foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Allianz Arena - stadion Bayernu Mnichov, ilustrační foto
Fotbalové sezóny jednotlivých zemí se blíží. Pražané netrpělivě vyhlíží start Fortuna ligy, ale i druhé nejvyšší soutěže. Každopádně letní čas může vybízet také k návštěvě zahraničí, jež se může propojit s utkáním tamního týmu. Co se týká dopravy, tak je v rámci České republiky nejdostupnější německá Bundesliga. Různé cestovní kanceláře zaměřené na sportovní zájezdy tak znovu nabízí své služby. Zdrojem jejich obživy je určitý profit nad organizací celého výjezdu. O kolik se vyplatí vyrazit na vlastní pěst? Jsou to opravdu rozdíly v tisícových či desetitisícových částkách? Při rostoucích cenách všeho možného totiž lidé hledají možnosti, jak ušetřit.
Italská Serie A, francouzská Ligue 1, španělská La Liga, anglická Premier League a německá Bundesliga. Právě jsme vyjmenovali členy „velké pětky“ fotbalových lig, které jsou odpradávna pasovány na to nejlepší, co lze na zeměkouli najít.
Za hráče v mančaftech těchto zemí se dnes platí astronomické částky, nad kterými například u bývalých profesionálních fotbalistů, zůstává rozum stát. Je tak celkem logické, že například hráči oceněni Zlatým míčem (Ballon d'or), jsou pokaždé zástupci některé z těchto lig.
Pro fotbalového fanouška může být návštěva některého utkání ze zmiňovaných zemí celoživotním snem. Vidět svůj ikonický tým, fotbalového idola, ale také stánek, který může vonět dlouhou historií či naopak moderní technikou.
Třeba domovský stadion Ajaxu Amsterdam nepatří mezi členy pětice nejlepších lig světa, ale i tak může být oblíbenou destinací pro fotbalové fanoušky. Tradiční nizozemský tým má celosvětový dosah a každoročně hraje evropské poháry, včetně milonářské Champions League.
Zábava pro každého? Ne
Dnes se může směrem k podobnému zážitku vydat opravdu každý. Tedy za jistých finančních podmínek, dostupnost každému člověku myslíme z pozice organizační. Ano, některé kluby mají sice vysoký počet prodaných permanentních vstupenek a každý mač beznadějně vyprodaný, ale téměř vždy se najde místo pro „fotbalové turisty“.
Finančně už to nebude rozhodně dostupné pro všechny. Každá zábava něco stojí a v dnešní době inflace a zvyšováním cen všeho možného, se tak pro některé rodiny může jevit zážitek v podobě návštěvy fotbalového utkání v zahraničí, jako utopie.
Společností, které tyto zážitky zajišťují, je poměrně hodně. Vyjmenovat můžeme například fotbaltour.cz, sportsen.cz či slantour.cz.
Cenově se od sebe pak příliš neliší, každá láká na jiné benefity, ale částka je pak v dosti případech podobná. Agentury pak dokáží zajistit i samotné vstupenky bez ubytování a dopravy, tedy za předpokladu, že máte zájem a vše okolo vyřešené.
Třeba czechsporttravel.cz nabízí široký výběr, Bundesligu, La Ligu, ale když změníme sport, tak také zájezdy třeba na Moto GP.
Zaplatíte konečnou částku a poté se už nemusíte o nic starat. Zájezdy zahrnují služby delegáta, pojištění, dopravu, vstupenky, ale v případě delšího pobytu také nocleh v hotelu.
To zní lákavě, že?
V dnešní době, která se často nazývá jako uspěchaná, může ulehčení od zařizování okolních věcí pomoct. Každopádně pak tu máme také zdražování všeho a s tím související nepříznivou finanční situaci některých rodin. Tady si už někteří rozmyslí, jestli si výlet nechat obstarat přes „cestovku“.
Ušetříme?
Fotbalový tým v Německu, který by mohl mít „boom“ u pražských a celkově českých fotbalových turistů oproti minulým sezonám je jasný. Mluvíme o Bayeru Leverkusen, který má v současné době dva české špílmachry. Patrik Schick v jejich dresu válí už druhou sezónu. Nejnovější posilou je pak Adam Hložek ze Sparty.
Zájem o návštívení zápasu týmu založeného roku 1904 by se tak klidně mohl od této sezóny zvýšit.
Nicméně v nabídce cestovních kanceláří jsme zvýšenou nabídku tohoto mančaftu zrovna nenašli. A pokud ano, tak zatím pouze předběžné rezervace, u kterých je cena spíše s otazníkem. Každopádně i tak můžeme spočítat, kolik by takový zájezd na Bundesligu stál.
Bernou mincí všeho jsou vstupenky. Ty se na zápasy Bayeru prodávají ve čtyřech kategoríích. Nejdražší vyjde na cirka 1200 korun, za nejlevnější se zaplatí kolem 400 korun.
Zdroj: bayer04.de.
Představíme si tedy imaginární rodinu, která chce vyrazit. Otec, matka a syn. Zvolí spořivější variantu a vyberou si tak lístky té nejlevnejší kategorie. Syn pak ještě získá čtyři eura slevu. Dohromady tedy vyjdou vstupenky na cirka tisícovku.
Další věc, doprava. Leverkusen je vzdálený 700 kilometrů od Prahy. Ve všech modelových situacích budeme brát průměrnou spotřebu vozidla 6.5 litrů na 100 kilometrů a cenu benzínu na 48.50 korun za litr.
Tohle by se proti vstupenkám už zřetelně prodražilo. Cesta tam a zpět by vyšla skoro na 4500 korun. V případě cestovního pojištění by se rodina měla vejít pod sto korun.
A to jsme zapomněli na občerstvení po dobu celého tripu. Ano, ceny jídel jsou pro většinu společnosti známé. Ale jenom zmiňme, že na německých stadionech se ceny jídel i piv pohybují klidně i kolem deseti euro.
Chceme však informovat pouze o cenách služeb, které dokáže poskytnou i cestovní kancelář. Inu, za vstupenky a dopravu autem s tříčlennou rodinou bychom zaplatili 5500 korun.
Těžko tedy říct, jaké ceny nastaví agentury, jež tyto zážítky zajišťují.
Co Bavorsko?
Musíme tedy zabrousit do klubů, u kterých mají cestovní kanceláře ceny už pevně nastavené. Dokonce i na jednotlivé zápasy, jelikož Bundesliga je už několik týdnů nalosovaná, započne 5. srpna.
Historicky nejúspěšnějším německým klubem je Bayern Mnichov.
Bavorský gigant má v Bundeslize hegemonii posledních let. Před dvěma lety se jim také podařilo vyhrát Ligu mistrů. Především tradice a marketingově celosvětová značka má v Česku mnoho fanoušků. Vidět naživo hráče jako Thomas Müller, Manuel Neuer, Joshua Kimmich či nejnovější posilu Sadia Maného, nebude také nic levného.
Například zápas proti Stuttgartu, který je v plánu 10. září, nabízí czechsporttravel.cz za 5990 korun. V ceně je zahrnuta doprava z Prahy do Mnichova a zpět, vstupenka, cestovní pojištění, služby delegáta, mapka a infobalíček.
Pokud částku vynásobíme třemi, tak nám vyjde číslo 17.970. Ano, tolik bude stát zájezd pro tříčlennou rodinu.
A na vlastní pěst? Vstupenky jsou v pěti kategoriích. Nejdražší vyjda na cirka dva tisíce, nejlevnější stojí kolem 400 korun. Je také potřeba zmínit, že po zakoupení vstupenek musíte být registrováni a poté zaslat žádost o nákup. Nicméně i nepříliš zdatný angličtinář by se měl webem proklikat a tuto úlohu splnit.
Naše imaginární rodinka si tentokrát vybere čtvrtou kategorii, jelikož stejnou nabízí také už zmiňovaná „cestovka“. Z bankovního účtu jim bude odečteno 3 tisíce korun za vstupenky na zápas.
Benzín? Stejně jako v případě Leverkusenu, tak i teď budeme brát stejnou spotřebu paliva a cenu pohonných hmot. Cesta do Mnichova by tak vyšla na cirka 2400 korun.
Pokud k tomu připočteme ještě cestovní pojištění, tak jsme na 5.5 tisících korunách.
Allianz Arena, Mnichov.
Oproti zájezdu s cestovní kanceláří bychom ušetřili přes 12 tisíc korun. Jistě, v cestování na vlastní pěst nemáme výhody v podobě delegáta či infoservisu. To si ale musí každý sám usoudit, jestli tyto služby potřebuje.
Za cenu jednoho výletu organizovaného delegáty bychom sami mohli vyrazit skoro třikrát.
Na Dortmund se nesmí zapomenout
Pokud jsme zmínili už dva německé kluby, tak článek musíme uzavřít ještě jedním. Další tradiční klub, který sice nesbírá jednu trofej za druhou jako Bayern, ale nejen v Česku má spoustu příznivců. Je také vyhlášený svým Westfalenstadionem, na kterém je dle slov mnoha lidí - nejlepší atmosféra v celé Evropě. Posoudit to můžete sami.
Jistě, mluvíme o Borussi Dortmund.
Mnichovští sice Německu vládnou, ale i tak jsou typické žluté dresy konkurencí pro celou Evropu. Nejznatelnější úspěch v Lize mistrů sice přišel naposledy v roce 2013, kdy byl katem ve finále právě bavorský celek. Stejně jsou ale hráči Dortmundu respektovaní v celém fotbalovém světě. Mezi fanoušky je ikonou například Marco Reus, který v jednom dresu slouží už deset sezon.
Zůstaneme opět u czechsporttravel.cz, kteří nabízí zájezd na zápas Dortmundu s Leverkusenem. Cena pro jednu osobu 4990 a opět zahrnuje stejné služby jako u předchozího týmu. Také je ale na místě říct, že sehnat vstupenky na Borussii je krapet těžší než na Bayern. O vstupenky je mezi místními fanoušky větší zájem. Tím však nechceme říct, že by bylo sehnat flek na Westfalenstadionu pro běžného smrtelníka nemožné.
Vstupenky na zápasy Dortmundu jsou v několika cenových kategoriích. Nejlevnější by stála opět bezmála 400 korun. Naopak za nejdražší variantu bychom zaplatili necelých 1400 korun.
Zdroj: bvb.de
Tříčlenná rodina by od cestovní kanceláře měla všechno (kromě jídla, samozřejmě) zajištěné dohromady za 14.970 korun.
Za tři vstupenky bychom na vlastní pěst zaplatili cirka 1200 korun .
Doprava do Dortmundu, jenž se nachází v Severním Porýní-Vestfálsku, se prodraží mnohem víc, než cesta do Bavorska. Peněženka bude rázem chudčí o cirka 4200 korun.
Dohromady tak o 5400.
To je opět rozdíl bezmála 10 tisíc kaček.
Na vlastní pěst? Cenově výhodné
Potvrdilo se, že cestování na vlastní pěst, kdy si člověk zařídí dopravu i vstupenky podle sebe, je opravdu výhodné. V některých případech může ušetřit i téměř trojnásobek.
V době inflace a všemožného zdražování může tento fakt spoustě lidem pomoct.
Je pak na každého uvážení, jestli potřebuje služby delegáta a dopravu zprostředkovanou někým jiným.
Jak už jsme zmiňovali, postarat se bude muset také o nákup vstupenek, o které se ve většině případech v Bundeslize předem žádá po registraci na klubových stránkách.
Když člověk tohle všechno zvládne, tak může ušetřit částku, která se mnoha lidem nezdá jako zanedbatelná.
Psali jsme
Už i třetí zástupce hlavního města odcestoval k letnímu soustředění. Tým se bude stejně jako Sparta a Slavie připravovat v zemi věhlasných…
Psali jsme
S rostoucí inflací a zdražováním všeho možného se v některých rodinách omezují aktivity. V některých případech se to může týkat i sportu. Třeba…