Zima jako výhoda. Bude Sparta těžit z teplot pod nulou?

29. 11. 202317:18

Pro fotbalisty Sparty bylo první utkání proti španělskému Realu Betis také cestou do teplých krajin, toho času totiž v Praze pomalu začínaly chladnější teploty. V Seville to bylo přesně naopak. Pobyt na přímém sluníčku nebyl zrovna příjemný, teploměr ukazoval přes 34 stupňů Celsia.

Pražané na začátku října v hlavním městě Andalusie podali úctyhodný výkon.

V prvním poločase se dokonce dostali do vedení už ve třetí minutě, kdy slavila pravděpodobně nejlepší posila sezony Birmančevič.

Vedení nevydrželo dlouho, ale sparťani měli v prvních čtyřiceti pěti minutách rozhodně navrch. Kapitán Ladislav Krejčí po utkání přiznal, že se jednalo asi o nejlepší poločas, který se Spartou zažil.

Bod ze hřiště favorita ovšem Pražané nevydolovali.

V závěru utkání rozhodla někdejší ofenzivní hvězda Realu Madrid Isco a mistrovi české ligy odebral z cestovních tašek důležitý jeden bod.

„Kvalita hráčů Betisu je taková, jaká je. Bohužel jsme to nedokázali udržet a vezmeme si prohru, ale su rád, že ty zápasy můžeme prožívat, zažívat a brát si z nich zkušenosti. I proti takovým hráčům můžeme hrát svůj styl, který po nás realizační tým chce,“ hodnotil prohru 2:1 pro klubovou televizi ve svém tradičním brněnském hantecu Ladislav Krejčí.

Čtyřiatřicet stupňů Celsia na Benito Villmarín Stadium. Zdroj: PrahaIN.cz

Pro hráče, ale i fanoušky Sparty, kterých na mač dorazilo přes 500, musel být s nadsázkou řečeno návrat do Prahy šok. Ne kvůli pohledu na tabulku skupiny C Evropské ligy, nýbrž kvůli značně rozdílným teplotám.

To se teď, méně než měsíc před Vánocemi, obrátí.

Sparta bude hostit španělského giganta ve čtvrtek na Letné a dají se očekávat teploty pod nulou. To v Seville, odkud Real Betis pochází, se teploty přes den v tomto období drží kolem 16 až 20 stupňů Celsia.

To může hrát do karet letenským.

Betis a zápasy v zimě?

Španělové jsou ovšem profesionálové a na těžké podmínky by měli být připraveni. S evropskými poháry nemají zrovna malé zkušenosti. Naposledy se v Evropské lize představili předloni, stejně jako Sparta.

I tehdy museli vyjíždět do míst s mnohem nižšími teplotami, než na které  jsou zvyklí ze Španělska.

V prosinci roku 2021 se představili na půdě Celticu v Glasgow. Do Andalusie nepřivezli ani jeden bod, domácí vyhráli 3:2.

Úspěšná nebyla ani cesta do Německa o měsíc dříve, zde teploty rovněž nebyly vysoké a Betis dostal od Leverkusenu čtyřbrankový příděl.

Po zimní přestávce v únoru ale fotbalisté Realu Betis jakékoliv pochybnosti o jejich kvalitě v rámci venkovních zápasů, kde jsou nízké teploty, zbořili. Ve vyřazovací části jim los přisoudil petrohradský Zenit.

Ten byl minimálně v utkání v Rusku favorizovaný. Svěřence kouče Pellegriniho, který klub vede dodnes, ovšem zima „jako v ruském filmu“ nezaskočila. Z Petrohradu si odvezli vítězství 2:3 a postup následně stvrdili domácí plichtou 0:0.

V osmifinále nestačili na pozdějšího vítěze Evropské ligy Eintracht Frankfurt.

Uplynuly skoro dva roky.

Mnohé to možná překvapí, ale kádr celku ze Sevilly se zas tolik neobměnil. Jak už bylo řečeno, zelenobílé stále vede charismatický trenér z Chile Manuel Pellegrini.

Útočníkem číslo jedna je stále Willian Jose, dnes už dvaatřicetiletý .

Obrana pořád stojí na hráčích jako German Pezzella či Juan Miranda. Působí tady také střeďáci Guido Rodriguez nebo Nabi Fekir, byť ten toho letos odehrál opravdu málo.

Toho času hrála největší hvězda Realu Betis Isco ještě za Real Madrid, odkud to do Realu Betis vzal přes FC Sevillu, což je největší rival, srovnejme to se Spartou a Slavií.

Hlavně na něj si musí dávat letenští pozor. Jednatřicetiletý ofenzivní záložník a pětinásobný vítěz Ligy mistrů patří ve skoro každém duelu Realu Betis k nejlepším hráčům na hřišti.

Spartě už touhu po bodovém zisku jednou zkazil. Jak to dopadne nyní, je otázkou.

Letenští mohou v případě zisku tří bodů vykřesat poslední naději na teoretický postup do play-off Evropské ligy. Betis naopak v Praze může slavit zajištěnou vyřazovací část již po pěti odehraných kolech.

Duel Sparty a Realu Betis startuje ve čtvrtek na Letné od 18:45 hodin.