Holky jsou autentické, zájem poroste, říká generální manažerka před domácím MS v hokeji žen

27. 05. 202418:29
Holky jsou autentické, zájem poroste, říká generální manažerka před domácím MS v hokeji žen
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Tereza Sadilová

ROZHOVOR: O ženský hokej je stále větší mediální zájem, podle Roberta Záruby rostou i čísla sledovanosti na České televizi. A tomu nemusí být konec, neboť příští rok se v Českých Budějovicích uskuteční hokejové MS žen. Tuto zásadní událost jsme probrali s generální manažerkou ženského hokeje Terezou Sadilovou.

„Pro nás je to obrovské privilegium. Je to něco, o čem se nám tři, čtyři roky zpět vůbec nezdálo, to všechno bylo ještě v plenkách, neměly jsme za sebou žádné úspěchy. Pro reprezentaci je to sen, který se za rok stane skutečností. Jsem ráda, že tato generace hráček, která si to vybojovala, může být u toho. Pro průkopnice sportu u nás je to za odměnu a bude to inspirovat další generace malých hokejistek i hokejistů. Chceme zapojit celou republiku: ženy, chlapy, holky, kluky, je to obrovská výzva, dostat sport na jinou úroveň. A také probudit národního ducha, kterého vždy cítíme, když hraje mužský nároďák. To je něco, v čem jsou Češi kouzelní. To chceme, aby se za rok ukázalo i v Budějovicích,“ říká Tereza Sadilová.

Mistrovství světa v ledním hokeji žen se v minulosti v Evropě již konalo (Finsko, Švédsko, Dánsko...), ale mnohem častěji se pořádá v Severní Americe, která se odjakživa považuje za hokejový kontinent.

Jak ale potvrdí evropští hráči v NHL, atmosféra na tamních tribunách je oproti starému kontinentu rozdílná. Také v České republice jsou fanoušci mnohem hlučnější a manažerka ženského hokeje doufá, že to ukážou i za rok v Českých Budějovicích.

Atmosféra v Česku?

„To je něco, co je takový náš žolík v pořádání MS. Ať už Češi pořádají jakoukoliv akci, tak je to vždy stejné, lidé přijdou a fandí, s týmem celou akci prožívají. Potvrdilo se nám to v únoru v Liberci na Euro Hockey Tour, což je samozřejmě menší turnaj a čistě evropský, ale lidé přišli a fandili,“ komentuje.

Zmiňuje se také o trenérce národního týmu z Kanady Carle MacLeod, která na podobné úkazy spojené s fanděním není příliš zvyklá. „Lidé měli bubny, trumpety, ona to vůbec nechápala. Říkala: tohle nemáme, to je jiný svět. A strašně se jí to líbilo. Je to živé, autentické, lidé tým ženou dopředu,“ vzpomíná Sadilová. 

Manažerka přiznává, že se zvedajícím zájmem hokejových fanoušků přichází tlak, na který není tým příliš zvyklý. Podle ní tato záležitost leží na realizačním týmu, nároďák se na podobné věci musí připravit.

Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2025 se uskuteční v Českých Budějovicích od 9. do 20. dubna příštího roku. Všechny týmy bude hostit tamní Budvar aréna, do které se vejde necelých 6.500 diváků.

Budvar aréna. Zdroj: PrahaIN.cz

Ve sportovním světě se o jihočeské metropoli mluví především ve spojitosti s hokejem, mnozí Budějovice nazývají hokejovým městem.

„Uvidíme, kolik se tam najde fanoušků ženského hokeje. Ale už jsme tam měli několik výjezdů a návštěv, procházeli jsme si arénu, město, hotely, dýchlo to na nás, město hokej miluje. Zázemí arény je skvělé. Je docela oříšek narvat deset týmů do jedné haly, ale tam je to úplně akorát, je to skvělé hokejové prostředí, kde, myslím, si to týmy užijí,“ říká Sadilová.

„Budějovice mají šampionátu co nabídnout. Nejen po sportovní stránce. Na šampionátu mají týmy třeba tři, čtyři dny volna, oni si pak mohou dojet do Prahy, která je hodinu patnáct. Kousek je Krumlov, Hluboká, ale i České Budějovice jsou super. To je pro organizátory obrovské plus, o zábavu pro týmy a fanoušky nebude nouze. Pro nás je to perfektní a budeme se z toho snažit vytěžit maximum,“ dodává. 

České Budějovice. Zdroj: PrahaIN.cz

Jak už bylo řečeno, popularita ženského hokeje v Česku raketově roste. Robert Záruba na nedávné tiskové konferenci České televize uvedl, že poslední MS žen trhalo rekordy. „Divácký zájem o poslední ženské hokejové MS byl o něco vyšší, než je průměrná sledovanost zápasů Tipsport extraligy, což je velmi dobré číslo, protože extraliga nám letos dostoupala do rekordní úrovně z předcovidové doby.“

Tereza Sadilová si myslí, že to nemusí být konec a zájem může ještě růst. Dopomoci tomu může právě i domácí MS, kdy spousta lidí bude mít možnost vidět ženský hokej na vlastní oči možná poprvé v životě.

„Myslím si, že naše síla je v tom, že holky jsou strašně autentické. A ve chvíli, kdy to lidé vidí naživo, tak se ještě víc vzbudí zájem o ten sport, o ten tým. Je to takový pěkný příběh a současně z toho vnímáte to, že to jsou sportovkyně, které tomu obětovaly všechno. Tohle má český fanoušek rád,“ myslí si.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných