Fííí.... Finsko. Nároďák se povozil na kolotoči a dostal tři kusy

24. 05. 202222:52

Souboj dvou trenérů stejného jména i podobného trenérského stylu ukázal, jak zásadní rozdíl je aktuálně mezi Českem, a jeho někdejším oblíbeným finálovým soupeřem ze zlaté éry. Finové si došli k výhře v klidu a dokonce s nulou vzadu. Po první třetině to bylo 2:0, ve druhé utnuli náš tlak třetím gólem a v té třetí komentátoři zkonstatovali, že oba týmy už asi více myslí na čtvrteční čtvrtfinále.

Světovému hokeji vládne jméno Jalonen. Jalonen Jukka, hlavní trenér finské reprezentace, píše se Suomi sportovní dějiny, když ze tří posledních turnajů získali dvě zlata a stříbro. A jejich výkony v Tamperem zatím ukazují, že doma finálovou sérii rozhodně nechtějí přerušovat.

Jalonen Kari, jmenovec bez příbuzenských vazeb, měl původně chystat nové hvězdy u finské dvacítky. Nabídka z českého hokejového svazu ale otočila jeho kroky na jinou střídačku. A finský styl najednou ožil v české červenobílé. Po minulém zápase Česko- USA, kdy jsme pečlivě ubránili výhru 1:0, se najednou psalo o „Jalohokeji“. Pečlivém systému, kterým pedantský trenér urovnal český kreativní chaos posledních let.

Před zápasem Finsko- Česko se proto připomínala zajímavá vzájemná historie trenérských výpomocí. Když se totiž v šedesátých letech finský nároďák etabloval ve světové špičce, byl u toho československý trenér Augustin Bubník.

V roce 1966 dostal misi ve Finsku v podstatě jako úkol, ovšem mezi tisíci jezery se rychle stal bohem. Hned první rok na Mistrovství světa ve Vídni dokázal s Finy porazit Československo a dost mu tím pochroumat vyhlídky na titul. Československý trenér Pitner se po zápase na tiskovce neudržel a vedl řeči o tom, jaká je ostuda, když se český trenér raduje s Finy.

V dalších dvou letech Bubník upevnil finskou pozici v elitní šestce světového hokeje, kterou pak modrobílí už nikdy neopustili.

Karusel na ledě

Augustin Bubník má za sebou mnohem pestřejší životní příběh. Ve dvaceti byl reprezentačním benjamínkem na slavné olympiádě ve Svatém Mořici 1948, o rok později už byl mistrem světa. Jenže v roce 1950 byl společně se zbytkem hokejové reprezentace zatčen a jako mladý radikál odnesl komunistický sportovní monstrproces téměř ze všech nejvíce. Pouze Stanislav Konopásek dostal více, než jeho 14 let. Po pěti letech rubání uranu v Jáchymově dostal milost, k hokeji se ale směl vrátit jen mimo Prahu, hrál tedy v Brně a Bratislavě.

Ještě před zatčením byl ale Bubník součástí fantastického hokejového projektu československé první pětky, chystaného jako zdrcující zbraň pro londýnské mistrovství světa. Pojmenovali jej „karusel“, po obráběcím stroji, snad aby se zavděčili dobovým dělnicko- rolnickým trendům. V tomto případě pětka Zábrodský, Konopásek, Roziňák, Bubník a Kobranov točila každého soupeře jak soustružník stachanovec. Byl to systém, který před 72 lety odhadl dnešní moderní hokej. Pět útočníků neustále rotovalo a vířilo, mezi nimi poletoval puk a kdesi vzadu soupeřovi obránci.

Jenže dnes večer si karuselu užili čeští hokejisté. Finové předvedli lekci hokeje, při které se Češi točili jak na řetízkáči a oni sami si, jak praví reklama, užívali všech světských radostí.

Tři střely za dvacet minut

Zejména druhý gól při vyloučení Romana Červenky, který v 17. minutě nejspíš o všem rozhodl, byl brutální ukázkou hokejového zámku. Češi se v oslabení udrželi 99 vteřin, během kterých ale puk neopustil naší třetinu. Sallinenovu přihrávku přes brankoviště nakonec Manninen uklízel do prázdné. Fí jo.

Už předtím se Finům podařilo skórovat, když Joel Armia, doposud nevýrazný finský idol z Montreal Canadiens, položil kličkou na led Jana Ščotku a zakončil krásnou ranou pod Langhammerovo víko.

Za první třetinu si Češi připsali pouhé tři střely na bránu. Do té druhé vlétli mnohem agresivněji, počet střel zdvojnásobili během prvních dvou minut a svou aktivitou si dokázali vytvořit šance. Finský gólman Olkinuora, který z pěti zápasů ve skupině dostal jeden jediný gól, ale udržoval další nulu v klidu a s přehledem.

A pak v šestatřicáté minutě domácí zvýšili na 3:0, když Rajala zametl do odkryté branky výbornou kombinaci druhé lajny.

Chvíli poté dokázali předvést nejhezčí českou souhru Červenka s obráncem Kempným, ale gólem do šatny to neskončilo.

ON-LINE ZE ZÁPASU ZDE

Třetí třetina už se i podle komentátorů spíše dohrávala, Češi nedokázali pořádně přitlačit, ani když se v padesáté minutě konečně dočkali přesilovky.

Ve čtvrtek čeká naše hokejisty ve čtvrtfinále Německo. A to je další mimořádný příběh české trenérské školy. Za počátkem vzestupu německého hokeje na počátku devadesátých let totiž rovněž stál český trenér. Spolkovou republiku v letech 1992- 1994 vedl doktor Luděk Bukač.