Slávisté přebrali klíč od Prahy. Komu fandí primátor Zdeněk Hřib?

22. 11. 202219:26
Slávisté přebrali klíč od Prahy. Komu fandí primátor Zdeněk Hřib?
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Zdeněk Hřib a Tomáš Syrovátka

FOTO: Fotbalisté Slavie Praha přebrali Klíč primátora hlavního města Prahy. Ten se předává vítězi pražského derby. V případě plichty zůstane klíč na neutrálním místě v budově pražského magistrátu. To ale letos neplatí, neboť Slavia uštědřila Spartě debakl, který nepamatují ani někteří prarodiče.

V 304. derby vedla Slavia už 4:0 po čtyřiceti pěti minutách. To se nestalo devadesát sedm let. Ve druhém poločase už branky nepadly, sešívaní oslavili veledůležité tři body do tabulky a status vládce Prahy.

Vůbec poprvé předával klíč od hlavního města primátor Bohuslav Svoboda na jaře roku 2013 (Spartě). Dnes je tomu už více než devět let a klíč tentokrát předával Zdeněk Hřib, ačkoli ODS, respektive koalice SPOLU, v čele se Svobodou vyhrála podzimní komunální volby a standardně by jej tedy znovu předával Svoboda. 

„Po delším období, kdy derby dominovala Slavia, se nám v posledním roce klíč stěhoval tam a zpátky, mezi Edenem a Letnou. Troufám si tvrdit, že je to pro nezaujatého fanouška atraktivnější. Nicméně poslední 304. jste zcela jednoznačně a přesvědčivě vyhráli vy. Dodatečně bych vám chtěl pogratulovat,“ prohlásil Zdeněk Hřib. 

Slovo si vzal také místopředseda představenstva Tomáš Syrovátka:

„Je mi nesmírnou ctí tady stát a přebrat symbolický klíč od hlavního města Prahy. Jsem hrdý, že mohu stát v této krásné historické budově, protože jsem přesvědčený, že pražské derby je nejen sportovní událostí, ale také více než 120 let historie a velkou kulturní událostí. Je to událost celospolečenská, událost, ke které se scházeli lidé jako Jan Masaryk, Edvard Beneš a další. Zároveň jsem přesvědčený, že Slavie a Sparta dělají čest hlavnímu městu dlouhodobě.“

Z hráčů na předávání symbolického klíče dorazil Lukáš Masopust, Jakub Hromada a David Jurásek. Jindřich Trpišovský dorazil se zpožděním na neoficiální část. 

„Hned, jak se naskytla možnost na předávání klíče jít, neváhal jsem a sám jsem se nabídl. Je to hezké, co jsem ve Slavii, tak to byla teprve druhá možnost. Doufám, že už další nebude. Jsme moc rádi, snad zase naskočíme na vítěznou vlnu a klíč už nevrátíme,“ řekl novinářům Lukáš Masopust, střelec jedné branky v derby. 

Nastal také čas pro společnou fotku zástupců Slavie.

Zde si Zdeněk Hřib trval na svém a požádal Juráska a spol., aby zapózovali pod obrazem od Václava Brožíka - Zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem, který, jak zmiňoval, symbolizuje vítězství. Nikoliv pod obrazem MISTR JAN HUS PŘED KONCILEM KOSTNICKÝM, který se nachází na druhé straně Brožíkova sálu. 

Zdeněk Hřib, Tomáš Syrovátka, Matěj Hromada, Lukáš Masopust a David Jurásek. Zdroj: PrahaIN.cz

Komu fandí Zdeněk Hřib?

Jak sám zmiňoval, v letošním roce předával klíč i letenským fotbalistům, nyní zase slávistům. Přišlo tak na otázku, komu vlastně primátor hlavního města fandí. 

„To já asi nesmím ani naznačovat... (smích). Vyhrál ten nejlepší a je to tak správně. To máte jako ve volbách.“

A kdy jste se cítil lépe? Dnes, nebo když tady byli sparťané?

„Takhle to nejde říct. Já to přeji každému, kdo vyhraje... Protože zvítězil, porazil svého soupeře a právem mu ta výhra náleží. Jinak je ta tradice správná, je jí potřeba udržovat,“ odpověděl Zdeněk Hřib. 

„První předával sparťanům Bohuslav Svoboda, to je slávista, ten asi tehdy nebyl rád, že?“ prohodil další novinář. „To nevím, to jsem nezjišťoval. Ale tak je z Prahy 10, tak by to něco naznačovalo,“ uzavřel s úsměvem Zdeněk Hřib. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných