„Na zápas s Tureckem bych si dal velký pozor,“ varuje české fanoušky legenda HSV

07. 06. 202416:23
„Na zápas s Tureckem bych si dal velký pozor,“ varuje české fanoušky legenda HSV
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /David Jarolím na snídani s novináři

Již v červnu se tisíce českých fanoušků chystají na evropský fotbalový šampionát v Německu. Česká fotbalová reprezentace bude mít svoje zázemí v Hamburku, kde také odehraje dva zápasy ve skupině. A kdo jiný by mohl přinést tipy pro naše fandy než David Jarolím, který tady devět sezon působil v tamním klubu HSV. „Na zápas s Tureckem bych si dal velký pozor,“ radí Čechům někdejší reprezentant či hráč Bayernu Mnichov.

Není to z důvodu bezpečnosti, ale kvůli dopravě na stadion. Není totiž žádným překvapením, že v Německu žije velká turecká menšina, konkrétně v Hamburku se její počet odhaduje na více než 120 tisíc obyvatel.

David Jarolím na snídani s novináři, kterou uspořádala Německá turistická centrála pro Česko, našincům poradil, aby na stadion vyrazili s dostatečným předstihem.

„Pamatuji si, že s HSV jsme v roce 2009 hráli domácí utkání Evropské ligy proti Galatasarayi Istanbul, ale domácí zápas to byl jen v uvozovkách. Nám samotným cesta na stadion trvala asi dvě hodiny, bylo to chaotické a málem jsme se nestihli připravit, jak tomu bylo zvykem. Kapacita stadionu byla z větší části naplněna hostujícími fanoušky. V Německu je velká turecká komunita, fanoušci s tím budou muset počítat,“ upozorňuje legenda klubu Hamburger Sport‑Verein.

Lidé by si prý na cestu měli z centra města vyhradit alespoň dvě hodiny času.

David Jarolím. Zdroj: Wikimedia commons, Sorodorin, k užití pro média

Dále hovoří o tipech pro české fanoušky. Doporučuje navštívit například Miniatur Wunderland, což je muzeum s jednou z největších modelových železnic na světě. „Určitě pro ty, co budou cestovat s dětmi, ale není to jen pro děti. Je to fantastický zážitek, který si ani nedokážete představit,“ doporučuje.

Skvělé položené město, říká David Jarolím

Nezapomíná ani na jednu z dominant města, což je Labská filharmonie. „Nachází se ve čtvrti HafenCity. Já jsem v Hamburku byl po kariéře v posledních letech hlavně kvůli fotbalu. Naposledy jsem byl v HafenCity, které bylo postaveno v nepoužívané části přístavu, ale dnes pojme asi šedesát nebo sedmdesát tisíc obyvatel. Když jsem to po dvanácti letech viděl, je to opravdu nové město v Hamburku, které je ovšem kousek od centra města, kde je dále například Portugiesenviertel, to je portugalská čtvrť, kde je spousta restaurací a barů, budou tam televize, kde se fotbal může sledovat a venku, pokud bude počasí dobré, si budete připadat jako u moře. Tak je to tam postavené, jsou tam brazilské, italské, španělské, italské restaurace. K této čtvrti bych to směřoval,“ komentuje David Jarolím.

Pokračuje s tím, že krásným zážitkem je také projížďka lodí na Labi. „Můžete také proplouvat starou částí města. Je to skvělé položené město,“ říká. Podle svých slov je rád, že fanoušci zažijí město, kde devět let žil.

První utkání české fotbalové reprezentace v Hamburku se uskuteční 22. června proti Gruzii. Pak borce pod vedením trenéra Ivana Haška čeká poslední zápas ve skupině právě proti Turecku, to je v plánu šestadvacátého.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných