„Sparta mi v životě nenabídla volné lístky, natož lóži,“ říká její ikona Lumír Mistr

22. 05. 202312:07
„Sparta mi v životě nenabídla volné lístky, natož lóži,“ říká její ikona Lumír Mistr
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Lumír Mistr se šálou Sparty

ROZHOVOR: Ronald Koeman ho nestíhal, Richarda Witschgeho si vymíchal. Lumír Mistr patřil v legendárním zápase Sparty proti Barceloně v roce 1992 k vůbec nejlepším hráčům na hřišti. To však nebyl jeho jediný úspěch v kariéře, na Letné získal rovnou pět mistrovských titulů. Fanoušci si legendárního fotbalistu oblíbili, on je také. Přátelství s aktivními fanoušky ze sparťanského kotle přetrvává dodnes. I to Lumír Mistr, přezdívaný Máňa, ve specificky zaměřeném rozhovoru pro server PrahaIN.cz rozebral.

Sparta má letos nejvyšší návštěvnost za poslední roky. Ale 28 tisíc diváků jako na utkání s Barcelonou, to je asi něco jiného, že?

Ale ano, tak bylo to něco jiného. Ale na tu ligu to tehdy taky nebylo nějak obrovské číslo návštěvnosti, myslím, že kolem osmi až devíti tisíc. Na lepší zápasy chodilo čtrnáct, patnáct, na poháry plný dům. Diváci jsou úplný základ, bez nich by se nedalo hrát. Jenom si člověk vzpomene na ty hovadiny s covidem, já bych fotbal bez diváků nehrál. Bez diváků to nemá cenu, já bych se hodil marod.

Během kariéry pro vás byli fanoušci asi hodně důležití.

Byli, byli. Hrozně moc. Kotel je naprostý základ, vyhecuje to. Atmosféra je pak úplně o něčem jiném, bez nich to nemá cenu hrát.

Byli důležití i mimo hřiště?

Taky. A vždy. Za naší doby to bylo propojené s kluky z Veteranos Pirates. Ale muselo se samozřejmě hrát. Taky se stalo, že jsme nehráli příliš slavně a přišla krize, špatné zápasy. Ale skončil zápas, šli jsme domů, pokud se nedařilo, tak jsme si nedovolili trajdat po Praze. Naštěstí takových zápasů bylo málo, spíše se dařilo.

Že jste si vytvořil přátelství s aktivními fanoušky není tajemství. Jak se to ale stane, že profík, legenda, je v kontaktu s lidmi ze sparťanského kotle?

Já jsem ze začátku bydlel na Letné v Havanské ulici. Zrovna tam bydlel Venca K., můj velký kamarád, dá se říct, že on je šéf Veteranos. Super kluk, tam jsme se dali dohromady a bylo to. Dodnes se navštěvujeme, přijedu za ním třeba na nějakou oslavu a takové věci. Fandové, to je základ každého kolektivního sportu. Bez toho to nejde. Fotbal obzvlášť. Je to nejlepší a nejpopulárnější sport na planetě.

Lumír Mistr se šálou Ultras Sparta. Zdroj: PrahaIN.cz

O té důležitosti fanoušků jste už mluvil. Vnímáte nějaké rozdíly, pokud v tom máte přehled, mezi ultras scénou před dvaceti lety a nyní?

To nevím. Nemůžu to říct, abych nepoškodil tyhle a tamty. Za mě byli úžasní a jsou i teď. Co nyní vidím, tak taky. Obdivuji je, protože ten fotbal, co Sparta předvádí, není žádný zázrak. I když hraje o titul, to je super a moc ji to přeji, aby titul udělala, ale ten fotbal tomu moc neodpovídá. Návštěvnost? Ta je úžasná. A co sem viděl ty zápasy, často fandí celý stadion. I protilehlá tribuna se propojovala s kotlem, to je nádhera tohle vidět.

Na Spartu stále nechodíte?

Nechodím.

V roce 2016 jste řekl, že jste vyhodil permanentku, co se od té doby změnilo?

Od té doby jsem tam byl asi třikrát, čtyřikrát, ale to jsem tam byl se svým kamarádem, rybářem Jirkou. Vždy měl volnou permici, tak mě přemluvil, ať se jdu podívat. Od té doby vůbec, nemá volné lístky, tak nechodím. Koukám v klidu doma se synem. Dáme si páreček, koukneme na fotbal. Syn má stejné názory: „Se…em na ně, už se nedíváme.” Já říkám: „Lumčo, to bude dobrý, otočí to…”

Vám jako legendě Sparta nikdy nenabídla nějakou čestnou lóži, vstupenky?

Ne. Nikdy. A ani po tom netoužím, nechtěl bych to od nich.

Pyrotechnika na stadionech je dnes mnohem rozšířenější. Líbí?

Ano! Podívejte se i na jiné stadiony do zahraničí, vždyť je to nádhera. K tomu fotbalu to patří a je to bomba. Když se rozvinou transparenty, ohňostroj. Je to hezké a má to svoje kouzlo.

Ligová fotbalová asociace proti tomu bojuje. Dává velké tresty.

Ta bojuje proti všemu.

Vedení Sparty asi taky není nadšené.

No, já jsem teď třeba četl názor pána ze Sparty, nevím jak se jmenuje, že je hrozné, jak kotelníci chodí průvody po Praze.

Ano, Kamil Veselý, marketingový ředitel Sparty.

To je tragédie. Podle mě tohle může napsat jenom frajer, který fotbal nikdy v životě nehrál a nerozumí tomu. Nemá tam co dělat. Maximálně, ať si sedí v kanceláři a tam si datluje na počítači. Do takových věcí by on neměl mluvit, protože tomu nerozumí. Kotel, to je prostě základ. Bylo vidět, když kotelníci Sparty nechodili, tak ten fotbal byl mdlý, o ničem. Když se vrátili, tak to jelo, je to nádhera. Ale takové řeči odborníka, který hrál fotbal maximálně tak, že cvrnkal kuličky, to je pro smích.

I když to byla volně dostupná informace, spousta lidí nevěděla o jádru problému ohledně bojkotu kotle Sparty. Šlo o protest proti vysokým trestům pro fanoušky od vlastního klubu. Máte pro bojkot pochopení?

Ano, mám. Chápu to. Rozhodli se tak a znovu musím říct, že nebýt kotle, tak je to špatné. Kotel manšaft žene, když tam nebyl, bylo to znát. Ať si na to má každý svůj názor, ale já byl určitě na straně kotle.

Tomáš Křivda ze Sparty prohlásil, že klub bude muset v budoucnosti stoprocentně opustit Letnou. Dokážete si vůbec představit jiné spojení než Sparta-Letná?

Ne, ne. Nedokážu. Na druhou stranu, když se podíváme do zahraničí, třeba do Anglie, tak je spousta klubů, které měly stadion x let na jednom místě, pak postavili nový na jiném místě. Ale Sparta je na Letné odjakživa a myslím, že by tam měla zůstat. Myslím, že by to šlo, šel by předělat. Nevím, do toho se nechci pouštět, ale myslím, že tam hrají obrovskou roli peníze.

Argumentuje se tím, že by se jednalo také o národní stadion. Kapacita více než třicet tisíc. Není to na Spartu hodně?

Nevím. Za nás měla stará Letná taky asi pětatřicet tisíc, naplnilo se třicet jedna, třicet dva. Ale hodně? Nebylo. Já bych se nebál dát i větší kapacitu. Protože pokud bude Sparta hrát dobrý fotbal a bude tam mít dobré hráče, individuality, jako byl Honza Berger, tak lidi chodit budou. V současnosti ale ve Spartě není individualita. Není tam hráč, který by někoho výrazně převyšoval, a to vždy ve Spartě bylo. Kvašňák, Berger, Milan Vdovjak, Frýďas, Venca Němeček, Pepa Chovanec, tam bylo takových individualit. To byla nádhera, proto na to lidi chodili.

Lumír Mistr. Zdroj: PrahaIN.cz

Individualita jste byl i vy, mnoho kliček a parádiček. Lze teď něco podobného v lize najít?

Abych se přiznal, nemůžu říct, že bych ligu sledoval úplně pravidelně. Většinou se podívám vždy na Spartu. Takže nemůžu úplně hodnotit, ale asi určitě. Třeba minulý rok, když se dařilo Slovácku, byli tam šikovní fotbalisté. U nás jsou také, velcí talenti, ale často se do toho velkého fotbalu ani nepodívají.

Říkáte, že fotbal sledujete občas, co zahraničí?

Tak v zahraničí jsem vždy sledoval, když byly časy Messiho a Ronaldinha v Barceloně. To jsem nevynechal jediný zápas, radost se dívat. Když mohu, tak koukám i teď, ale samozřejmě to není jako dřív, že bych to úplně hltal. Ale co jsem hltal, to bylo poslední mistrovsví světa. Bylo hodně vydařené.

Mistrovství světa v prosinci...

Bylo to sice zvláštní, že bylo v prosinci, ale to je jedno, k tomu se nechci vyjadřovat. Že tam byla kritika LGBT a takové věci... Mají to tam tak nastavené a je to tak. To jde mimo mě. Já se bavím o tom, co se dělo na hřišti, to bylo neskutečné. Po fotbalové stránce, co tam třeba předvedla moje Argentina, to byla nádhera. O tom je fotbal, proto se na něj člověk dívá. To byly zápasy, kde jsem myslel, že mě chytne infarkt. Třeba finále s Francií, to jsem myslel, že mě odvezou. Byl to fotbalový svátek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných