Rosický o fanoušcích: Každý si myslí, že k tomu má co říct

31. 05. 202214:03
Rosický o fanoušcích: Každý si myslí, že k tomu má co říct
foto: Repro Youtube AC Sparta Praha/Tomáš Rosický

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický odpovídal na dotazy novinářů. Hodnotil uplynulou sezonu, ale také celé období jeho působnosti v letenském klubu. Řeč přišla i na dlouhodobou strategii klubu.

Tomáš Rosický už během zimní pauzy prohlásil, že v případě nepovedeného jara rezignuje. Letenští cíl nesplnili, titul se ani po osmi letech nepovedlo získat. Vrchol sezony v podobě finále MOL Cupu dopadl pro Pražany také tristně. Slovácko bralo svou vůbec historicky první trofej.

„Myslím si, že jsem dlouhodobě hovořil o tříletém plánu, který měl mít vrchol v uplynulé sezoně v podobě titulu. To bohužel nevyšlo. Mluvil jsem o tom uprostřed sezony a tehdy v tom byl jiný záměr. Chtěl jsem sejmout tlak z trenéra a hráčů, aby měli klid na práci a strhnout pozornost na sebe. Po konci sezony jsem tedy udělal to, co jsem řekl. Šel jsem za majitelem a generálním ředitelem s tím, že je třeba si promluvit o tom, jestli tahle cesta dlouhodobě povede k úspěchu. Všechno jsme si vyhodnotili. Řekli jsme si, co bylo špatně a dobře. Ve finále je vedení klubu přesvědčeno, že cesta po úpravě strategických bodů bude dlouhodobě úspěšná a věří jí,“ okomentoval Tomáš Rosický.

Krejčí, Pavelka...?

Tomáš Rosický ale také zmínil, že se nepovedlo propojit starší hráče s mladými. „Nepovedl se záměr propojení starších hráčů s mladými. Je ale nefér svádět to na starší hráče. Co se týká tréninkového procesu, tam k nim žádné výtky být nemohou. Jsou to všechno profesionálové. Idea, že starší hráči budou nosník, okolo kterého se mladí budou zlepšovat, se nepovedla. Možná jsme kladli moc velký důraz na v uvozovkách sparťanství,“ zmínil Rosický.

Na mysli měl pravděpodobně hráče, kteří se do Sparty vrátili po letech, ale v očích všech byly jejich výkony za očekáváním. Třeba Ladislav Krejčí starší. Ten je členem známého sparťanského ročníku 1992, jenž vychoval hráče jako - Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Jakub Brabec (Aris Soluň) či Václav Kadlec (Jablonec).

Krejčí je členem zatím posledního mistrovského kádru Sparty ze sezony 2013/2014. Dva roky poté přestoupil do nejvyšší italské ligy. V dresu Bologni pak působil čtyři sezony, pravidelně hrál však pouze jednu.

Ale ani na Davida Pavelku, dalšího sparťanského odchovance, nepřicházela chvála ze všech stran. Zkušený Ondřej Čelůstka zase vinou zranění odehrál pouze osm ligových klání v uplynulém roce.

Pulkrab do Slavie nejde

Éterem pak v závěru ročníku rezonovala kauza Matěje Pulkraba. Podle isportu bylo vše hotové, sparťanský odchovanec měl namířeno do Slavie. Isport tuto informaci podal, jako hotovou věc. Na Matěje Pulkraba se od fanoušků Sparty snesla vlna nenávisti. Stejný portál ale momentálně přišel z informací, že Pulkrab odejde do druhé německé ligy...

„Do budoucna pro mě bude jednoznačně důležité, aby tady byli kluci sparťani, kteří jsou napojeni na akademii, to je nadále zásadní. Trochu mě z toho ale vyvedla situace s Matějem Pulkrabem. Vůbec to nechci používat proti němu, je to fajn kluk, mám s ním dobrý vztah a všechno bylo transparentní. Co jsme si z dlouhodobého hlediska řekli, už když byl třeba v Bohemce, se vždycky stalo. Když jsme na něj v zimě odmítali nabídku, byli jsme jasně domluvení, že jako klub souhlasíme s tím, že odejde po sezoně zadarmo. Chtěli jsme, aby zůstal a pomohl týmu vyhrát titul i pohár. Bojovali jsme o double. Vyvedl mě z toho tím, když v polovině sezony začal jednat se Slavií, tedy s přímým konkurentem. Naše idea byla co nejvíc sem vrátit sparťanskou identitu, která se ztratila. I proto sem starší hráči přicházeli, aby vedle nich mohli růst noví sparťani. Cesta sparťanství by tedy měla pokračovat, ale už by na to neměl být kladen tak velký důraz. Chci, aby tady byli sparťanští kluci, ale trochu mě z toho situace s Matějem vyvedla,“ okomentoval situaci Matěje Pulkraba.

Z toho tedy vyplývá, že Matěj Pulkrab se Slavii jednal. Sešívané si ale nikdy nevybral.

Co trenér?

Po zápase v Plzni byl odvolán Pavel Vrba. Sparta ale stále nemá nového trenéra. Pro zbytek sezony přebral kádr kouč rezervy Michal Horňák.

„Je to trenér (Vrba), který má vítěznou historii, chce vyhrávat. Porážky nemá rád. Co se týká energie, někdy to tak mohlo při zápasech působit. Tohle je složité. Na to byste se museli zeptat jeho samotného. Na druhou stranu, energie, kterou zmiňujete, je dobré slovo. Z týmu nešla energie jako na podzim,“ řekl Tomáš Rosický o Pavlu Vrbovi.

A kdo bude dalším trenérem letenského mančaftu? Sportovní ředitel v současné době hledá náhradu za Pavla Vrbu, jenž od příští sezony bude působit na lavičce Baníku Ostrava. Spekulovalo se o Adrianu Gulovi, ale také kouči z Německa.

„Charakter týmu je v pořádku. Kdybyste je viděli po zápasech, jak to prožívají a jak se potom cítí v kabině. Na některých vidíte, že hrozně chtějí ale nejde to. Stejně tak nesouhlasím s tím, že Sparta potřebuje tvrďáka, který to tady srovná. Naši předchozí dva trenéři Kotal a Vrba nejsou zrovna kliďasové. Proto s těmito názory ohledně trenéra nesouhlasím. Víme, jakým stylem chceme hrát a pracovat. Do toho systému hledáme trenéra, který je zvyklý takhle pracovat. Musím zopakovat, že trenéři Kotal i Vrba šli do všech příprav spokojení s kádrem, který měli. Jsou to zkušení trenéři, a proto jsme věřili, že to zvládneme,“ řekl Tomáš Rosický ohledně charakteru nového trenéra.

Sportovní ředitel pak potvrdil možnou zahraniční variantu. Ale zároveň vyvrátil tureckou cestu. „Turecká cesta stoprocentně ne,“ dodal. Spekulovalo se totiž
o Çağdaşemu Atanemovi.

Každopádně potvrdil Adriana Gulu, jako jednoho z kandidátů na post hlavního trenéra Sparty.

„Nechtěl bych se zabývat zahraniční cestou, nechal bych to otevřené. Styl práce je pro mě důležitý. Jestli je trenér z Česka nebo zahraničí, všechno má svá úskalí. České prostředí je specifické. Úskalím je určitě i jazyk. V konstelaci a vytvoření týmu kolem trenéra pak může být klíč. Neberte to ale tak, že naším směrem je automaticky zahraniční cesta. Mluvím jen o těch úskalích,“ zmínil Rosický.

Posily, povedlo se?

V zimě se pak na Tomáše Rosického, ale i Pavla Vrbu, snášela kritika ohledně posílení kádru. Jedinou posilou se stal Tomáš Čvančara z Jablonce. Ten dokázal během během devatenácti zápasů devětkrát skórovat.

„Pokud si vezmu, jak Plzeň přestupy reagovala, pravidelně hrál jenom Santos. Pořád si nemyslím, že je na zamyšlení, jestli jsme měli reagovat víc. Ani v návaznosti eventuálně na Sora. Přicházel Čvančara a na křídlo se stáhl Hložan. Nemyslím si, že pozice křídel byla naším problémem. Hložan na křídle odehrál téměř celou sezonu a Pešek s Haraslínem byli v rotaci. Zásadní otázka byla, proč Haraslín a Pešek šli výkonnostně dolů, než jak hráli na podzim. To jsou zásadní otázky. Jestli měl někdo přijít, je podružné. Jde o to, proč hráči nemají vývoj a nehrají jako na podzim,“ řekl Rosický ohledně posil.

 Zdroj: Transfermarkt

„Rosa ven“ 

V závěru sezony pak fanoušci Sparty volali po odstoupení sportovního ředitele. Ten už zmínil, že po nepovedeném roku sám přišel, a s klubem projednal svoji pozici. 

„Názory vlastních fanoušků jsou pro mě hodně nepříjemné. Co se týká názorů zvenčí na sociálních sítích a tak dále, taková je dneska doba. Na jednu stranu jsou proto ty sporty tak populární. Každý si myslí, že k tomu má co říct a že tomu rozumí třeba víc než vy. Proto je o to i takový zájem. Snažím se to brát s nějakým nadhledem. Tohle mi nějakým způsobem neubližuje. Spoustu věcí si dokážu odfiltrovat. Byl jsem 16 let v zahraničí. Už jako hráč si myslím, že jsem byl silná osobnost. Vím, jak to chodí. Nejvíc prostoru dostávají lidé, kteří jsou kontroverzní. Co se týká vlastních fanoušků, to je pro mě samozřejmě nepříjemné. Ve Spartě jsem vyrostl a tohle jednoduché není,“ sdělil Tomáš Rosický ohledně tlaku fanoušků.

Kompletní přepis slov sportovního ředitele Sparty naleznete na sparťanském webu.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných