foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Tiskové centrum v Bratislavě
Národní fotbalový stadion v Bratislavě jsme navštívili na začátku září, hrálo se zde utkání mezi Slovenskem a Portugalskem. Zaměřili jsme se především na atmosféru, ale také o prostory pro novináře, takzvaný press. A rovnou prozradíme, že oproti Česku je na úplně jiné úrovni.
I Slovákům roky chyběl národní stadion. Po letech odkladů začala jeho stavba v roce 2016. Hlavním investorem byl Ivan Kmotrík, podle slovenského Forbesu jeden z nejbohatších Slováků. Okolo financování stánku se vedly spory se státem, podrobnosti jsou k dispozici například na serveru Šport.sk.
Tehelné pole se otevřelo v roce 2019. Stalo se domovem pro tamní klub ŠK Slovan Bratislava. Reprezentace zde poprvé hrála na konci téhož roku.
Stadion je to opravdu pěkný. My se zaměřili na už zmiňované zázemí pro novináře, které můžeme porovnat s tím, kde hraje naše reprezentace, tudíž stánkem Slavie, případně Sparty.
Čekali jsme hodně, ale tohle ne.
Tiskové centrum, které slouží jako zázemí pro píšící zástupce médií a fotografy, ale především pro tiskové konference s fotbalisty a trenéry, je doslova obří. Je dokonce mnohem větší než v Allianz Areně, kde hraje domácí utkání FC Bayern Mnichov.
Obrovské tiskové centrum. Zdroj: PrahaIN.cz
Pokud velikost srovnáme se Slavií a Spartou, v Bratislavě je asi osminásobně větší. Prozraďme, že letenský klub má tiskové centrum o něco rozlehlejší než Slavia.
„Servis pro nás je tady úžasný, vidíte to sám. Tolik novinářů jako dnes (během utkání Slovenska s Portugalskem pozn. red.) tady nikdy v životě nebylo. Při jiných zápasech reprezentace nebo ligových Slovanu je to tady poloprázdné,“ řekl jeden ze slovenských novinářů.
Že jsou útroby stadionu velmi moderní, snad nemusíme ani psát. Pro píšící novináře je navíc k dispozici ještě jedna velká místnost, která slouží jako zázemí se stoly a občerstvením. Nachází se před vstupem na tribunu, kde mají zástupci médií a komentátoři svá místa.
Také tribuna pro novináře je oproti tomu, co známe z Česka nezvyk. V Edenu i na Letné se tato místa nachází v nejvyšší části stadionu, výhled je pěkný, jako by člověk sledoval šachy.
V Bratislavě je ovšem velmi blízko hrací plochy. V místech, kde jsou lupeny pro fanoušky vůbec nejdražší. Co je lepší, si netroufáme říct. Každému vyhovuje něco jiného.
Výhled. Zdroj: PrahaIN.cz
Co u nás?
České republice a Praze zatím národní stadion chybí. Vede se diskuze, jestli je potřebný. Jedna část argumentuje tím, že národní stadion má každá vyspělá země nejen na západě. Za všechny zmíníme polský ve Varšavě, ale i maďarský v Budapešti, kam v neděli na utkání Maďarsko versus Česko dorazilo přes padesát tisíc diváků.
Kritici zase uvádí, že větší stadion není potřeba, fotbalové zápasy české reprezentace proti průměrnému soupeři se stěží vyprodají. Naposledy hráli naši borci proti Albánii, ještě v den utkání zbývaly stovky vstupenek. Nakonec dorazilo více než 18 tisíc diváků, po celém stadionu se však nacházelo odhadem přes 2 tisíce Albánců.
Na národním stadionu by své domácí zápasy ráda hrála Sparta. Ta je přitom neodmyslitelně spjatá s Letnou, v této pražské části nastupuje už přes sto let. Zástupci klubu ale už několik měsíců do médií prohlašují, že stadion v dalších letech budou muset opustit.
„Pro budoucnost klubu je nový stadion zásadní. Infrastruktura je pro každý klub extrémně důležitou součástí udržitelnosti a dlouhodobosti. Nový stadion je pro nás obrovskou příležitostí i proto, že jsme v loňské sezoně dosáhli na největší návštěvnost za více než 40 let. Průměrně na naše zápasy přišlo kolem 14,5 tisíce fanoušků, to tady od začátku 80. let nebylo. A to jsme v 90. letech během sedmi let vyhráli šestkrát titul, ale průměrná návštěvnost byla šest tisíc diváků,“ uvedl generální ředitel Sparty Tomáš Křivda na konci srpna v rozhovoru pro Czech Crunch.
„V tuto chvíli potřebujeme partnera, který do toho půjde s námi, a ten se zatím nevyjádřil. Jednání by však nyní konečně měla začít,“ dodal.