Nešťastná sezona Unionu Čelákovice. Starosta si město bez fotbalu nedokáže představit

17. 07. 202321:28
Nešťastná sezona Unionu Čelákovice. Starosta si město bez fotbalu nedokáže představit
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Fotbal, ilustrační foto

Tým Union Čelákovice dříve hrál fotbalovou divizi i ČFL. To už ale nějakou dobu neplatí a v posledním kole letošní sezony 1. A třídy došlo na nejhorší, tým se nesešel a utkání musel kontumovat. „Radostné věci se nedějí,“ přiznal sekretář Milan Šikl, který ovšem říká, že podpora z města je dostatečná. Spolupráci si pochvaluje i starosta Josef Pátek (ODS).

Fotbalový klub Union Čelákovice byl založen tři roky po konci první světové války. V té době se pohyboval v soutěžích na úrovni okresu. Revoluce přišla až v devadesátkách s příchodem nových funkcionářů.

Klub se přes krajské soutěže dostal v roce 1997 až do divize.

Velký úspěch přišel o dva roky později, kdy Union Čelákovice postoupily přes ligovou Příbram do čtvrtého kola Poháru ČMFS. Slavia pak už byla nad jejich síly.

V novém tisíciletí Union dokonce postoupil do třetí nejvyšší soutěže ČFL.

Na úrovni divize, tedy čtvrté ligy, se klub držel až do sezony 2013/2014. Pak už nastal propad do Krajského přeboru Středočeského kraje a následně do 1. A třídy, kterou hrají dodnes.

Propad

Letos se Čelákovice umístily na třetím místě od konce.

Někdejšímu celku na úrovni poloprofesionální soutěže se v posledním kole stalo pomalu to nejhorší, co se může stát. K utkání do Luštěnic, druhého celku tabulky a postupujícího do kraje, neodjel.

Nedostatek hráčů. Tým se nesešel.

„Moc bych o tom nemluvil,“ řekl zpočátku sekretář Unionu redakci.

Čtrnácté místo v šesté nejvyšší lize je pro někdejší divizní mančaft velký neúspěch. Nicméně podle sekretáře to s nedostatkem hráčů není tak černé, ačkoli doslova přiznal, že „radostné věci se nedějí“.

Podle Milana Šikla se k poslednímu kolu sešla spousta hráčských zranění.

„Hráči jsou, ale je to takové nespolehlivé. Měli jsme hlavně hodně zraněných, to byl problém. Byla to opravdu kostra mančaftu. Tohle se nám naposledy stalo před hodně dlouhou dobou. Zkrátka se to sešlo, do toho dorost hrál ve stejném termínu, takže dorostenci nešli použít,“ sdělil Milan Šikl serveru PrahaIN.cz.

Co dál? Podle Šikla Union Čelákovice se současnou hráčskou kvalitou na případný postup do Krajského přeboru Středočeského kraje nemá. A dodává ve fotbalovém prostředí velmi známou frázi, že vše je jen o penězích.

„Žádného velkého sponzora nemáme. Město nám pomůže, to ano. Takhle by to mělo být, pomohou nám, ale když vám nepomůže nikdo jiný, je to těžké. Budeme hledat nějaké cesty,“ říká.

Utkání Unionu Čelákovice, ilustrační foto. Zdroj: Jiří Motyčka, se svolením 

Zanikne fotbal, vesnice přestane žít

Kontaktovali jsme i starostu Čelákovic Josefa Pátka. Na spolupráci mezi městem a fotbalovými kluby jsme se ptali. Také on potvrdil, že se Union snaží podporovat.

„V Čelákovicích máme dva fotbalové kluby, oba podporujeme přes finanční dotace na provoz. Zároveň spolupracujeme při různých akcích, jako je například Festival sportu. Union teď například pojede na utkání starých gard do města Žebrák. Tam budeme mít akci, protože jsme měli v Čelákovicích významného továrníka Josefa Volmana. Všichni známe Baťu, ale řekl bych, že Volman byl na stejné úrovni. Fotbalové kluby se na tom spolupodílejí, příště se zase bude hrát u nás. (pozn. red.: Josef Volman se narodil ve městě Žebrák a zemřel v Čelákovicích). Myslím, že za město máme s fotbalem skvělou spolupráci,“ popsal starosta Josef Pátek.

Zajímal nás i osobní pohled starosty, jak vnímá důležitost fotbalového klubu na malém městě, případně vesnici.

„Je to velmi důležité,“ podotýká Pátek.

„Je to z toho důvodu, že fotbalový klub není jen o tom, že hraje svoji soutěž, což je samozřejmě primární úkon. Ale je tam i ten sekundární, a to je kultura. Fotbalové kluby dříve organizovaly i plesy a tak dále. Další věc je ta, že pokud jsou zápasy, lidé se scházejí, společně diskutují a je tam velký společenský přínos. Nás se to třeba netýká, máme dvanáct tisíc obyvatel, ale vezměte si malou vesnici, kde ke komunitnímu životu přispívají hlavně hasiči a fotbalové kluby. A pokud by fotbal zanikl, tak tím přestává žít i ta vesnice. Má to nezastupitelnou roli v životě jakékoli obce nebo města,“ vysvětlil starosta Čelákovic.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných