za posledních padesát let

Nelíbí se mu především fotbaloví rozhodčí a způsob využívání videa, které do nejvyšší české soutěže poprvé přišlo v závěru sezony 2017/2018.

„Rozhodčí jsou nejhorší za posledních padesát let. Neumíme si s nimi poradit a ještě jim pomáhá VAR, který prakticky nepomáhá. Jsou tam někteří lidi, kteří by tam neměli, nemuseli být. Je toho víc,“ kritizuje vítěz olympiády a odkazuje se na známé kauzy. „Vidíte, že dva vysocí funkcionáři čekají na výsledek trestu, jsou po vazbě. Je to takové smutné, hloupé, ale myslím, že po Euru to půjde. Uvidíte,“ myslí pozitivně.

Vyjádřil se také k aféře českých fotbalových reprezentantů, která se dostala i do zahraničních médií. Jan Kuchta, Vladimír Coufal a Jakub Brabec během reprezentačního srazu vyšli na večírek do olomouckého klubu Belmondo.

Tohle pravděpodobně neuniklo ani lidem, které fotbal nebere.

„Je to neuvěřitelné. Nikdo to nechápeme. Těžko se to dá vysvětlit,“ nezastírá Vízek, podle kterého si fotbalisté již užili dost ostudy.

Proč se neočekávaný mejdan uskutečnil, netuší.

„Ať přemýšlíme, jak přemýšlíme, nepřijdeme na to. Jsou mladí, my jsme také byli mladí, ale když jsme oslavovali, tak to bylo po zápase. Oni si to neuvěřitelně spletli. Po zápase to sice bylo, ale před dalším neuvěřitelně důležitým zápasem. Lidi to strašně zaskočilo. Omluvili se, ale otazník nad tím stále zůstává, protože doteď to nikdo nechápe,“ říká Ladislav Vízek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných