Dominik Hašek chce vyhnat Rusy z pražského ledu. Jedná o tom s ministerstvem

14. 09. 202214:36
Dominik Hašek chce vyhnat Rusy z pražského ledu. Jedná o tom s ministerstvem
foto: Koláž PrahaIN.cz/Jak vše dopadne? Podaří se Haškovi prosadit zákaz Rusů v Praze?

Vítěz z Nagana Dominik Hašek nadále bojuje proti účasti ruských hokejistů na úvodních zápasech NHL. Kanadskoamerická liga bude vidění v Praze už na začátku října, obě utkání bude hostit libeňská O2 aréna. Bývalý brankář Buffala teď sdělil další novinky ohledně Rusů: „Hodně práce před námi, ale už se věci dávají do pohybu.

Elitní hokejový brankář měl jednoznačný postoj k ruským sportovcům hned od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Česka se zapojení Rusů do sportu týká obzvlášť na začátku října, kdy se mají odehrát v Praze dvě utkání nejlepší hokejové ligy světa NHL.

„Budu rád, když tady ten zápas bude, ale bez ruských hokejistů. Kdyby měli nastoupit, udělám vše proto, aby se tady ten zápas nehrál, protože to je neskutečná reklama na ruský stát a jejich činy," řekl s tím, že by to byla neúcta vůči Ukrajině a tamním obyvatelům.

„Pokud by i poté platilo rozhodnutí, že by ruští hráči měli nastoupit, což já doufám, že nebude, tak pak bych udělal vše, co by bylo v mých silách, aby byla reklama na zápas co nejmenší. To znamená, aby lidé zápas ignorovali, nekoukali na něj nebo ignorovali ty hráče,“ podotkl Hašek už v květnu v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Výrazná část kádru 

Už sedmého a osmého října se v libeňské hale představí týmy San José Sharks a Nashville Predators. Oba celky nastoupí k prvnímu dvojzápasu nové sezóny. Otázka ruských sportovců se přitom týká docela výrazné části kádru.

Za Sharks by mohl teoreticky nastoupit Alexandr Barabanov, Danil Gushcin, Timur Ibragimov, Evgemy Svechnikov či Artemi Kniazev. Za Predators třeba Egor Afanasyev, Yakov Trenin nebo Yaroslav Askarov.

To se však může změnit. V kanadskoamerické lize není nikdy nic jisté, trejdy hráčů jsou nekompromisní. Může se tak stát, že velké množství hráčů ještě skončí v úplně jiných týmech. Toto jsou hokejisté z aktuální soupisky. Přípravná utkání obou celků začnou za více než týden.

V případě, že by všichni hráči mohli být k dispozici a přání Haška by se splnilo, Rusové by tedy nemohli v Praze nastoupit. Tím by nastaly pro americké týmy výrazné komplikace. Řešením by mohlo být například stáhnutí několika hokejistů z farmy AHL. 

Celá NHL bez Rusů? 

Po útoku na Ukrajinu se na Rusko snesly sankce ze všech stran. Sport není výjimkou, ruský hokej je doslova v izolaci. Výjimkou jsou právě klubové soutěže včetně NHL. Jenže někteří imigrační právníci mají starost o jejich budoucnost.

Možnost, že by Rusové opustili NHL je sice malá, ale stále tam je. V případě, že by nastala tato extrémní situace a většina Rusů by si musela balit kufry, pro kluby by možná nastaly existenční problémy.

Představte si takový New York Rangers, který výrazně spoléhá na služby Panarina a Šesťorkina. Ale i St. Louis Blues mají výraznou část kádru tvořenou ze země agresora. Rusů je v NHL jednoduše dost.

Třeba Alexandr Ovečkin, hvězda Washingtonu. Ten na sebe nemile upoutal pozornost už ze začátku útoku na Ukrajinu, když si na svých sociálních sítích změnil profilovou fotku, umístil sem fotografii s Vladimirem Putinem.

Nicméně ačkoli hrozba je, tak většina nepředpokládá, že by americká vláda zrušila víza ruským hokejistům, kteří hrají v NHL.

Hašek začal jednat s ministersvem

Ale neúčast ruských hokejistů na zápasech NHL v Praze, tak ta je zase o něco reálnější. Dominik Hašek začal jednat s Ministerstvem zahraničních věcí. 

„Po návštěvě Ministerstva zahraničních věcí jsem přesvědčený, že z jejich strany není zájem, aby zde 7. a 8. října při zápasech NHL ruští hokejisté dělali reklamu ruské válce a zabíjení na Ukrajině. Teď pro to je “pouze” potřeba urychleně udělat, co je třeba. Pomůžeme Ukrajině i mnohým ruským vojákům,“ zmínil Dominik Hašek.

„I mnohým ruským vojákům zachránit jejich životy, když dříve odejdou z ukrajinského území,“ dodal.

Podle něj má účast ruských hokejistů na dvou zápasech v Praze reklamní hodnotu v milionech dolarů. Jejich neúčast by měla mít vliv na společenskou podporu války a chuťi bojovat. „To vše povede k jejich rychlejšímu odchodu z Ukrajiny a ukončení války. A to samozřejmě zachrání mnoho jejich životů,“ má jasno Hašek.

A momentálně? Zákaz ruských hokejistů v Praze vypadá zase o něco reálněji.

Zdroj: Twitter

Uvidíme, jak to celé dopadne...

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných