Hadamczik doslova na*ral jednu půlku společnosti. Kvůli Rusku

24. 06. 202215:38
Hadamczik doslova na*ral jednu půlku společnosti. Kvůli Rusku
foto: Repro Youtube Hokej.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Alois Hadamczik

Ještě neuběhl ani týden od zvolení nového šéfa českého hokeje a už se vynořilo spoustu emocí. Novou hlavou ČSLH se stal Alois Hadamczik. Svým rozhovorem pro Sport.cz okomentoval hokejisty hrající ruskou KHL. Rozdělil tak společnost na dvě poloviny. Jedna s ním souhlasí, od druhé to schytal.

Ve spojitosti s nedávnými kroky některých reprezentačních svazů se totiž řešila účast českých hokejistů v KHL. Mezinárodní profesionální hokejová liga v roce 2008 navázala na ruskou superligu. Všeobecně se považuje za druhou nejlepší ligu světa hned po NHL.

Prestiž po ruské agresi upadá

A právě třeba hokejové svazy ze Skandinávie se vyhranily tím, že plejeři, kteří budou v této soutěži hrát, tak jednoduše nedostanou pozvánku do reprezentace. Nastaly tedy otázky, jestli se podobná věc bude dít i u nás.

Český hokej má nového nejkompetentnějšího muže, který by na tuto otázku mohl odpovědět. Rozpovídal se pro Sport.cz.

Jeho prohlášení ihned vzbudily velké emoce.

Alois Hadamczik začal trenérskou kariéru ve Třinci už před více než pětatřiceti lety. S Oceláři se pak ze třetí ligy dostal extraligy. Následovala další ligová angažmá jako například ve Spartě či Vítkovicích. Prvenství se mu nikdy nepodařilo získat. Na kontě má však čtyři bronzové a dvě stříbrné medaile z nejvyšší hokejové soutěže Česka.

Ale vedl i český národní tým na několika vrcholných šampionátech včetně olympijských her. V českých barvách vlastní dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili. Před nástupem Kariho Jalonena a úspěchem z posledního světového šampionátu, byl posledním trenérem, kterému se podařilo získat medaili na podobném turnaji.

Minulý týden byl zvolen předsedou ČSLH, kdy v prvním kole získal jednatřicet hlasů.

„Evropa má silnější nástroje, jak bojovat s ruskou vládou“

Svůj postoj vůči zákazu českým reprezentantům hrát v KHL sdělil nekompromisně: „Řeknu to na rovinu, já bych to nedělal,“ řekl pro Sport.cz

Svůj postoj zdůvodnil také tím, že Česko potřebuje každého hráče. Kde hrají, je prý jejich věc. Situaci porovnal také s pracujímí lidmi v Rusku.

„Myslím, že Evropa má silnější nástroje, jak bojovat s ruskou vládou. Už to, že Rusové nemůžou hrát na mistrovství světa, je sice morálně správně, na druhou stránku tím šampionát utrpěl. A ti hráči za to (válku na Ukrajině) nemůžou. Diktátorovi, jako je Putin, můžou říct, že s ním nesouhlasí. To je ale tak jediné, co můžou,“ řekl Alois Hadamczik.

„Politika je svinstvo. Neznám všechny objektivní příčiny války. Pro mě je ale nejdůležitější, že válkou vždycky trpí nevinní lidé, nevinné obyvatelstvo. Bolí mě a mrzí, když vidím rozbombardovaná města, zabité lidi a trpící děti. Ale pak když u nás projíždějí Ukrajinci v autech těch nejluxusnějších značek? Je zajímavé, že jsou tady, a ne doma ve válce. Všude je něco. S válkou a tím, k čemu na Ukrajině dochází, nesouhlasím. Ale zakazovat našim lidem hrát v Rusku? To bych nedělal,“ okomentoval Alois Hadamczik.

Společnost na dvě půlky

Očekávané se stalo skutečností. 

Slova nového šéfa českého hokeje rozpoutaly vlnu emocí. Někdo s jeho slovy souhlasí, někteří nikoliv. 

Ze sítí 

Nabízí se ale také kontrast s dalším mužem, který kandidoval na šéfa českého hokeje. Vítěz z Nagana a bývalý brankář NHL Dominik Hašek řekl, že by vedení NHL mělo ukončit smlouvu všem ruským hokejistům 

Hadamczik také zavzpomínal na to, jak Hašek nazval hokejistu Washingtonu Capitals Alexandra Ovečkina srabem. Ještě zmínil, že je špatné pokud vláda začne zavírat lidi za vyjádření názoru.

První týdny Aloise Hadamczika v nové pozici se mohou zdát jako krušné.

Jinak se vesměs volba nového šéfa českého hokeje společnosti zamlouvala. Lidé všeobecně věří, že byl správnou volbou. 

Nechme se překvapit.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných