Hokej jako velký byznys. Ale jen pro někoho. Překupníci vzali finále útokem

25. 04. 202214:20
Hokej jako velký byznys. Ale jen pro někoho. Překupníci vzali finále útokem
foto: Repro vstupenky.bazos.cz (stejně jako ostatní foto v článku) a fotografie HC Sparta Praha/Překupníci vzali poslední domácí zápas Sparty útokem

Šesté utkání Tipsport extraligy mezi Spartou a Třincem bude zároveň posledním domácím zápasem Sparty v této sezoně. Vstupenky na tento zápas byly vyprodány za 22 hodin, na spoustu fanoušků se tedy nedostalo. Příležitost vzali do rukou proto překupníci. Ti se nebojí nabízet lístky až za čtyřnásobnou cenu. Kontaktovali jsme proto muže s jménem Blanka, který by na prodávaných vstupenkách mohl inkasovat až 38 tisíc korun.

Vyhrát v úterý ve Slezsku, zvítězit rovněž v Praze a převzít pohár před očima domácích fanoušků. To je ideální scénář sparťanských fanoušků. O co se postarají hlavní aktéři na ledě je otázkou.

Už teď je ale jisté, že čtvrteční klání bude posledním domácím utkáním Pražanů minimálně do září. S tím souvisel i obrovský zájem o lístky. První dvě finále byly sice vyprodané, ale ještě den před utkáním jich bylo několik desítek (možná stovek) k dispozici.

Na šestý zápas se O2 arena vyprodala za necelých 22 hodin.

A na scénu se dostali i překupníci. V dnešní době to můžeme nazvat rutinou. Vzpomeňme třeba na Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 (konané v Praze a Ostravě). Na největší hokejovou mezinárodní událost nabízeli lidé lístky i za sedminásobek původní ceny.

Teď je tu největší událost pro pražského hokejového fanouška a především pro Sparťany. Finále po šesti letech a především poslední domácí zápas v této sezoně. Může se slavit, ale i truchlit. Nicméně, každý to chce vidět, každý chce podpořit svůj klub.

Bazoš? Ráj pro překupníky

Nabídka vstupenek na šesté klání je rozmanitá. Spousta lidí nakonec nemůže dorazit a své lístky nabídla jiným fanouškům za stejnou (často i nižší) cenu, jako byla původní. Tyto obchody ale probíhají především na sociálních sítích a vstupenky si mezi sebou rozdají hlavně fanoušci Sparty, kteří nemají zájem na nich vydělat, ale pouze poskytnout svoje místo.

Překupníci se vydali hlavně na portál vstupenky.bazos.cz.

Třeba tento muž nabízí až čtyři lístky do sektoru 413. To jsou vstupenky na protilehlé tribuně v horní části O2 areny, tedy třetí kategorie. Původní cena byla 770 korun. Prodejce je nabízí za 1200 korun. 

V případě prodeje za požadovanou částku tedy vydělá 430 korun na jednom kusu. Za předpokladu udání všech čtyř které nabízí, tak mu do peněženky přijde více než 1700 korun. 

Komu by vadil daleký výhled na ledovou plochu, tak jsou u překupníků k dispozici i vstupenky nejvyšší kategorie, kousek od mantinelů. Tento muž se nebojí prodávat místo v sektoru 102 za 1790 korun. Původní cena 920 korun. 

38 tisíc zisk pro prodejkyni? Vlastně prodejce

Dalším prodejcem je tentokrát žena. Dle jejich slov jsou některé vstupenky už zarezervované (stejně jako u spousty inzerátů, na které jsme narazili už v neděli večer - v pondělí byly už smazány).

Podle prodejkyně je už zamluven lístek do sektoru 112. Tam jsou vstupenky opravdu nejdražší. Bez deseti korun jeden vyšel na tisíc korun. Uživatel Blanka je nabízí přesně o 2 tisíce dráže. Vedlejší sektor je dokonce o 70 korun levnější. Zmiňované nabízí za stejnou cenu, jako předchozí lístek (2990 korun).

Následuje sektor 115 - původní cena 770 za kus. Od překupnice za 2990.

Prodejkyně z centra Prahy uzavírá svoji nabídku až devíti dostupnými vstupenkami v sektoru páté kategorie, tedy nejlevnější. Zde ceny začínaly na 620 korunách. Blanka tentokrát nechce skoro tři tisíce, ale už pouze jen necelé dva tisíce za kus.

Blanku jsme kontaktovali. Hluboký hlas nám ale ukázal, že o ženu se opravdu nejedná. Muž nám v telefonu sdělil, že na finále jde, ale vstupenek nějakým nedopatřením koupil trochu více.

Dostupnost vstupenek odpovídá inzerátu.

Také jsme počítali... Pokud by prodejce udal všechny nabízené lupeny, tak by se jeho zisk vyšplhal až na 38 tisíc korun. A to už by bylo na pěknou dovolenou.

Kotel skoro za dvojku

Ale i do místa, kde se vytváří atmosféra a kam chodí nejskalnější příznivci mančaftu z Holešovic, se dá dostat. Pokud ovšem nemáte problém zaplatit skoro dva tisíce. 

Standa nabízí dva lupeny do kotle. Jeden kus činí 1800 korun.

Na jednom tedy vydělá více než tisícovku. 

Těžko potrestatelné

Jak už jsme psali, podobné nabídky nejsou novinkou a přeprodej se netýká pouze České republiky a Prahy, ale celého světa.

Výklad legislavity u nás není příliš jasný. 

V České republice není překupování vstupenek nijak zvlášť potrestatelné. Nabídka určuje poptávku a sami prodejci zmiňují, že pouze zaplňují díru na trhu. 

Kontrastem je pak Velká Británie, ve které je překupování vstupenek trestným činem.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných