Na zápas Slavie dorazilo víc diváků než na celé kolo slovenské ligy

13. 02. 202321:22
Na zápas Slavie dorazilo víc diváků než na celé kolo slovenské ligy
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Fanoušci Slavie, ilustrační foto

Česká fotbalová liga se v rámci průměrné návštěvnosti na stadionech už léta řadí do evropského průměru. Konkurovat Německu či Polsku ale rozhodně nemůžeme.

O fanouškovské základně mluvil stručně trenér Slavie Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci po utkání v Pardubicích. To bylo předminulý víkend a zmiňoval to především v souvislosti s pardubickým sektorem hostů, který mnoho lidí kritizovalo. Přímo z něj sledoval zápas i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

„Jak říkám, když se podívám na ostatní stadiony a kolik je tam lidí, tak je to kombinace všech věcí dohromady. Vstupenka něco stojí, musíte někam jet, komfort okolo plus počasí, tak musíme bojovat za každého fanouška. Už jsem o tom mluvil několikrát v minulých sezonách. Vzít rodinu na fotbal není z finančního hlediska jednoduchá věc, další je to, že těch lákadel je dnes strašně moc. To nejhezčí, co na fotbale je, jsou kulisy a atmosféra, fanoušci na stadionu. Někdy například koukám na Bundesligu, zápas je nudný, nelíbí se mi tak, jako v české lize, ale ta kulisa tomu dává nejvíc. Naopak v Česku jsou někdy fakt zajímavé zápasy, kde bohužel lidé nejsou. Znovu proto říkám, že musíme udělat všechno proto, abychom lidi na stadiony dostali,“ řekl kouč Slavie na tiskovce.

Po dalším ligovém víkendu, kdy Slavia hrála doma s Brnem a Sparta na Bohemce, je průměrná divácká návštěvnost celé Fortuna ligy něco málo přes 5.100 diváků.

Dodejme, že na špici se nachází Slavia (13.153) a hned za ní Sparta (12.908). To jsou jediné týmy, jejichž průměrná fanouškovská účast překročí hranici deseti tisíc. Další celky jako Plzeň či Baník Ostrava už toto číslo neatakují.

Ovšem buďme rádi alespoň za tohle, prohodil by český fanoušek, který by viděl, jak je to s účastí na stadionech ve slovenské lize.

Hrozivá čísla na Slovensku

Devatenácté kolo slovenské Fortuna ligy totiž ukázalo opravdu nízká čísla návštěvnosti. Kromě Dunajské Stredy, kterou mimochodem vede někdejší trenér Plzně a kandidát na trenéra Sparty Adrián Guľa, která hrála šlágr ligy proti Slovanu Bratislava, nedošlo ani na jeden stadion více než tisíc diváků.

V Dunajské Stredě sledovalo mač o první flek 9.161 lidí.

A další zápasy?

Ružomberok versus Michalovce 445 diváků

Z. Moravce - Vráble versus Podbrezová 606 diváků

Žilina versus Skalica - 532 diváků

Lip. Mikuláš versus Trnava - 696 diváků

B. Bystrica versus Trenčín - 448 diváků

Celkem tedy dorazilo na devatenácté kolo nejvyšší fotbalové soutěže našich sousedů 11.888 lidí. Celé číslo zachránil právě šlágr prvních dvou týmů tabulky. Bez něj by byl průměr kolem 545 lidí na zápas.

V sobotu dorazilo na zápas Slavie s Brnem 12.564 lidí. To je víc než na celé kolo slovenské ligy.

Oficiální stránky návštěvnost nezveřejňují

Běžný fanoušek na Slovensku ale podrobná čísla, jako je třeba průměrná návštěvnost celé ligy v nynější sezóně, ale i v těch minulých, nezíská. Webové stránky slovenské soutěže vzhledem připomínají ty české ligy. Ovšem divácké statistiky zde nejsou vedeny. 

Poptávali jsme se, jestli je běžný fanoušek najde a potvrdilo se, že ne. Milan Ondruš z Unie ligových klubů nám sdělil, že kterékoli divácké statistiky redakci ochotně poskytne. Ovšem na webových stránkách pro běžného návštěvníka zatím nejsou. 

„Zatím tuto informaci nemáme k dispozici, při příležitosti třicátého výročí ligy pracujeme na doplnění webu o zajímavé historické či současné statistiky. Informace o návštěvnosti by měly být jejich součástí,“ sdělil PrahaIN.cz Ondruš.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných