foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/AC Sparta Praha, ilustrační foto
Na Letnou přestoupil z Ďolíčku a odehrál tu přes třicet zápasů. V dobách nepříliš výrazné Sparty byl jedním z klíčových hráčů rudého středu pole. Jenže v zimní pauze na počátku roku 2020 přišel šok pro všechny. Martin Hašek odmítl vycestovat s týmem na soustředění s vidinou přestupu. Připomeňme, že hráč měl nadále platný kontrakt.
„Tím hrubě porušil své hráčské povinnosti a Sparta z takového jednání vyvodí důsledky. Jde o naprosto bezprecedentní a neprofesionální jednání hráče, který musí být připravený nést následky.
Finální popis situace je jednoduchý: ze strany hráče došlo k hrubému porušení vnitřních pravidel, jedná se o vyjádření pohrdání klubem, jeho vedením, trenéry, spoluhráči i fanoušky. Následovat bude finanční postih, zároveň bude nejvyšší vedení řešit budoucnost hráče. Martin Hašek má platný kontrakt a jedná v přímém rozporu se smlouvou. Sparta své závazky, vyplývající z platné profesionální smlouvy, bezezbytku plní. Hráč nikoli,“ psalo se v oficiálním prohlášení Sparty.
Poté Hašek jednostranně vypověděl platnou smlouvu s klubem.
Vše řešil Sbor rozhodců FAČR ve dvou instancích (v první i druhé instanci rozhodl, že Hašek jednal protiprávně a musí uhradit způsobenou škodu ve výši 800.000 euro), poté i Court of Arbitration for Sport (CAS), což je mezinárodní orgán, který slouží právě k řešení podobných sporů.
Vše trvalo více než dva roky.
Během toho Martin Hašek získal angažmá v klubech jako Wurzburger Kickers z druhé Bundesligy nebo Erzurumspor ve druhé turecké lize.
V pondělí 28. listopadu doručila CAS dopis ohledně rozhodnutí celého sporu.
Klub vyhrál, ale částka se snížila
CAS rozhodl, že fotbalista neměl právo a důvod k jednostrannému vypovězení smlouvy a klub jednal oprávněně. Sparta byla poškozena a výpověď smlouvy byla neoprávněná. Hráč tak nemá právo požadovat po letenském klubu žádnou finanční kompenzaci.
Ani zařazení do rezervního týmu po neodcestování na soustředění (před vypověžením smlouvy) nebylo nikterak protiprávní.
CAS nakonec zvolil rozdílnou metodiku výpočtu kompenzace pro klub oproti rozhodnutí Sboru rozhodců FAČR. Částka je o více než 700 tisíc euro nižší. Vypočetl se rozdíl mezi výší měsíčního příjmu Haška v druhé Bundeslize a výši příjmu v ACS. Rozdíl se převedl do období 14 měsíců a 19 dní (doba platného kontraktu Haška od vypovězení smlouvy).
Sbor rozhodců v minulém roce rozhodoval podle tržní hodnoty hráče, proto byla částka vyšší.
„CAS v rozhodnutí uvedl, že na kompenzaci se nebude společně s hráčem podílet žádný klub, tedy i z tohoto důvodu došlo k snížení celkové výše částky, kterou Hašek musí klubu uhradit. Zároveň CAS uvedl, že částka nemá být pro hráče likvidační,“ uvedla Sparta.
Kromě toho bude muset Martin Hašek zaplatit šedesát procent nákladů celého řízení. Taky má povinnost zaplatit Spartě 2 500 švýcarských franků na výlohy spojené s arbitrážním řízením.