Tomáš Souček pro PrahaIN.cz: Katar? Nejsem pro. Kvalita fotbalu? Obrovská

22. 12. 202209:27
Tomáš Souček pro PrahaIN.cz: Katar? Nejsem pro. Kvalita fotbalu? Obrovská
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Tomáš Souček v Karlových Varech

ROZHOVOR: Český fotbalista hrající asi nejkvalitnější ligovou soutěž světa, Premier League, za londýnský West Ham United. Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Souček poskytl PrahaIN.cz exkluzivní rozhovor, jehož první, zejména sportovně zaměřenou část, vám přinášíme nyní. Druhou, vánočně laděnou, si budete moci přečíst s blížícím se Štědrým dnem.

Pochopitelně nebyla řeč jen o fotbale, ale také o rodině, která se letos Součkovým rozrostla o druhou dceru.

Tomáši, máte nový přírůstek, takže už jste čtyři…

Jsme čtyři a musím říct, že je to úžasný. Prý se říká: Jedno dítě, žádné dítě a dvě děti, že jsou daleko větší dřina, ale u nás je to naopak. Užíváme si být ve čtyřech. I to, jak se starší dcera stará o tu mladší. Přijde nám to všechno daleko lepší, než to bylo. Prožíváme si to naplno, jsme za to strašně rádi.

Změnilo se narozením druhé dcery něco?

Jestli nějaká změna nastala, tak jen k lepšímu.

Tomáš Souček s rodinou

Zdroj: Archiv Tomáše Součka, se svolením

Změna ale nastala i ve West Hamu, tedy hned několik změn. Přesto se vám navzdory opravdu velkému posílení před sezónou letos nedaří podle plánu. Čím to je? Nesedli jste si herně, nebo nebyl čas se sehrát?

Je třeba říct, že od doby, kdy jsem do West Hamu přišel, jsme vlastně dva roky jeli „nad plán“. Byly to možná dvě vůbec nejlepší sezóny WHU. Teď si musíme přiznat, že jsme do sezóny nevstoupili dobře. Bylo hodně přestupů, některé za hodně vysoké částky, ale to automaticky neznamená, že musíme hned hrát nahoře.

Nejdřív se musíme samozřejmě sehrát. To začíná na tréninku. A pak je potřeba to přenést do zápasu. To se zatím nepodařilo, ale věřím, že teď nám v tom pomohla pauza (během MS v Kataru se nejvyšší evropské fotbalové soutěže nehrají, pozn. red.). Kvalitně jsme potrénovali, sehráli se. A věřím, že stejně jako jsme po podobné pauze, kterou tehdy zavinil covid, nastoupili parádní šňůru a dařilo se nám, tak se nám začne dařit i teď.

Útěchou může být Konferenční liga, ve které se vám velmi dařilo a daří.

Je to tak. V Konferenční lize jsme podávali kvalitní výkony a dařilo se nám. Chceme to v ní dotáhnout hodně daleko a motivací pro nás je i to, že finále se bude hrát v Praze. To ale nic nemění na tom, že v lize musíme zabrat a dostat se v tabulce mnohem výš.

Ke komu máš, kromě Vládi Coufala, z týmu nejblíže? Jste třeba rozdělení na nějaké partičky v tom dobrém slova smyslu?

V každé kabině jsou si někteří hráči bližší. Na hřišti jsme jeden tým, jedna parta. Ale když jdeme třeba na kafe, tak pro mě jsou nejblíž samozřejmě Cuf (Vladimír Coufal), Lukasz Fabianski, Manuel Lanzini, Pablo Fornals, Angelo Ogbonna… Jsme taková mezinárodní česko-polsko-španělsko-argentinsko-italská skupina.

Další skupinky jsou třeba Francouzi nebo Angličané, ale vycházíme spolu všichni velmi dobře. A co se mě osobně týká, já mám v týmu rád každého.

Pojďme na fenomén poslední doby. Mnozí ho chválí, jiní odsuzují. Jaký je tvůj názor na VAR? Neškodí spíše, i když byl zaveden určitě s dobrým úmyslem?

Já jsem velký zastánce VAR. V minulosti byla spousta upřených gólů, které měly platit. To samé červené karty, penalty a podobně. Jen bych změnil lidi, kteří u toho asistují. Měli by být mnohem lépe proškolení, ideální by bylo, kdyby u zkušeného rozhodčího asistoval jeden bývalý hráč, který by do rozhodování vnesl i jiný pohled, protože zná hráčské návyky a dovede věci posoudit ze svého hlediska.

Pojďme na závěr do Kataru. Jak se díváš na MS ve fotbale v netradičním termínu v netradiční zemi. 

Rozhodně nejsem pro to udělovat pořadatelství zemím, kde to fotbalem nežije a lidi o něj nemají takový zájem. Nelíbí se mi ani různé politické tlaky, ani to, že se nehraje v létě a musí být přerušeny ligové soutěže.

Když od toho ale odhlédnu, opomenu politiku a koukám na samotný fotbal, tak to mělo obrovskou kvalitu, hráči byli výborně připraveni a bavilo mě koukat se na to. Zápasy, které jsem viděl, měly vysokou úroveň a moc se mi líbily.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných