Slavia a skupina G Konferenční ligy. Fotbalový svět se baví

07. 10. 202217:33
Slavia a skupina G Konferenční ligy. Fotbalový svět se baví
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Jindřich Trpišovský na tiskovce zápasu Konferenční ligy

Sešívaní ve čtvrtek prohráli na domácí půdě s rumunskou Kluží. Výsledek tak znatelně vytvořil novou zápletku ve skupině G. To kosovský mančaft Ballkani porazil Sivasspor, což znamená, že všechny týmy mají totožný počet bodů. Fotbalový svět to zaujalo, zjistili jsme kritéria pro postup v případě rovnosti bodů.

Slavia Praha i letos hraje Konferenční ligu, která vznikla teprve v minulé sezóně. Los jim přiřadil kosovské Ballkani, turecký Sivasspor a rumunskou Kluž. Svěřenci Jindřicha Trpišovského získali v prvním utkání v Turecku jeden bod, reputaci si napravili doma s Kosovci, když vyhráli 3:2.

Ve třetím kole se Kluž vedená trenérem Danem Petrescuem postarala o překvapení. Rumuni dokázali ubránit proti slávistům hubené vedení 0:1 a získali první tři body do skupiny G.

Neřekl bych, že prohra je velká komplikace. Teď jsme všichni na nule, každý další zápas je pro nás důležitý. Musíme dvakrát vyhrát a postoupit,“ sdělil novinářům bezprostředně po zápase Petr Ševčík.

„Role favorita skupiny jednoznačně zůstává, jen se nám to opticky zhoršilo. Hrajeme dva zápasy venku. Je to srovnané, jako kdyby se doteď nehrálo, všichni začínáme. Kdo bude produktivnější, tak z té skupiny postoupí,“ řekl Jindřich Trpišovský na tiskovce po utkání.

Připomeňme, že slávisty čekají ještě tři kola. Už příští čtvrtek vyjedou do Kluže, kde nastoupí k odvetě proti mistrovi rumunské ligy. Venkovní duel je čeká i v Kosovu, na domácí půdě se skupina G uzavře utkáním proti Sivassporu. 

Skupina G zaujala fotbalový svět

Výsledky všech čtyř celků se postaraly o nevídanou zápletku. Po třech kolech mají všechny týmy totožný počet bodů. To není příliš obvyklé. Ve všech evropských soutěžích, tedy v Konferenční lize, Evropské lize a Lize mistrů, najdeme tento úkaz pouze jednou.

A to v případě skupiny F Evropské ligy, kde hraje Feyenoord, Midtjylland, Lazio a Graz.

Zaujalo to i fotbalový svět. Například twitterovou stránku Out Of Context Footbal, která, jak už název napovídá, uveřejňuje příspěvky bez jakéhokoliv vysvětlení a komentáře. Nejčastěji to jsou fotbalová meme, která slouží k pobavení. 

Má dva miliony sledujících. 

Jen pár hodin po uveřejnění obdržel příspěvek přes sedmnáct tisíc lajků. 

Co by se stalo, kdyby...?

Několik uživatelů v komentářích vyslovilo otázku, co by se stalo v případě, že by se podobná věc opakovala i po šesti zápasech. 

Podle pravidel UEFA by rozhodoval vzájemný zápas mezi týmy se shodným počtem bodů. Za předpokladu, že i poté by skóre plus minus bylo stejné, rozhodl by celkově vyšší počet vstřelených branek.

Pokud ani toto nerozhodne, tak se použijí další kritéria.

Nejprve skóre ze všech duelů ve skupině. Následně vyšší počet gólů ve všech zápasech. A kdyby ani toto nerozhodlo, tak by se hledělo na vstřelené góly na venkovních hřištích. Dále by rozhodoval počet výher a poté počet vítězství na hřištích soupeře. 

A pokud by nastala opravdu kuriózní situace a ani tato kritéria by nerozhodla o postupujícím, tak by se na řadu dostal koeficient žlutých a červených karet. Postupoval by tým s nižším (žlutá karta - jeden bod, červená karta - tři body).

Poslední možností je klubový koeficient. Zde by šel dál výše postavený. 

Zdroj: UEFA

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných