Řádění na derby: Sparta mluví o nenávisti, Slavia rozdává tvrdé tresty

10. 05. 202611:47
3 min. čtení
Řádění na derby: Sparta mluví o nenávisti, Slavia rozdává tvrdé tresty
foto: Profimedia, na základě licence Flowee s.r.o. (1097756155)/Řádění fanoušků na Slavii

Za řádění fanoušků v závěru sobotního derby padají tvrdé tresty. Slavia potrestá vlastní příznivce i hráče, po vinících bude požadovat náhradu škody včetně pokuty od disciplinární komise, oznámil předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

Sešívaní mohli po zisku tří bodů slavit v sobotním derby mistrovský titul, ale čtyři minuty před závěrečným hvizdem domácí fanoušci předčasně vtrhli na hřiště. Na ploše házeli světlice do sektoru hostujících diváků, fyzicky měli napadnout brankáře Jakuba Surovčíka, útočníka Matyáše Vojtu a obránce Jakuba Martince. 

Utkání bylo přerušeno a následně ukončeno. Sparta uvedla, že hráči opustili stadion z důvodu obav o své zdraví.

Slavia tvrdě potrestala vlastní fanoušky.

„Tribuna Sever se s okamžitou účinností uzavírá pro veřejnost. Otevřena nebude, dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů AC Sparta Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků. A dokud nebudeme mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat. I kdyby to mělo znamenat uzavření Tribuny Sever po celou sezonu 2026/2027,” uvedl boss klubu Jaroslav Tvrdík.

Tvrdík dále oznámil, že disciplinárním rozhodnutím byli z A-týmu Slavie vyřazeni Tomáš Chorý a David Douděra.

Jedná se o hráče, kteří v sobotním derby obdrželi červenou kartu.

„Sobotní události v Edenu nevnímáme jako izolovaný exces, ale jako vyvrcholení dlouhodobě a mnohaúrovňově budované atmosféry nenávisti vůči našemu klubu. Jen při březnovém derby byli příkladem Simon Deli skandující v rámci předzápasového programu pokřik Smrt Spartě a agresivní jednání člena realizačního týmu vůči našemu hráči,” reagovala Sparta v neděli před obědem.

V neděli dopoledne mimořádně zasedala disciplinární komise, která se událostmi v pražském derby zabývala.

Komise uvedla, že s oběma kluby okamžitě zahájila disciplinární řízení, rozhodnutí o případných trestech vydá v úterý.

„Bez ohledu na výsledek disciplinárního řízení považuje komise za nutné již nyní zdůraznit, že vniknutí na hrací plochu během utkání, fyzické útoky vůči aktérům utkání, vhazování pyrotechniky mezi ostatní fanoušky i další projevy násilného či nebezpečného chování nemají ve sportu ani ve slušné společnosti žádné místo,” napsala v komuniké z jednání.

„Disciplinární komise LFA bude při rozhodování postupovat s maximální důsledností, v souladu s platnými předpisy a s vědomím, že její závěr musí vyslat jednoznačný signál, že podobné jednání nebude v profesionálním fotbale za žádných okolností tolerováno,” doplnila komise.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy