Zkušený reprezentant rozebral, jak vyzrát na Portugalce

18. 06. 202413:07
Zkušený reprezentant rozebral, jak vyzrát na Portugalce
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Cristiano Ronaldo

ROZHOVOR: Českou reprezentaci čeká na evropském šampionátu hned na úvod zkouška z kategorie těch nejtěžších. V úterý večer se družina Ivana Haška potká s jedním z favoritů na celkové prvenství, Portugalskem. I na tyto borce se ovšem dá najít recept. „Když to řeknu klasicky: hrát na brejky. Budeme muset doufat, že se nám to povede a jako my se budeme snažit důsledně bránit, tak oni třeba nebudou tak důslední s námi a třeba se klukům povede utéct, povede se standardka, Portugalcům třeba nevyjde úvod a třeba v určitých fázích budeme dominovat i my,“ rozebírá s redakcí úterní zápas obránce Jakub Brabec.

Jakub Brabec, spoluhráči nazývaný Brába, odchovanec Sparty a aktuálně střední obránce řeckého Aris F.C., je mezi reprezentanty považován za velkého lídra v kabině. V posledních letech byl na své pozici v národním dresu hlavní volbou při zápasech Ligy národů, ale také kvalifikace na evropský šampionát.

Na vrcholný turnaj se ale nepodíval, Ivan Hašek ho do nominace nezahrnul a jak sám řekl, jednalo se o vůbec nejtěžší rozhodnutí ze všech.

Krok se tedy v žádném případě netýkal aféry Belmondo, neboť Vladimír Coufal a Jan Kuchta už jsou v Německu a připravují se na zápas s Portugalskem.

To Jakub Brabec bude fandit doma od televize. Fandit, to je to podstatné slovo, neboť zkušený obránce a lídr necítí žádnou zášť a užívá si volné chvíle po sezoně v Řecku, kde došel až do finále tamního poháru.

S redakcí úterní utkání s Portugalskem rozebral, neboť bombarďáky jako Cristana Ronalda v roce 2022 sám bránil, když se Češi potkali s Portugalci v Lize národů a ve dvojzápase inkasovali celkem šest gólů.

Jakub Brabec. Zdroj: PrahaIN.cz

Zážitek, ale...

„Obecně jsem to vždy bral z jednoho úhlu pohledu jako velký zážitek, z druhého úhlu pohledu jako velkou výzvu, ubránit ty nejlepší hráče na světě, což Portugalci jednoznačně jsou. Když se podíváme na jejich nominaci, není o tom pochyb. O to větší je to výzva, aby se je povedlo ubránit, nebo udělat dobrý výsledek. Všichni asi počítáme s tím, že to bude hodně bez balonu a hodně o bojovnosti, vůli. Abych řekl pravdu, tyhle zápasy nás vždy, ne vyloženě nebavily, ale byly hodně nepříjemné, člověk je celý zápas pod tlakem a za devadesát minut si nemůže dovolit vypustit vůbec nic, protože by to hned bylo potrestané. Tyhle zápasy se nám ale v minulosti docela dařily, i když to od nás nebylo fotbalově bůhvíjaké, tak jsme odehráli proti kvalitním soupeřům zajímavá utkání,“ říká Jakub Brabec. 

Jedním z obránců, kteří by mohli nastoupit proti Portugalsku od začátku, je Tomáš Vlček, fotbalista ze sešívaného ročníku 01. Na otázku novinářů, jak bránit Cristina Ronalda, odpověděl poměrně humorně: „Kdybych měl návod, jak ubránit Ronalda, prodával bych ho za hodně draho.“

O více než sedm let starší Brabec s tímhle vesměs souhlasí.

Jedenáct hvězd

„Na tyhle hráče nejlepší kvality, to jsou hráči, co hrají v top klubech, a když to řeknu blbě, každý týden se ně připravuje někdo a oni plus minus každý týden skórují, úplně to nejde. Když se člověk zaměří na Ronalda, tak tam vyplavou další, já si pamatuji, že tenkrát, když jsme hráli v Portugalsku, byli v útoku nejlepší hráči plus Ronaldo, a nakonec nám celé utkání zničil jejich pravý obránce Cancelo, který udělal ten rozdíl, na všechny jsme byli přitom super připravení, dobře jsme je bránili, ale nakonec rozhodl obránce. V tomto je to složité, kdyby se dalo připravit jen na jednoho hráče, tak by to šlo, ale tam jich je jedenáct,“ krčí rameny. 

Joao Cancelo, vloni na hostovačce v FC Barcelona z Manchesteru City. Zdroj: PrahaIN.cz

„Na druhou stranu si říkám, že je to úvodní utkání, ze kterého můžeme těžit překvapením,“ přídává Brabec.

A jaké je tedy recept na Portugalce? „Když to řeknu klasicky: hrát na brejky. Budeme muset doufat, že se nám to povede a jako my se budeme snažit důsledně bránit, tak oni třeba nebudou tak důslední s námi a třeba se klukům povede utéct, povede se standardka, Portugalcům třeba nevyjde úvod a třeba v určitých fázích budeme dominovat i my,“ má jasno.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných