Ze sparťana a sparťanské rodiny míří do Edenu. David Pech přestoupil

04. 01. 202315:05
Ze sparťana a sparťanské rodiny míří do Edenu. David Pech přestoupil
foto: SK Slavia Praha, se svolením /David Pech v novém dresu

„Odmalička jsem slávista tělem i duší, tak určitě bych to měnit nechtěl,“ odpovídal Lukáš Vácha jako malé dítě v pořadu Derby na TV Nova. Podobně jasno měl i malý Josef Hušbauer, když se ho moderátor ptal, jestli by někdy posílil tým rivala z Edenu: „Ne, nechtěl bych, protože jsou to sešívaní slávisti.“ 

Jaké jsou jejich osudy, víme. V krátkosti ale připomeneme: Lukáš Vácha, odchovanec Slavie, v roce 2013 přestoupil do Sparty ze Slovanu Liberec. Za ty roky si na Letné vybudoval velké jméno, v generaci vedle hráčů jako David Lafata, Pavel Kadeřábek či Jakub Brabec patřil ke klíčovým hráčům rudého středu pole.

Fanoušci si ho nadmíru oblíbili. On Spartu taky.

Důkazem je jeho zapojení do rezervního týmu, kde už několik sezón dělá kapitána. Většina se přitom shodne, že ještě před pár lety by několik důstojných nabídek z české ligy jistě dostal. On si ale vybral béčko Sparty.

A Josef Hušbauer? Pro změnu sparťanský odchovanec by mohl o popularitě vyprávět. Právě s Lukášem Váchou je nadále poslední držitel mistrovského titulu Sparty (rok 2014). Do historických statistik se zapsal, když ovládl soutěž ligových střelců. Stal se prvním hráčem na chvostu této tabulky, který nepůsobil v útoku (18 branek, sezóna 2013/2014).

Ale přestupy na druhý břeh se neodpouští. Hušbauer zamířil v roce 2014 do italského Cagliari, kde ale téměř nic neodehrál. V totožné sezóně se vrátil na Letnou, ani tam už to ale nebylo to pravé ořechové.

Po sezóně přestoupil do Slavie, se kterou získal dohromady tři mistrovské tituly. 

Odmala sparťan

To David Pech, nejnovější posila Slavie Praha, sparťanský dres ještě neoblékl. Nebo snad ano? Minimálně fanouškovskou šálu klubu z Letné určitě. David Pech je, nebo snad byl, odmala sparťanem, stejně jako celá jeho rodina.

Odchovanec Mladé Boleslavi se do povědomí gigantů z Česka dostal především v této sezóně. Nicméně už v té minulé byl znát jeho potenciál, zdraví bylo proti.

O tom, že se rodí talent pro velký fotbal, vědělo už mnoho trenérů z Mladé Boleslavi, se kterými server PrahaIN.cz hovořil. S Milan Šípem a Petrem Hufem, kteří si ho vyhlédli při krajském finále školního turnaje McDonalds Cup, ale také s Jiřím Saňákem, někdejším asistentem trenéra Sparty, který toho času zastával funkci šéftrenéra mladoboleslavské mládeže.

Všichni tři se na všech jeho aspektech víceméně shodli. Kromě taktické vyspělosti a celkovým předpokladům pro velký fotbal, často zazníval také charakter hráče. 

„Absolvoval jsem s ním stáž RB Lipsko, kde jsme byli týden. Tam jsme poprvé konzultovali, jestli nebude pro něho lepší v dospělém fotbale křídelní pozice... To, že je nyní schopen hrát halfbeka, jen odpovídá jeho charakteru a zaujetí pro fotbal. David ho miluje a dlouhodobě na sobě pracuje a pro každého trenéra je štěstí ho mít v kádru, protože svým založením je velmi vnímavý a je schopen plnit týmové principy,“ uvedl Jiří Saňák pro server PrahaIN.cz.

Pech přestupuje do Slavie

Jestli bude na postu krajního beka nastupovat David Pech i v Edenu, to je otázkou. Jindřich Trpišovský měl mít o hráče velký zájem. A Sparta? Ačkoli jsme již uvedli, že Pech je odmalička sparťan, od fanoušků si pak vyslechl velkou kritiku i za smazání fanouškovských fotek ze svého Instagramu, tak dle našich informací žádná oficiální nabídka z letenského klubu nepřišla. 

Ze Slavie byla konkrétní, důstojná. 

„David je univerzální hráč, umí zahrát na více postech, v kariéře prošel snad všechny. Jeho nejtypičtější post je ve středu hřiště, ale teď nastupoval hlavně na pozici pravého obránce, zahraje i nalevo, zkrátka univerzál. Začal hrát brzy v lize, pak ho zbrzdilo zranění, ale na svůj věk má hodně ligových startů. Používá obě nohy, je fotbalový s velmi dobrým pohybem. Sledujeme ho delší dobu, nejintenzivněji od léta, kdy se vrátil po těžkém zranění a zažil dobrou podzimní část. Už ke konci podzimu jsme oslovili jeho i klub,“ příblížil kouč Trpišovský pro web Slavie.

Jsem strašně šťastný, že o mě Slavia, tak velký klub, projevila zájem. Doufám, že mi její herní styl bude sedět. Jsem vytrvalostně i fyzicky vybavený hráč, na tom si Slavia zakládá. Moc se těším na fanoušky i staré známé z Boleslavi, snad mi pomůžou se co nejrychleji zabudovat do kabiny,“ okomentovala nová posila sešívaných.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných