Pivo za 140 korun a Slovák, kam se podíváš. Tak to vypadá v hokejové Rize

18. 05. 202310:21
Pivo za 140 korun a Slovák, kam se podíváš. Tak to vypadá v hokejové Rize
foto: Michal Sojka pro PrahaIN.cz/Hokejový stadion v Rize

PŘÍMO Z RIGY: Hokejové mistrovství světa je v plném proudu a na každoroční sportovní svátek se vydává i řada fanoušků z Česka. Redakce hovořila s českým studentem v Rize Michalem, který popsal, jak to v celém dějišti šampionátu vypadá.

Jeho půlroční studium v hlavním městě Lotyšska mu vyšlo nejlépe, jak mohlo. Během pobytu zde zažívá atmosféru světového šampionátu v hokeji. Riga hostí skupinu, ve které se kromě našeho národního týmu nachází Kanada, Slovinsko, Kazachstán, Slovensko, Norsko a Švýcarsko a samozřejmě i domácí celek. 

Lotyši jsou podle Michala velmi hrdým národem.

„Jsou rádi, že jsou konečně osvobození od všech, kteří je dříve okupovali. Vlajky tady visí všude, na domech, na oknech. Ale to je normální, ne kvůli mistrovství,“ popsal.

Ve městě klid, ve fanzóně rušno 

Nicméně atmosféra mistrovství není ve městě prý není nějak zvlášť znát. Po městě je  několik billboardů a plakátů a všude tu jsou postavené sochy maskota letošního šampionátu. „Ale že bych nějak výrazně poznal, že se tady hraje hokej, to úplně ne.“

Duely skupiny B hostí Arena Riga.

„Stadion je menší. Opticky zvenku i vevnitř. Nedá se porovnávat s naší O2 arenou, klidně bych to srovnal se stadionem Liberce, ačkoli zde je větší, působí mohutněji.“

Ve městě to zase tolik nežije, ale jiné to prý je ve fanzóně, která je v okolí stadionu.

„Fanzóna je pěkná. Žije to tady, spousta stánků s jídlem a pivem, jsou tady obrovské obrazovky. Nechybí ani fanshop. Je tady dobrá atmosféra a mnoho lidí. Fanoušků Lotyšska moc ne, ale ostatních zemí ano. To chápu, protože fanoušci nechtějí trávit čas před zápasy a po nich na hotelu, anebo ve městě. To si třeba už prošli, protože Riga je dost malá. Řekl bych, že Riga se dá projít během čtyř hodin, tak raději tráví čas ve fanzóně. Jsou tady i koncerty, vlastní moderátor a tak dále,“ říká Michal o situaci před stadionem.

Fanzóna v Rize. Zdroj: Michal Sojka pro PrahaIN.cz

Slováci všude

Ze všeho nejvíc ho však překvapil počet slovenských fanoušků v Rize.

„Připadám si chvílemi jako v Bratislavě na náměstí. Neskutečný počet. Jsou všude. Je jich tady rozhodně víc než Čechů a kohokoli jiného. Na té atmosféře je to znát. Ačkoli jsem na Slováky v aréně nebyl, tak jsem to viděl v televizi,“ popisuje.

Překvapily ho také přátelstvé vztahy mezi sousedními zeměmi. 

„Opravdu mírumilovná nálada. Když hrají Češi, Slováci fandí Čechům a obráceně. Pak chodí společně do hospod a pijí. To mě opravdu docela překvapilo, představoval bych si spíš takovou rivalitu. Jsem mile překvapený. I na mě byli dost milí, když zjistili, že tady nejsem jenom kvůli hokeji, ale z důvodu studia,“ říká Michal.

Čechů je v dějišti šampionátů prý také dost, ale rozhodně méně než Slováků. Student v Rize osobně navštívil utkání proti Kazachstánu, kde podle jeho slov panovala dobrá atmosféra.

„Češi hodně skandují, ten hokej bych řekl, že stále dost prožíváme. Na rozdíl třeba od Lotyšů, i když bych řekl, že jsou hokejový národ. Ale prožívají to jinak. Třeba v české hospodě se skanduje, křičí se a nadává na rozhodčího, každý je najednou trenér. V Lotyšsku ne, tady se v poklidu kouká, mnoho lidí to má pouze do pozadí, baví se mezi sebou. Je to takové klidné. Basketbal je tady asi víc v srdci než hokej.“

Právě na zápas Česka s Kazachstánem sehnal vstupenky neoficiální cestou, když seděl ve fanzóně před stadionem.

„Koukal jsem na zápas a o první přestávce za mnou přišli dva mladí kluci, jestli nechci za deset euro vstupenky. Utkání nebylo rozhodnuté, tak jsem šel. Řekl jsem si, že pokud mě podvedou, tak si aspoň dají dvě piva.“

Vstupenka ovšem byla opravdu platná. 

Ze zápasu Česko versus Kazachstán. Zdroj: Michal Sojka pro PrahaIN.cz

Ceny?

Redakci také zajímalo, jak je Lotyšsko ve spojitosti s návštěvou Čecha na hokejovém mistrovství světa cenově dostupné. Riga jakožto hlavní město a turistická oblast je dražší než jiné části Lotyšska, ale pro Čecha to dle slov Michala v konečném součtu není úplně nedostupná destinace.

„Lotyšsko je samozřejmě chudší země než my. V obchodech jsou ale podobné ceny jako v Česku. Centrum Rigy je však něco jiného. To je velmi drahé. Tady také jde člověk po ulici a slyší pouze ruštinu, němčinu, angličtinu a velmi zřídka potká Lotyše. Cizinci tu často žijí natrvalo, ale je tu i silný turismus. Jdou tady najít i bary a restaurace, které jsou levné, ale najdou se i turistické, kde si zákazník hodně připlatí. Ostatně to je stejné jako v Praze a v jiných centrech evropských měst. Na druhou stranu je to levnější než ve velkoměstech typu Barcelona, Paříž,“ říká student v Lotyšsku. 

„Ale pokud bych bral ceny pro průměrného Čecha, který přijede na hokej, třeba na pár zápasů, projde si město, večer si dojde na pivo a večeři, tak v konečném součtu to asi není tak hrozné. Pivo je drahé, to je ale všude na světě, kromě Česka a Slovenska,“ dodává.

Pivo prý stojí kolem čtyř až pěti euro. Na stadionu šest, takže asi 140 korun.

Z centra hlavního města Lotyšska. Zdroj: Michal Sojka pro PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných