„Licence, licence, licence!“ Tomáš Řepka udělal další krok v trenérské kariéře. Míří k profíkům

10. 11. 202215:22
„Licence, licence, licence!“ Tomáš Řepka udělal další krok v trenérské kariéře. Míří k profíkům
foto: TJ Sokol Červené Janovice, se svolením /Tomáš Řepka před několika měsíci ukončil angažmá v Červených Janovicích, připravoval se na trenérskou licenci

„Kluci, já jsem trenér! S licencí, ty vole!“ vykřikoval Jirka Luňák v podání Ondřeje Vetchého v legendárním seriálu Okresní přebor. Tomáš Řepka tohle může říct už delší dobu. Teď však udělal další krok k tomu, aby se stal profesionálem.

Na hřišti rozdával radost. Mnoho fandů Sparty se shodne, že nepamatují lepšího kapitána. Letenská legenda Tomáš Řepka ale sršel také negativními emocemi. Svérázný obránce má za sebou několik, jak sám říká, blikanců.

Netřeba dále představovat.

Po ukončení fotbalové kariéry dal Řepka hned vědět, jakým se bude ubírat směrem. A taky se netajil tím, že jeho největší sen je být hlavním trenérem Sparty.

Téma bylo znovu otevřeno v nedávném pořadu na O2TV TIKI-TAKA. Hostem byl právě Tomáš Řepka, ale tradičně taky Vladimír Šmicer. Právě on říkal, že si někdejšího hráče West Hamu či Florencie v této pozici tak úplně nedokáže představit.

„Nevím, nevím. Jako trenéra si tě neumím představit. Celý tvůj život byl takový bouřlivý a divoký. Jako trenér se přece jenom musíš nějak chovat, nesmíš mít blikance,“ řekl Šmicer. Řepka nechápal: „Trenér by měl být diplomat? Profesoři mi říkají, abych zůstal sám sebou.“ 

Tomáš Řepka nějakou dobu působil jako hráč v klubu Červené Janovice. Zahrál si zde například s dalším exsparťanem Václavem Kadlecem. V září skončil. Následně oznámil, že se věnuje už pouze přípravám na trenérskou licenci A.

Ta je profesionální.

Struktura vzdělávacích kurzů FAČR

Zdroj: FAČR

Tomáš Řepka byl přijat na licenci A

Pauza od hraní fotbalu se vyplatila. Tomáš Řepka na svém Instagramu informoval, že byl ke studiu licence A přijat. Prý se připravoval více než půl roku. 

„Právě jsem se dozvěděl, že jsem se dostal na trenérskou licenci A a udělal jsem přijímačky. Kdo s tím má nějaký zkušenosti, tak ví, že to není tak jednoduchý a připravoval jsem se na to půl roku. Nevěřil sem, že se to napoprvé povede. Gratuluju všem mým kolegům, kterým to taky vyšlo a je mi líto, ze někteří bývalí skvělí hráči tohle štěstí neměli a musí to zkusit za rok. Jsem rád. K tomu abych byl trenér a vrátil fotbalu všechno, co mi dal, nic nebrání.  Zatím je to remíza. Ale dneska jsem jeden důležitej zápas vyhrál,“ uvedl Řepka.

Přijímačky na licenci A se skládají z písemné, ústní a praktické zkoušky.

Bývalého kapitána Sparty nyní čeká kolem dvou set hodin studia. Licence A se zaměřuje na potřeby neamatérského fotbalu. V případě úspěšného absolvování ho na konci kurzu čeká závěrečná hodinová zkouška. Po ní by mohl Řepka teoreticky vést prvoligový tým. 

Ale?

Oficiálně je absolvent zmiňované licence kvalifikován na post asistenta trenéra v nejvyšší soutěži, ale z historie víme, že i jiní trenéři vedli klub pouze s touto licencí. Třeba David Holoubek ve Spartě. 

Holoubek však nemohl být oficiálně veden jako hlavní trenér, nýbrž jako asistent. Na papíře byl napsaný jako hlavní kouč Zdeněk Svoboda.  

Řepkův příběh jistě zajímá mnoho lidí. A to nejen jak si povede s kariérou trenéra. Řepka také natáčí vlastní podcast s názvem RED CARD. Na Youtube sbírá desetitisíce zhlédnutí. Hosty byly například David Limberský, Petr Švancara nebo Václav Kadlec.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných