Priske: Cítím bolest sparťanů za posledních osm let

26. 09. 202220:28
Priske: Cítím bolest sparťanů za posledních osm let
foto: AC Sparta Praha (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Brian Priske

Fortuna liga má pauzu, na scénu nastoupily závěrečné reprezentační duely Ligy národů. Tudíž i někteří sparťani mají v těchto dnech zápasové volno. Letenský klub má nemilou sérii pěti remíz v řadě. Kouč Brian Priske přesto zůstává pozitivní. Byl hostem podcastu Sparťanské Noviny, kde mimo jiné povyprávěl o fanoušcích Sparty, vysvětlil také, proč vzniklo kolečko po zápasech.

Sparťanský fanoušek to má v současné době těžké. Na konci července remizovali Letenští na domácí půdě s Bohemkou a na výsledek se hledělo jako na neúspěch. Jenže uplynul měsíc a výhra stále nepřišla. Sparta má nepříznivou sérii pěti plichet v řadě.

Šestatřicetinásobný mistr ligy by tak teoreticky mohl útočit na historický rekord nejvyšší soutěže. Na vrcholu statistiky nejdelší série remíz se drží Sigma Olomouc, která jich získala sedm řadě. 

Poslední duel před repre pauzou proti Baníku Ostrava skončil výsledkem 1:1. Rozzlobení fanoušci pak dali hráčům najevo svoji nespokojenost, na hřiště naházeli pyrotechniku.

Dánský kouč má pochopení 

„Vím, že to k fotbalu patří. Ve fotbale se pohybuji možná 25 let, takže vím, že je to obvyklá reakce ze strany fanoušků, aby dali najevo svoji nespokojenost. Samozřejmě se mi to nelíbí, ale vím, že je to obvyklé, může se to stát. Jako hráč, zaměstnanec nebo trenér musíte s tím žít a přijmout to. Musíte přijmout jejich emoce. Tak to je. Snažím se na to moc nemyslet a snažím se to brát pozitivně, že opravdu moc chtějí, abychom měli úspěch,“ řekl na toto téma hlavní trenér Sparty v podcastu.

„Je pro mě důležité, abych fanouškům poslal vzkaz, že si jich vážím. To je pro mě nejdůležitější, že respektuji jejich připomínky nebo cokoli jiného. Ale zároveň chci, aby se zamysleli nad svými reakcemi ke mně a hráčům, když k nim přijdeme, tak jim chceme ukázat respekt k nim. I když k nim jdeme po ztrátě. Není to příjemné pro mě a ani pro hráče, jít a postavit se před ně. Ale chceme jim ukázat respekt, že si jejich podpory vážíme,“ dodal. 

Brian Priske byl jen několik dnů po duelu s Baníkem hostem podcastu Sparťanské Noviny. Fanouškovský podcast před několika týdny prošel výraznou obměnou. Pod svoji taktovku si ho vzali fanoušci Sparty jako například Vít Študlar, Zdeněk Koutský nebo Michael Durčák. Poslední zmiňovaný je novinář se zkušenostmi ze Seznam Zpráv nebo Magazínu Reportér.

Podcast nabízí i placenou část.

Osm let bez titulu

Brian Priske v podcastu také zmiňoval, že cítí bolest sparťanů z posledních sezón. Připomeňme, že Letenští čekají na mistrovský titul od sezóny 2013/2014. Tehdy se po Letné proháněli borci jako Jakub Brabec, Bořek Dočkal, Mario Holek, Pavel Kadeřábek nebo David Lafata. 

Jediný současný člen hráčského kádru, který zažil poslední titul, je Lukáš Juliš. 

Sparťani od té doby získali jednu trofej pro vítěze MOL Cupu. Přidat druhou mohli v minulé sezóně, ale Slovácko bylo v domácím prostředí úspěšnější.

„Nemohu vás zbavit bolesti, kterou jste měli osm let. Určitě to cítím. Cítím to každý den, když přijdu na Letnou nebo na Strahov. Nebo když potkávám lidi ve městě, cítím vaší bolest za posledních osm let. Ale nemohu vás jí zbavit. Mohu se nás pokusit postrčit směrem, který nám zajistí kýžený titul. A to je jeden z důvodů, proč jsem tady. Jsem tady, abych byl úspěšný. A vím, že to nedokážu lusknutím prstu. Chvíli to trvá. Doufám, že to přijde rychle, hned v této sezóně,“ řekl Priske v podcastu SN. 

Priskeho kolečko

Kromě rozdílného pohledu na fotbal oproti českým trenérům, zaujal dánský kouč i jinak. Nejen fanoušci Sparty mohli být překvapení z dnes už tradičního pozápasového kolečka hráčů a realizačního týmu. 

Začalo to prvním ligovým duelem proti Liberci, pokračuje to dodnes.

Díky sérii BUĎ V TÝMU se mohli lidé dozvědět, jak to po vyhraném zápase v takovém Priskeho kolečku vypadá. Trenér slovy rozhodně nešetřil.

Na tuto tradici se najde mnoho názorů. Jsou jak pozitivní, tak negativní. Několikrát to bylo ústředním tématem ve fotbalové show Petra Svěceného Tiki-Taka. „Myslím, že Priske je z toho úvodu zklamaný. Ale věří těm klukům a chce je nějakým způsobem podržet. Proto si je takhle zavolal, cítil to a nemyslím si, že to bylo hrané,“ řekl například Vladimír Šmicer.

Ale právě v dalších dílech hosté už tak milá slova nevolili. 

Servítky si nebral ani trenér Martin Hašek: „Za mě je to čistokrevné divadlo. Když se z toho stane takový opakovač, já chápu, že v určité situaci má nějaké gesto logiku a je to od srdce, pak to má nějaký smysl. Ale v momentě, kdy už to nejde ze srdce, jde to jenom z hlavy, je to jenom kalkul, je to v podstatě pokrytecké. V ten moment to nemá vůbec žádnou hodnotu.“

Trenér Sparty vysvětlil, proč tento rituál vzniknul.

„Pro mě je to zcela něco nového. Nakonec to nebylo spontánní, ale po dvojzápase s Vikingem jsem si poprvé uvědomil dopad tlaku na hráče. Cítil jsem skupinu hráčů, kteří byli nejen zklamání, ale také smutní. Styděli se za to, že vyletěli z Evropy. Jako tým nebyli vůbec jednotní. Někteří hráči šli po zápase za fanoušky ve Stavangeru. Někteří šli rovnou do šatny, někteří byli naštvaní, někteří smutní. Byla to však rozdělená skupina. A den poté, co jsme se vrátili domů, jsem si vzal všechny hráče dohromady. Stále jsem cítil, že tento dopad tlaku byl na hráče v klubu opravdu velký. Cítil jsem, že je nutné, abych udělal něco ohledně deprese

Není to jen trenérský štáb, trenér, jeden, dva, tři hráči a někteří další. Zůstáváme pohromadě. Vyhrajeme, prohrajeme, remizujeme, zůstáváme spolu. A také realizační tým, protože mám hodně kolegů, kteří byli ve Spartě úspěšní. Jsou součástí historie a nyní musí vytvořit novou historii,“ objasnil Priske v podcastu. 

Blýská se na lepší časy?

Víkend bez ligového fotbalu je minulostí. Další už bude patřit dávce Fortuna ligy. Nicméně ještě se musí dohrát Liga národů. Po drtivé prohře Česka nad Portugalskem (0:4) se bude hrát další zápas už v úterý večer, duel o všechno proti Švýcarsku. 

Proti portugalské reprezentaci strávil na hřišti více než hodinu sparťan Jaroslav Zelený.

Nejen kouč Brian Priske si však musí dělat starosti například o Jakuba Jankta. Ten z reprezentačního srazu kvůli zranění odcestoval. Stejný scénář nastal i v případě útočníka Čvančary, jenž reprezentuje naší jedenadvacítku. Zdravotní trable má i Adam Karabec. 

Sparta nastoupí po přestávce už tuto sobotu proti Hradci Králové. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných