Poslední výjezd do Zlína. Sparťané vítězně. Vzpomínají na postupové zápasy i bitky

01. 03. 202220:11

Hokejová Sparta si naposledy zahrála na Zimním stadionu Luďka Čajky, minimálně na rok a půl. Zlínští hokejisté už minulé kolo ztratili jakoukoliv naději na záchranu v extralize. S místem, které znají řadu let hráči i fanoušci, se Sparťané rozloučili vítězně.

Ještě v roce 2014 slavili mistrovský titul. Teď sestoupí z extraligy po 42 letech. Ševcům se to potvrdilo už v minulém kole. Kladno má tedy jistotu, že si v nejhorším případě zahraje baráž.

Známé místo fanoušků i hráčů

Zlín hrál extraligu nepřetržitě dvaačtyřicet let. Po více než dvě generace se Sparta a Zlín utkaly v každé sezoně. Na většinu klání vzpomínají rádi Sparťané. Byly to pro fanoušky pamětné zápasy jako například rychlý přechod přes ve čtvrtfinále v roce 1994. Pražané vyhráli ve třech zápasech, postup zakončili demolicí ve Sportovní hale. Ševce porazili 10:0. Na vysokém výsledku se tehdy podíleli hráči jako Pavel Geffert, David Výborný nebo Jiří Vykoukal.

Čtvrtfinále bylo úspěšnější pro Pražany i v letech 2007 a 2009. Většina si však mnohem více vzpomíná na utkání z roku 2010. Ačkoliv to bylo pouze 46. kolo základní části, tak se tehdy dostalo k celému hokejovému národu. Ve vyostřeném duelu rozdal rozhodčí 439 trestných minut. Větší počet trestů v jednom utkání se od té doby už nerozdal, ani v zahraničí.

Nejnovější velké duely proběhly v roce 2016. Sparťané opět vyřadili Zlín ve čtvrtfinále. Svůj postup zpečetili na domácí půdě výhrou 5:2. Sledovala to tehdy naplněná O2 Aréna. Na postupový duel si našlo cestu přes deset tisíc fanoušků. Sparta se poté dostala až do finále, kde prohrála s Libercem.

Sparťané po postupu přes Zlín ve čtvrtfinále 2016. Foto: HC Sparta Praha

Vítězné loučení

I přes nepříznivý termín utkání dorazilo na Zimní stadion Luďka Čajky několik desítek sparťanských fanoušků. Utkání pojali jako rozlučkové do tradiční výjezdové destinace na několik let. Nebo aspoň do doby, než se Zlín vrátí do extraligy. Ševci mají značné finanční potíže a tak není jisté jaký budou mít kádr na příští ročník. Návrat mezi elitu může být oříškem.

První třetina nepřinesla brankovou radost ani na jedné straně. O změnu se postaral až ve druhé třetině Sparťan Šmerha, hostující Huf byl poprvé překonán. Nejtěsnější vedení Sparty zůstalo i do poslední třetiny.

Až třetí dějství přineslo více branek. Střelecké skóre otevřel kapitán Michal Řepík. Zlín pak udeřil z oslabení. Šestatřicetiletý veterán Pavel Kubiš vstřelil svůj dvanáctý gól sezony. Přesilovou hru ale využila Sparta. Do statistik se zapsal Jandus. Utkání pak ještě zdramatizoval kontaktní brankou mladík Zabusovs. To ale bylo všechno. Sparta vyhrála 2:3.