Česká hvězda NHL zažívá bolestný konec kariéry

19. 04. 202416:04
Česká hvězda NHL zažívá bolestný konec kariéry
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pavel Francouz

VIDEO: Hokejový brankář Pavel Francouz po skončení smlouvy v týmu Colorado Avalanche uspořádal tiskovou konferenci, kde zástupcům médií představil své plány do budoucna.

„Všichni tušíme, proč jsme se tady sešli,“ prohlásil Francouz na úvod tiskové konference a posléze před zástupci médií, sešly se jich více než dvě desítky, oznámil konec kariéry

„Je to něco, k čemu sem poslední rok směroval. Nepříjemná a smutná záležitost, ale snažím se na to dívat tak, že něco končí a něco začíná. Doufám, že mám před sebou dlouhý život a hodně radostí,“ uvedl.

Francouz oblékal dres Avalanche v posledních čtyřech sezonách. Kariéra v nejlepší lize světa to nebyla zas tak dlouhá, ale povedlo se mu to, o čem sní každý hokejista – vyhrát Stanley Cup.

„Strašně rychle to uteklo. Pamatuji si přesně na hráče, na veterány v Plzni, kde sem v 18 začínal, říkali, važte si každé sezony, protože to uteče rychle. A teď tady před vámi sedím a končím. Byla to zábava, bylo to těžké i složité, ale úžasné. Jsem vděčný sportu jménem lední hokej za krásné zážitky,“ bilancoval držitel Stanley Cupu.

Pavel Francouz. Zdroj: PrahaIN.cz

Tělo řeklo stop

Vrchol kariéry pro něj logicky přišel ziskem Stanley Cupu, ale vzpomíná také na titul v extralize s Litvínovem, který nazývá jako pohádkový. „Byli jsme podceňovaný tým,“ vzpomíná český borec.

Nezapomíná ani na doby, kdy oblékal reprezentační dres, třeba na olympijských hrách, byť bez úspěchu. „Vzpomínky mám vždy spojené s týmem a spoluhráči. To vždy nejvíc rezonuje,“ říká.

Ukončení kariéry prý nebylo těžké rozhodnutí, neboť tělo mu jednoduše řeklo stop. „Nejtěžší na tom bylo možná poprvé v kariéře své tělo poslechnout a nezavřít mu pusu prášky na bolest nebo něčím podobným. Byl to dlouhodobější proces a tělo mi toho dalo hrozně moc, dalo mi hodně šancí se dostat až na vrchol a jsem mu za to vděčný. Uvědomil jsem si ale, že to takhle dál nemůžu pokoušet.“

S prstenem pro vítěze Stanley Cupu. Zdroj: PrahaIN.cz

Záruba a Francouz

Pavel Francouz zmiňuje, že před sebou má ještě hodně sportování, akorát s kamarády či se svoji dcerou. Těší se také na „normální“ život, neboť život hokejisty především v NHL je spojený s častým cestováním. „Rodina je priorita a užívám si, že mohu každý den spát ve své posteli a vozit dceru do školky,“ vyzdvihuje pozitiva.

Dnes už bývalý gólman v krátkosti nastínil své plány do budoucna. Zanedlouho ho budeme moci vídat na obrazovkách České televize, kde bude působit jako expert během květnového mistrovství světa v Praze. „Myslím, že to bude super. Určitě jsem chtěl na mistrovství působit jako hráč, ale to bohužel není možné, tak si tu atmosféru užiju alespoň takhle zblízka,“ vzkazuje Francouz.

„Raději bych ho viděl v bráně, ale věřím tomu, že Pavel je dostatečně erudovaný a chytrý, takže bude situace popisovat zajímavě, aby to lidi bavilo. Ale jak sem říkal, raději bych ho viděl v bráně,“ říká Francouzův agent Robert Spálenka.

PrahaIN.cz gratuluje českému brankáři k velké kariéře a přeje hodně štěstí

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných