foto: Náš nároďák čeká Německo/Deutscher Eishockey-Bund
Soupeřem naší reprezentace ve čtvrtfinále mistrovství světa bude Německo. Nepříliš tradiční hokejová země našich sousedů v sobě však skrývá mnoho hokejových mágů. Německý hokej šel v posledních letech nahoru a nelze proto očekávat, že družinu Kariho Jalonena čeká jednoduchý souboj. V zemi našeho souseda působí špička DEL ligy, ale také někteří zástupci nejlepší ligy světa. Na lavičce zase stojí historicky první trenérka v historii.
Německá hokejová reprezentace je jednotná od roku 1991. Od druhé světové války se skoro padesát let rozdělovala na dva mančafty. Mluvíme o Západoněmecké hokejové reprezentaci a Východoněmecké hokejové reprezentaci. Druhá zmiňovaná, tedy NDR, nemá na naše hokejisty příliš dobré vzpomínky. Čechoslováci jim totiž uštědřili největší debakl v jejich historii.
Roku 1951 zvítězilo Československo nad NDR 25:2.
To je ale už minulostí.
V devadesátých letech zažilo Německo českou trenérskou školu. Na lavičku usedl bývalý hráč Sparty, Košic nebo Budějovic - Luděk Bukač. Výsledkem byl hmatatelný úspěch na olympiádě, kdy něměcký nároďák pod jeho vedením skončil na šestém fleku.
Každopádně začátek nového století byl pro Němce trpkým, alespoň v hokeji. Naši sousedé se sice začínali připravovat na největší akci ve fotbalovém světě, kdy se mělo pořádat MS ve fotbale 2006, ale v hokeji to drhlo.
Německo se nedokázalo vyrovnat špičce. Výsledkem byl sestup a neúčast mezi elitou na mistrovství světa. Vždy se ale podařilo navrátit mezi nejlepší kluby v nejkratším možném čase.
Psali jsme
Redakce PrahaIN.cz se vydala na průzkum restauračních zařízení. Ke květnovému mistrovství světa každoročně neodmyslitelně patří pobyt v hospodě.…
Němci raději alpské lyžování či biatlon
Je na místě znovu připomenout, že v Německu není lední hokej sportem číslo jedna.
Průzkumy jednotlivých agentur se liší. Ve většině se ale pak hokej mezi nejoblíbenější sporty nedostal ani do top pětky. Například stránka statista.com zařadila lední hokej v Německu až na jedenáctý flek, co se týče popularity. Vyplývá tak z let 2018, 2019 a 2020, kdy mělo být každý rok osloveno více než 22 tisíc respondentů.

Zdroj: statista.com
Podle počítaní IIHF ohledně registrovaných hokejistů z jednotlivých zemí v roce 2013 mělo Německo 34 256 (9 586 mužů, 21 556 mládežníků, 3 114 žen). Česká republika se dle tohoto měření umístila třetí nejlepší na světě se 107 722 hokejisty. Nebylo však co slavit. Počty českých hokejistů stoupaly uměle z několika důvodů.
„Zůstává tam například jméno ředitele extraligy Pepy Řezníčka, který ještě nedávno hrál,“ vysvětlil pro idnes generální sekretář svazu Martin Urban.
Tím jsme ale chtěli pouze ukázat, že i přes několikanásobně větší počet obyvatel našich sousedů, tak jejich hokejová základna nemá ani na míle podobný počet účastníků jako u nás. A to i v případě uměle navýšeného počtu, jak bylo možné ke čtení výše.
Psali jsme
Souboj dvou trenérů stejného jména i podobného trenérského stylu ukázal, jak zásadní rozdíl je aktuálně mezi Českem, a jeho někdejším oblíbeným…
Hokej v Německu je na vzestupu
Každopádně popularita ledního hokeje v Německu by měla nárůstat už pouze křivkou nahoru.
Patrně historicky největší úspěch se našim sousedům povedl před čtyřmi lety v Jižní Koreji. Německý národní tým padl těsně před branami finále. Ruští sportovci získali zlaté medaile za výhru v prodloužení. Německo tedy bralo stříbro, ale také historický úspěch pro svoji krajinu.
Turnaj v Pchjongčchangu ukázal, že německá DEL liga nabírá kvalitu a v dalších letech by se mohla rovnat i těm nejvýznamnějším evropským, tudíž i extralize.
A na minulém mistrovství utekla družině Německa jen o chlup bronzová medaile.
Ze skupiny šli ze třetího místa, například na úkor Kanady, která až do posledního kola nevěděla, jestli se budou vyřazovací boje týkat i jí. Němci ale v utkání o třetí místo tvrdě narazili, výběr Ameriky je porazil 6:1. A když už zmiňujeme loňské MS, tak Kanada, jež měla problémy ve skupině, celý šampionát nakonec vyhrála.
První trenérka v historii
Letos má Německo naději na další historický úspěch.
Nicméně už teď se zapsalo do historie. Na lavičce mančaftu naší sousední země totiž působí asistentka trenéra, jako vůbec první žena v mužském týmu vůbec.
Slovenská televize RTVS se pak nechtěně dostala do povědomí celého světa. Mohla za to otázka reportérky Barbory Žiačikové právě na kanadskou asistentku trenéra národní týmu Německa. „Jaké to je být atraktivní ženou, když je okolo vás tolik přitažlivých mužů? Možná máte některé raději než ostatní,“ zeptala se slovenská reporérka.
A pokud si někdo myslel, že na tuto otázku Campbellová odpoví, či ji přejde, tak mylně. Na otázku nejprve neodpověděla, Žiačiková ji následovně zopakovala. „Tohle je moje práce a profese. Hráči si dělají zase tu svou. Mám s nimi silný čistě profesionální vztah, nic dalšího není,“ nakonec odvětila trenérka a bývalá kanadská reprezentantka.
Vše v pořádku, zdálo se. Jenže pak trenérka se zkušenostmi z DEL ligy v Norimberku hned po rozhovoru zamířila za tiskovým mluvčím německého nároďáku a na otázku Žiačikové si postěžovala. Toho se pak chytla většina světových médií a poprask byl na světě...

Foto: Instagram Jessica Campbell. V týmu má na starost například přesilovky a oslabení. U národního týmu je to její premiéra. Koučovi Toni Söderholmovi se zalíbilo její angažmá v Norimberku a hned ji oslovil pro spolupráci.
Špička DEL ligy
Kanadskému bodování Německa vládne Marc Michaelis, ten jich během sedmi klání zapsal sedm.
Ale není to jediný hokejista, na kterého se může náš soupeř pro čtvrtfinále spolehnout.
Třeba Matthias Plachta se dostal na šampionátu do formy, vsítil už tři branky. Jednatřicetiletý útočník je pravý srdcař, v týmu Mannheimu působí vyjma zkoušky za oceánem téměř celou kariéru. A i letos měl v DEL lize standardní sezonu. V posledním utkání skupiny proti Švýcarsku ukázal sólo à la Connor McDavid z Edmontonu, celý hokejový svět jen tleskal...
Základní stavební kámen německého nároďáku je jasný - DEL liga. O té jsme už zmiňovali, že v minulých letech šla výrazně nahoru. A hráči na šampionátu patří ke špičce německé ligy. Borci z německého kádru patří zkrátka k tomu nejlepšímu, co má tato soutěž k dispozici.
Statistiky z letošní sezony mluví za vše. Yasin Ehliz (útočník, Red Bull Mnichov, 43 bodů), Marcel Noebels (útočník, Eisbären Berlín, 66 bodů), Leo Pfoederl (útočník, Eisbären Berlín, 52 bodů), Moritz Muller (obránce, Kolín n. R., 28 bodů), Daniel Fischbuch (útočník, Düsseldorf, 51 bodů)... mohli bychom pokračovat dále.
Duel brankářů ze Západní konference
Kádr Německa se může spolehnout i na hokejisty z nejlepší ligy světa.
Ten první se nachází mezi třemi tyčemi. Mluvíme o Philippu Grubauerovi. Za oceánem působí už skoro deset let. Vyzkoušel angažmá v hlavním městě USA v dresu Capitals, ale také hájil barvy Colorada. Od minulé sezony stráží brankoviště nováčka NHL Seattlu Kraken.
Mančaft se nepostaral o senzaci, jako například Las Vegas, když vstupovalo do zámořské soutěze. U Seattlu nikoho nepřekvapilo umístění v zadních řadách tabulky. Konkrétně na předposledním místě Západní konference. Nicméně Grubaeur byl po celý rok nedoktknutelnou jedničkou. Během 56 zápasů držel úspěšnost zákroků na 88,90 procentech.
Pro srovnání s naší jedničkou Karlem Vejmelkou - ten držel průměr 89,81 procent úspěšnosti v dresu Arizony, ta se umístila na posledním fleku Západní konference... tři body za Grubaeurovým Seattlem.
Zázrační mladíci, zářivá budoucnost
Trio hráčů Německa z americké soutěže uzavírá dvojice mladíků, jeden z nich se svými výkony rovnal těm nejzkušenějším za oceánem, druhý zase zářil v AHL, tedy farmářské soutěži nejlepší ligy světa.
Lukas Reichel byl draftován před dvěma lety Chicagem Blackhawks. Výběr Indiánů na něj přišel hned v prvním kole, americký tým měl sedmnáctou volbu.
Letos si odbyl i svoji premiéru v NHL, odehrál jedenáct zápasů, do statistiky se zapsal jednou. Po většinu roku ale brázdil kluziště ve farmářské soutěži v dresu Rockfordu IceHogs. A tam patřil k nejproduktivějším hráčům vůbec. Sedmapadesát bodů znamená průměr více než jednoho přídělu na zápas.
A Moritz Seider? Tak ten zaznamenal podobný počet bodů, jako Reichlel. Jenže z pozice obránce a v dresu Detroitu Red Wings.
Ofenzivní zadák narozený v roce 2001 byl také první volbou při draftu. O hráče mělo zájem nespočet klubů. Red Wings však měli šestý výběr a neváhali, Němce získali pod svá křídla.
Odchovanec Mannheimu strávil ještě sezonu 2020/2021 ve Skandinávii. Výkony ve švédském Rögle na sebe nenechaly dlouho čekat. A pak? Celý rok byl už jedním ze stěžejních hráčů Detroitu. Z obranné dvojice číslo jedna ho mohl málokdo dostat.
Sezonu nakonec uzavřel se statistikou 52 kanadských bodů v 80 zápasech. A to je zkrátka hodně i na zkušeného zadáka...
Češi jsou kurzoví favorité
Češi jsou kurzoví favorité. Hladina kurzů se mezi sázkovými kanceláři příliš neliší. Všichni nás pasují do role poměrně jasného favorita.
Třeba Tipsport zvolil na náš nároďák kurz kolem 1,6. Ke středečnímu odpoledni bylo na družinu Kariho Jalonena vsazeno přes tři miliony korun...
Zdroj: Tipsport
Své narozeniny by postupem do semifinále rád okořenil David Pastrňák, ten den před duelem proti Německu oslavil 26 let.
Naše reprezentace nastoupí ke čtvrtinálovému duelu proti Německu už ve čtvrtek od 15:20.
Psali jsme
Fanoušci Sparty na tento moment čekali už dlouho. Majitel letenského klubu Daniel Křetínský se vyjádřil k aktuální sezoně.
Psali jsme
Boxerský turnaj OKTAGON Underground má stále dozvuky nenávisti. Ta se přesunula na sociální sítě, kde je spousta fanoušků nespokojena s hlavním…