Hokejový svaz se omluvil za skandál se síní slávy. Nová prý bude revoluční

26. 10. 202314:45
Hokejový svaz se omluvil za skandál se síní slávy. Nová prý bude revoluční
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Tisková konference ohledně Síně slávy českého hokeje

TISKOVÁ KONFERENCE: Síň slávy českého hokeje byla ožehavým tématem už na přelomu května a června tohoto roku. Muzeum s exponáty a největšími úspěchy našich borců z Nagana a dalších se v OC Galerie Harfa navždy uzavřelo 29. května.

Důvodem měla být finanční nevýhodnost. Toho času nám ale spousta lidí ze svazu nechtěla sdělit více podrobností.

Že má český hokej ve světě velké jméno, se potvrdilo zanedlouho od uzavření síně slávy, když redaktor deníku Sport Zdeněk Janda na Twitteru zveřejnil video, kde si legendární brankář Dominik Hašek sbírá své artefakty ze stěhované síně slávy.

„Vezina Trophy, dresy, brusle, hokejky, prsten za Stanley cup... Všechno si Dominik Hašek musel sbalit a ve třech nákupních vozících odvézt do auta. Ne nadarmo se říká: Kdo si neváží historie, neváží si sám sebe... Prý ekonomické důvody, před domácím MS? Těžko se něco takového obnoví,“ napsal k tomu Janda.

Video mělo obrovský dosah a ohlas vzbudilo především v zámoří.

Jak serveru PrahaIN.cz tehdy sdělil Dominik Hašek, kvůli zavřené síni slávy mu dokonce volali z NHL a dostal i dopis.

„Už jsem dokonce dostal i dopis z Hockey Hall of Fame v Torontu, že pokud jim pár věcí věnuji, budou rádi. Vůbec jsem nečekal, že se kolem toho něco takového strhne. Čekal jsem nějakou okrajovou záležitost, kdy o tom někdo napíše, ale to, co se strhlo ve světě... Opravdu nečekané,“ řekl nám vítěz z Nagana.

Nyní je tomu už více než čtvrt roku, kdy země, co vychovala elitní hokejisty jako Jágra, Hejduka či Eliáše, je bez síně slávy.

Spousta novinářů tak v nedávné době směřovala své dotazy na prezidenta Českého svazu ledního hokeje na několika tiskových konferencí. Například na tiskovce Kauflandu ke spuštění akce Puky. Na otázky mimo téma nechtěl odpovídat a sliboval, že je v očekávání tisková konference v hotelu Four Seasons před startem sezony, kde se tyto věci budou probírat.

Nestalo se. Jak na této tiskovce hned na úvod poznamenal moderátor Libor Bouček, síň slávy bude mít svoji samostatnou konferenci.

Ta se konala ve čtvrtek po obědě. Alois Hadamczik chyběl.

Přišla omluva za komunikaci

Na úvod si vzal slovo generální sekretář Jan Černý, který uznal, že náležitosti ohledně konce síně slávy byly na konci května komunikovány pouze stručně, omluvil se za to našim hokejovým legendám a veřejnosti.

Roční ztráta síně slávy prý byla 14 milionů korun

„Dostáváme se do dramatické částky, která nebyla pro svaz ufinancovatelná. Museli jsme hledat řešení. Oslovili jsme správu Galerie Harfa, že chceme vrátit prostor do původní metráže, ta byla asi poloviční. Dále jsme v Galerii Harfa hledali nový prostor, ale to se nepovedlo. Zbyla tak poslední varianta, najdou si někoho nového,“ uvedl Černý a dodal, že nájemce pro takový prostor se hledá i několik let. „Našel se, ale museli jsme síň slávy rychle opustit a za to bych se chtěl znovu omluvit legendám,“ nezastíral.

Podle něj se jednalo o racionální rozhodnutí.

V místě Síně slávy českého hokeje bude již brzy obchod Decathlon. Zdroj: PrahaIN.cz

Manažer Síně slávy českého hokeje Bedřich Ščerban uvedl, že si všichni jsou vědomi bohaté historie a úspěchů, stejně tak si váží hráčů, kterým se tyto úspěchy povedlo vybojovat.

K nové a budoucí síni slávy chtěli přistoupit ve dvou pohledech. První je takový, aby zde byl na první pohled patrný odkaz naší hokejové historie. Novinkou však je, že svaz bude chtít cílit na mladou generaci

Nová doba

„Svět se posouvá a nová generace žije jinak než my. Pracovali jsme s tím, jak je zaujmout a oslovit. Když jsme si dívali po světě, nenarazili jsme na příliš projektů, které by tu práci s historií uchopili tímto způsobem, budeme asi první a unikátní. Naše výhoda je, že to děláme v dnešní době, máme výhodu nových technologií,“ nastínil Bedřich Ščerban.

Nová síň slávy se bude nacházet v centru Prahy v ulici Nekázanka. Podle zástupců firmy XLAB bude plná nových technologií a virtuálních realit. Slibuje si také efektivitu, se kterou souvisí nižší náklady a levnější provoz.

„Jsem rád, že po těch okolnostech, které víme, že byly, se hned z veřejnosti i ze svazu ozývaly hlasy, že je nutné ji co nejrychleji obnovit. Tyto věci jsem se dozvídal z tisku, ale volal mi také Béďa Ščerban, že bude, ale musíme se dohodnout kde. Jsem rád, že to místo je v centru Prahy. Jsem téměř přesvědčený, že to bude mít velký význam pro návštěvnost, která na Harfě nebyla ideální. Líbilo se mi nadšení ze svazu. Vím, že mnozí lidé, kteří se rozhodli, že je třeba zrušit minulou, tak o to víc se snažili, aby byla co nejrychleji nová,“ uvedl Dominik Hašek.

Nová síň slávy by se měla otevřít do příštího MS v Praze. Aktuálně se podle slov manažera Bedřicha Ščerbana pracuje s březnem příštího roku.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných